Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in konut kiralarında yüzde 25’lik zam sınırının devam etmeyeceği yönündeki açıklamalarını değerlendiren Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Gazi Çelik, “Enflasyonla yaşadığımız sürece de ev sahibi ile kiracı kavgaları bitmez. Asgari ücret şu anda 17 bin lira. 10 bin liradan aşağı kiralık ev yok. Sorunların devam eder” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek 1 Temmuz’da sona erecek olan yüzde 25 kira zam sınırının uzatılmayacağına dair açıklamalarda bulundu. Anadolu Gazetesi muhabiri M.Anıl Aksoy'un haberine göre, Bakan Şimşek, “'Devam etmesi için ben bir sebep görmüyorum. Etmemesi gerektiğini düşünüyorum. Devam etmesi yönünde yapılan bir çalışma yok. Zaten bir süreliğine o düzenleme yapılmıştı. Çok büyük ihtimalle devam etmez diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

ZAM SINIRI HAKSIZLIKTIR

Eskişehir'de bunu da yaptılar: Porsuk Çayı kenarında araç istilası! Eskişehir'de bunu da yaptılar: Porsuk Çayı kenarında araç istilası!

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Gazi Çelik, “Bakanımız en azından gerçeği söylemiş. Sınırlamayla ilgili ev sahipleri ile kiracılar arasında devamlı kavga yaşanıyordu. Enflasyonla yaşayan bir ülkeyiz. Kirayı sınırladığınız zaman, enflasyon yükseldiğinde ev sahipleri haksızlığa uğruyor. Milyonlarca lira para ile yatırım yaptığınız gayrimenkule birisi gelip yüzde 25’le gelirini sınırlandırıyor. Bu tabii ki haksızlık oluşturuyor” dedi.

SORUNLAR DEVAM EDECEK

Kira zam sınırı kalksa ev sahibi ile kiracı arasında yaşanan anlaşmazlıkların devam edeceğini belirten Çelik, “Enflasyonla yaşadığımız sürece de ev sahibi ile kiracı anlaşmazlığının devam edeceğini düşünüyorum. Asgari ücret şu anda ülkemizde 17 bin lira. 10 bin liradan aşağı kiralık ev yok. Bundan dolayı sorunların devam edeceğini tahmin ediyorum. Kredi faiz oranlarının düşürülerek bir an önce insanların sıcak paraya erişip gayrimenkul sahibi olmalarını umuyoruz” şeklinde konuştu. Çelik ayrıca yaz aylarında düğün sezonunun açılmasıyla birlikte konut ihtiyacının artacağını belirterek, “Ev kiralarının şu an için düşmeyeceğini tahmin ediyorum” açıklamasını yaptı.

Kaynak: HABER MERKEZİ