Merkez Bankası’nın geçtiğimiz hafta politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 50’ye yükseltmesi, rekor gören altın fiyatlarında düşüşe yol açtı. Eskişehir’de kuyumcular altın fiyatlarındaki gerilemenin piyasaya yansıdığını belirterek altının her zaman uzun vadede kazandıran bir yatırım aracı olduğunu söyledi. 


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 500 baz puan artırarak yüzde 50'ye yükseltti. ABD Merkez Bankası FED faiz kararının ardından rekor kıran altın fiyatları Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararının ardından ise düşüş yaşadı. 

Emekli ve memurların gözü kulağı bu haberde: Maaşları ne zaman yatacak? Emekli ve memurların gözü kulağı bu haberde: Maaşları ne zaman yatacak?


UZUN VADEDE EN YÜKSEK KÂR
Kuyumcu Hüseyin Kıymaz, fiyatların geri çekildiğini belirterek, “İstanbul Borsası kendini garantiye almak amaçlı fiyatlardaki makası açtı. Alış ve satış arasındaki fark açıldı. Eskişehir piyasasında da aradaki fark biraz fazla. Fiyatlar daha da düşer mi, çıkar mı bilmiyoruz” dedi. Altının her zaman yatırım aracı olarak görülmesi gerektiğini belirten Kıymaz, “’Şu anda almayalım fiyat çok yüksek’ diyen müşteriler ‘keşke alsaydım’ diye düşünmeye başladılar. Fiyatlar her geçen gün daha da yükseliyor. Alan kişi yatırım amaçlı alabilir. Kısa vadede kâr yapamayabilir ama uzun vadede en iyi kâr marjı altındadır her zaman” ifadelerini kullandı. 


DÜĞÜN ALIŞVERİŞLERİ BAŞLADI
Kuyumcu Zeki Gül ise düğün sezonu açılmamış olmasına rağmen vatandaşın şimdiden alışveriş yaptığının altını çizerek, “Altın fiyatları son günlerde baya yüksekti. Merkez Bankası müdahalesi ile biraz daha düştü. Önümüzdeki günlerde ne olur belli olmaz. Altın yüksek ama illaki sürekli talep de oluyor. Altın fiyatları gün geçtikçe yükseldiği için insanlar da öngöremiyorlar. Düğün alışverişi için de geliyorlar. Altın her zaman yatırım aracıdır ve olacaktır” şeklinde konuştu.

Muhabir: M.ANIL AKSOY