Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan programda, öğrenciler şiir okuyup ritim grubu gösterisi, halk oyunu gösterisi sundu. Gösterilerin bitmesiyle 4’üncü sınıf öğrencileri 1’inci sınıf öğrencilerine çiçek takdim ederken, Vali Hüseyin Aksoy öğrencilere balon hediye ederek, öğrencilerle fotoğraf çekildi ve sınıfları ziyaret etti. Törende bir konuşma yapan Vali Hüseyin Aksoy, “ 2023-2024 eğitim öğretim yılının öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve ailelerimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Başarılarla dolu geçmesini diliyorum" dedi.

" İNANÇ VE İDEALLERİMİZİ, AZMİMİZİ PEKİŞTİRECEĞİNE İNANIYORUM"

Açılış töreninde konuşan Vali Hüseyin Aksoy,  "Bugün ilimiz genelinde 520 okulumuzda 147 bin 273 öğrencimiz ve 11 bin 485 öğretmenimiz ile eğitim öğretime başlıyoruz. Heyecanını hep beraber yaşadığımız yeni eğitim öğretim yılının çocuklarımıza, velilerimize, eğitim camiamıza, Eskişehirimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.  Bu vesileyle Başöğretmen Atatürk'ü ve ebediyete irtihal etmiş tüm öğretmenlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.  Değerli öğretmenler, başöğretmenimiz eğitimdir ki bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır. Ya da esaret ve sefaletle terk eder demiştir. Milletimizi savaş meydanlarında esaretten kurtaran başöğretmenimiz cehalet savaşına başlamış eğitim aşkıyla şanlı bir ülke miras bırakmıştır. Mirasını büyük bir bilinçle ikinci yüzyıla taşıyan eğitim ordularımızın değerli neferlerini de saygıyla selamlıyorum. Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesilleri yetiştirecek olan sizlersiniz . Sizler yeni yüzyılımızın mimarlarısınız. 2023-2024 öğretim yılında cumhuriyetimizin yüzüncü yılını kutlayacağız. Bu açıdan yeni eğitim öğretim yılının inanç ve ideallerimizi, azmimizi pekiştireceğine inanıyorum" şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN VATANDAŞI OLMAKTAN GURUR DUYUN"

İnternette oyun konsollarında, sosyal medyada geçirdiğiniz vakit hayallerinize kavuşmanıza engel olmamalıdır diyen Aksoy, "Sevgili öğrenciler bu binalarımız, okullarımız sizlerle anlam kazanıyor. Okulun varoluş amacı sizleri eğitim, öğretim ve hayata hazırlamaktır. Sizler eğitimin temel taşlarısınız. Bütün çabamız sizler için. Sizin mutluluğunuz, eğitiminiz, sağlığınız, yarınlarınız için varız. Hiçbir başarıya kolay yollardan ulaşılamaz. Emek harcamak, disiplinli olmak ve çok çalışmak lazım. Başaracağınıza inanın yorulduğunuzda ve pes ettiğinizde bu inanca sarılın ve yeniden başlayın. Hepinize sağlıklı ve başarılı bir eğitim öğretim yılı diliyorum. Evde aileleriniz okulda öğretmenleriniz sizler için büyük emek veriyor. Fedakarlıkta bulunuyor. Öğrencilik yıllarınızdaki gayretiniz, verimliliğiniz, geleceğinizi şekillendirecek ve ülkemiz için çalışmanız gerekiyor. Atatürk'ün dediği gibi yalnız tek bir şeye ihtiyacımız var. Çalışkan olmak. Anne ve babanızın aile büyük Aile büyüklerinizin ve öğretmenlerinizin tecrübelerine mutlaka kulak verin. Ailelerinizle, arkadaşlarınızla birlikte geçirdiğiniz vakit önemlidir. İnternette oyun konsollarında, sosyal medyada geçirdiğiniz vakit hayallerinize kavuşmanıza engel olmamalıdır. Kitap okumanın verdiği keyfi hiçbir bilgisayar oyununda bulamazsınız. Vakit en büyük sermayenizdir. Sizler bin bir fedakarlıkla kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşları olmakla gurur duyun" ifadelerini kullandı.

