Eskişehir’in Mihalıççık ilçesinde SSS Yıldızlar Holding’e bağlı Doruk Madencilik tarafından işletilen madende çalışan işçiler hakları verilmediği için kendilerini madene kapatarak eyleme başlamışlardı. 2016’dan bu yana yüksek hakemlik tarafından bağlanıp da uygulanmayan Toplu İş Sözleşmesi’nden doğan alacakları, 2022’ye kadar emekliliği nedeniyle ayrılan 60 işçinin tazminatları, firmanın geldiği gün ayrılan 250 işçinin kıdem tazminatları ve ayrılacak olan işçilerin kıdem tazminatları için greve giden işçilerin oturma eylemi devam ediyor. Geçen süre zarfında yapılan grev bir noktada sonuç verdi ve işçilerin maaşları ödendi. Kıdem tazminatları için ise ekim, kasım, aralık ayları işaret edildi.

EYLEM DEVAM EDİYOR

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Orta Anadolu Şube Başkanı Talih Kocabıyık, oturma eyleminin devam ettiğini belirterek, “Verilen taahhütlerden kıdem tazminatının tarihlerini bekliyoruz. Ekim, kasım, aralık demişlerdi. Maaşlar ödendi. Oturma eylemi devam ediyor tabii. Siyasilerden herhangi bir gelen giden olmadı. Üst düzey yetkililerden de arayan olmadı. Maaşlar ödenmeye başlandıktan sonra kimse arayıp sormadı. Tazminatlar ödenene kadar da oturma eylemi devam edecek” dedi.

"SORUMLUSU AK PARTİ İKTİDARI"

CHP Milletvekili Utku Çakırözer ise yaşanan durumun sorumlusunun AK Parti iktidarı olduğunu öne sürdü. Çakırözer, “İşçilerin haklarını alamamasının 2 sorumlusu vardır. Birincisi Doruk Madencilik ama aynı derecede sorumlu olan ikinci makam ise bu şirketi TMSF’den devreden AKP iktidarıdır. Yaşanan haksızlığın sorumluluğu da hem şirkete hem de bu şirketin işçilere yönelik hukuksuzluklarını denetlemeyen, engellemeyen AKP iktidarına aittir” ifadelerini kullandı.

Kepçe operatörü işçileri ölümüne kovaladı! Kepçe operatörü işçileri ölümüne kovaladı!

"HAK GASPI KABUL EDİLEMEZ"

CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’ne 5 gün kala dönemin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve dönemin Enerji Bakanı, bugün AK Parti Eskişehir Milletvekili Fatih Dönmez’in santrali ziyaret ettiğin hatırlattı.  Süllü, “Madencilerin yaşadıkları haksızlıkların giderileceği yönünde emekçilere söz vermişlerdi.  Ancak, madencilerin yaşadıkları sorunları devir sırasında halledilmediği gibi, seçim üstü oy avcılığı ile verilen sözlerin de bugüne kadar tutulmadığı anlaşılmaktadır” dedi. Doruk Madencilik ile ilgili de konuşan Süllü, “Basında yer alan haberlere göre, AKP’ye yakınlığıyla bilinen ve yıldızı parlayan Yıldızlar Holding’in kurduğu Doruk Madencilik’in diğer işletmelerinde de yine basında yer aldığı üzere, çalışanların benzer sorunlar yaşadığı biliniyor. TMSF tarafından yapılan devirle basında yer alan haberlerle oldukça sicili kabarık bir şirketin, işçi ücret alacakları, birikmiş tazminatları, kıdemleri üzerinden emekçinin hakkını gasp etmesi kabul edilemez” ifadelerini kullandı. Emekçilerin emeklerinin karşılığını alamamasının hiçbir gerekçesi olmadığını vurgulayan Süllü, “Anlaşılan o ki, AKP iktidarının her işinde olduğu gibi devirde de birtakım sorunlar söz konusu. Ancak sorunlar ne olursa olsun, hiçbir sorun, emekçilerin emeklerinin karşılığını alamamasının gerekçesi olamaz. Dolayısıyla, dönemin Bakanı şimdiki Milletvekili Fatih Dönmez ve devrettikleri Doruk Madencilik yetkililerine gerekli açıklamaları kamuoyuna şeffaflıkla yaparak, işçilerin hak gasplarını gidermesi çağrısında bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

"BAKANLIK HAREKETE GEÇMELİ"

CHP Eskişehir Milletvekili İbrahim Arslan, üzerlerine düşeni yapmaya çalıştıklarını ve sorunun takipçisi olduklarını söyledi. Madencilerle bir araya geldiklerinde Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın da orada olduğunu belirten Arslan, “Bu TMSF’den geçen bir şirket. TMSF ile şirket arasında yaşanan sorunlar ikisini ilgilendiren sorunlar. Burada mağdur olan çalışanlar. Dolayısıyla çalışanlar penceresinden arkadaşlarımızın var olan maaşları, kıdem tazminatları ya da özlük hakları hiç zaman yitirmeksizin teslim edilmesi gerekir. Bunun hiç konuşulacak, tartışılacak yanı yok. Devleti yönetenlerin, Bakanlığın derhal harekete geçerek bu sorunu noktalaması lazım. 1 yıla yakındır arkadaşlarımız, aileleri ve çocuklarıyla beraber çok mağdur edilmiş durumdalar. Dolayısıyla bu sorunun bir an önce çözümünü bekliyoruz. Özellikle Eskişehir’in iktidar milletvekilleri, Eski Bakan Fatih Dönmez oraya gidip çalışanların haklarının teslim edileceğinin ve kısa sürede bu sorunun çözüleceğine dair sözünü seçimden önce vermişti. Sayın Milletvekili Dönmez, seçim öncesinde verdiği sözün gereğini yapmalı, girişimlerini sağlamalı. Biz muhalefet milletvekilleri olarak arkadaşlarımızın haklı mücadelelerinde yanlarında olacağımızı belirtmek isterim. Döndükten sonra da arkadaşlarımızı ve sendikayı ziyaret ederek üzerimize düşen ne varsa gereğini yaparız” dedi.

M. ANIL AKSOY