Eskişehir, Afyonkarahisar, Kütahya ve Bilecik’teki acil sağlık istasyonlarında görevli ambulans sürücüleri, Eskişehir Hasan Polatkan Hava Limanı’nda ileri sürüş teknikleri eğitimi aldı. 18 etabın bulunduğu eğitimlerde 10 eğitmen ve 22 kursiyer yer aldı. Ambulans sürücüleri, “kaçamak, slalom ve dokuma” parkurlarında eğitim aldı. Teknik ve pratik eğitimlerin önemine dikkat çeken Ambulans Sürüş Güvenliği Eğitmeni Paramedik Meltem Tunç, “Sürücülerimiz kendilerini canla başla geliştiriyor. Bu da bizim vakaya ulaşma süremizi kısaltıyor” ifadelerini kullandı.

VAKAYA ULAŞMA SÜRESİ 4 DAKİKANIN ALTINDA

Eğitimlerin vakaya ulaşma sürelerini önemli ölçüde azalttığına değinen Ambulans Sürüş Güvenliği Eğitmeni Paramedik Meltem Tunç, “Eğitimlerde şu anda 18 etabımız var. Değişen hava şartlarına, trafik akışına bağlı olarak eğitimler gerçekleştiriliyor. Ambulans sürücülüğü yapmak çok zor. Bu nedenle önümüze çıkabilecek herhangi bir risk durumunda neler yapılması gerektiğine dair her türlü eğitim veriliyor. Önümüze hayvan çıkması gibi ani olumsuzluklar için kaçamak parkurumuz var. Hızlı şerit değiştirmemiz gereken durumlar için slalom parkurumuz var. Dokuma parkurunda da sürücülerin ayna görüş derinliğini ölçmüş oluyoruz. Sürücülerimiz burada kendilerini canla başla geliştiriyorlar. Bu da bizim vakaya ulaşma süremizi kısaltıyor. Eskişehir’de vakaya ulaşma süresi 4 dakikanın altına inmiş durumda. Çok hızlı müdahale edip hastaları hastaneye yetiştirmiş oluyoruz” diye konuştu.

“SÜRÜŞ BECERİLERİNİ GELİŞTİRMEYE ODAKLI”

Elektrikli araç ithalatında yeni düzenleme! Elektrikli araç ithalatında yeni düzenleme!

Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitmeni Mustafa Gemici ise, “Eğitimilerimiz genel olarak sürüş becerilerini geliştirmeye odaklı. Ambulansı yüksek hızdayken kontrol edebilme, savrulmayı engelleyebilme, engelden kaçınabilme, kısacası kazadan kaçınabilmek, hastamızı hastaneye güvenli ve hızlı bir şekilde ulaştırabilmek için çalışıyoruz” dedi.

Abdullah Güçlü