İngiltere'de tek kullanımlık plastik çatal, bıçak ve tabaklar yasaklandı İngiltere'de tek kullanımlık plastik çatal, bıçak ve tabaklar yasaklandı

"BAŞARILARINI ÖVELİM Kİ TAKDİR ETMEYİ BİLSİNLER"

Çocuklara gösterilen ilgi ve desteği eğitim sürecinde de sürdürdürülmesi gerektiğini belirten Aksoy, " Fiziki koşullarda eğitimimizin sürmesi için büyük bir gayret içerisinde bundan sonra da çalışmaya devam edeceğiz. Okullarda ve çevresinde öğrencilerimizin güvenliğinin sağlanması için gerekli tedbirleri aldık ve titizlikle uygulayacağız. Değerli veliler, çocuklarımızı her durumda destekleyelim ki güven duymayı öğrensinler. Güven ortamında yetiştirelim ki kendinden emin olsunlar.Başarılarını övelim ki takdir etmeyi bilsinler. Çocuklarımızın ilgili ve sevgili bir aile ikramı iklimiyle yetişmeleri milli ve manevi değerlerimize sahip, ahlaklı bir insan, iyi bir evlat, iyi bir vatandaş olmalarında büyük öneme sahiptir. Çocuklarımıza gösterdiğiniz ilgi ve desteği eğitim sürecinde de sürdürmenizi bekliyoruz" ifadelerini belirtti.

"BAŞARILARLA DOLU GEÇMESİNİ DİLİYORUM"

Hayırsever iş adamlarının, Eskişehir eğitim tarihine isimlerini yazdırmalarını beklediklerini söyleyen Aksoy, "Çocuklarımızı emanet ettiğimiz öğretmenlerimize, okul idarecilerimize destek vermenizi ve güç birliği yapmanızı da istirham ediyorum. Dünyadaki akranlarıyla yarışan, onları geçebilen çocuklarımız için eğitime önem vermemiz gerekiyor. Öğretmenin, öğrenmenin yaşı yok. Bu anlamda velilerimizi de, Halk Eğitim Merkezlerimizde açtığımız kurslarımıza davet ediyorum. Eğitim öğretim yılı açılış töreni düzenlediğimiz bu okula İsmini ölümsüzleştiren belli ailesini de rahmetle anıyorum. Hayırsever iş adamlarımızdan, Eskişehir eğitim tarihine isimlerini yazdırmalarını bekliyorum. Şimdiye dek eserleriyle hemşehrilerimizin gönlünde yer eden yüce gönüllü hayırseverlerimizi de şükranla selamlıyorum. 2023-2024 eğitim öğretim yılının öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve ailelerimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Başarılarla dolu geçmesini diliyorum. Hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum" diye konuştu.

“İNŞAATI DEVAM EDEN 25 OKULUMUZ VAR ŞU ANADA”

Program da konuşan Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Sinan Aydın, "Bu eğitim öğretim yılının sağlıklı, mutlu, huzurlu ve başarılı geçmesini temenni ediyorum. İlimizde bugün itibariyle 520 okulda 147 bin 277 öğrenci okullarıyla ve öğretmenleriyle buluşmuş bulunuyorlar. Bu vesileyle onlara da başarılar diliyorum. Eğitimin önündeki fiziki engellerin kaldırılması için Sayın Valimizin liderliğinde yoğun çalışmalar ilimizde sürdürülmektedir. İnşaatı devam eden 25 okulumuz vardır şu anda. Bu okullarımızın tamamlanmasıyla mevcut olan derslik sayımıza 419 derslik daha ilave edilmiş olacaktır. Daire başkanının bilgisi yok. İlimizin fiziki imkanlarının iyileştirilmesinde ve ders başarısının arttırılmasında tüm paydaşlarımızın katkısı bulunmaktadır. Burada tüm paydaşlarımıza şükranlarımı arz ediyorum. İlköğretim haftasını kutladığımız bu günde eğitimin lideri olan yöneticilerimize, yine eğitimin temel taşı olan öğretmenlerimize, okul aile birliği üyelerimize ve kazancını bu milletin çocukları için harcama fedakarlığında bulunan tüm hayırseverlerimize de şükranlarımı arz ediyorum. Yine böyle bir anlamlı günde başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ü ve onun silah arkadaşlarını ayrıca bütün şehit öğretmenlerimizi de rahmetle, minnetle ve şükranla anmayı vazife bilirim. Bu programın hazırlanmasında emeği geçen okul idarecilerimize, öğretmenlerimize, öğrencilerimize sayın valimizin ve siz değerli misafirlerimizin huzurlarında teşekkür ediyoruz. Ayrıca böylesi anlamlı bir günde bizleri yalnız bırakmadığınız için de sizlere şükranlarımı arz ediyorum" dedi.

Törene Eskişehir Valisi Hüseyin Aksoy, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tekin, Muharip Hava Kuvvetler Komutanı İsmail Güneykaya, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Eskişehir İl Emniyet Müdürü Yaman Ağırlar ve protokol mensupları katıldı.

EMRAH KÖSE