Eskişehirsporlulardan helallik isteyerek ayrıldı! Eskişehirsporlulardan helallik isteyerek ayrıldı!

Yaz aylarının vazgeçilmezi olan güneş gözlüğü, gözlerimizin UV ışınlarından korunmasında çok önemli bir role sahip. Havaların ısınmasıyla ve güneşin etkilerinin artmasıyla birlikte güneş gözlüğüne ilgi arttı. Uzmanlar, küresel ısınmanın etkisiyle güneşin olumsuz etkilerine karşı güneş gözlüğü kullanılması gerektiğine dikkat çekerken, güneş gözlüğünün bijuterilerden değil optikten alınması gerektiğini ifade etti. Güneşin zararlı etkilerinin sadece yaz mevsiminde değil kapalı havalarda da devam ettiğini dile getiren optisyen Murat Destici, "Güneş gözlüğü her mevsim kullanılmalı. Yazın zararlı olan güneş kışın zararsız değil" ifadelerinde bulundu.

"GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ SAĞLIK ÜRÜNÜDÜR"
Güneş gözlüğünün mutlaka optisyenden  alınması gerektiğinin altını çizen Optisyen Murat Destici, vatandaşlara güneş gözlüğü alırken dikkat etmeleri hususlar hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Destici, "Dışarıda satılan bijuteri, hediyelik eşya gibi dükkanların ürünlerinin bizim sattığımız ürünlere eş değerli ürünler sattıkları konusunda bir iddiaları var. Bu doğru bir şey değil. Güneş gözü öncelikle her şeyden önce bir sağlık ürünü. Nasıl ki ilaç eczaneden alınıyorsa, gözlük de optisyenden alınmalı. Bunu kullanırken de bir sağlık hizmet sağlayıcısından almanız gerekiyor, bunlarda optiklerdir. Bunun haricinde güneş gözlüğünde model olsun, istedikleri cam olsun veya talep ettikleri üründen ne beklediklerini bize sorarlarsa biz onlara optisyenler olarak en doğrusunu, en düzgünlüğü ve yüz şekillerine de uygun olan gözlüğü en doğru şekilde temin etmelerini sağlarız. Bunun yanında güneş gözlüğünü alırken filtresi çok önemli. Bazı camlar polarize oluyor bazıları olmuyor ama bu demek değildir ki polarize olmayanlar sağlıksız. Bunların hepsi 420 nanometre ve onun üzerindeki ışınları ve zararlı ışınların tamamını filtre etme özelliğine sahip camlardır. Polarize camların özelliği de yatay gelen ışınlardan oluşan parlamaları da kesmesidir. Bunlar tabii kişinin beklentileri doğrultusunda değişir. Bazı kullanıcılar polarize camı çok sever, bazısı rahatsız olur. Cam seçiminde ise bizim güneş gözlüklerinde en çok tercih ettiğimiz veya tercih edilmesini istediğimiz camlar kehribar ve tonlarıdır. Diğerinde de diğer renk olarak da mavi ve tonlarıdır. Bunları tercih ettiklerinde yeterli sağlıklı görüşü veya kullandıkları güneş gözlüğünü en sağlıklı noktaya taşıyabilirler. Çerçeve seçimi de bir diğer önemli nokta. Çerçevenin anti alerjik olması çok önemli. Bunların silhoutte dediğimiz, grilamid dediğimiz  çeşitli yapıları var. Bunların hepsi ham madde olarak tenimizle temas eden ürünler olduğu için çeşitli alerjik enfeksiyonlara veya sorunlara yol açabiliyorlar. Bunu bizden aldığı ürünün hiçbirinde karşılaşmazlar" açıklamasında bulundu.

"KATARAKT RİSKİNİ AZALTIYOR"
Güneş gözlüğünün estetik bir aksesuar değil sağlık unsuru olduğunu belirten Destici, "Güneş gözlüğü sadece güneşli havalarda değil her gün takılmalı. Bugün var olan güneş yazın zararlı da kışın zararsız mı? Hayır, çıkan ışınlar yine aynı düzeyde geliyor ve yine aynı zarara sahipler. Güneş gözlüğünü çocuk yaştan itibaren kullanılmaya başlamalı. Türkiye en fazla katarakt olan ülkelerden bir tanesi. Güneş gözlüğünü taktığınızda katarakt olma riskiniz çok çok daha az. Güneş gözlüğü kullanmayan bireylerin yüzde 50'si katarakt oluyorsa, güneş gözlüğü kullanımında bu oran yüzde 20'ye yüzde 10'a düşüyor. Bunun yanında glocom denilen bir rahatsızlık var. Sarı nokta rahatsızlığı var. Bunların hepsi güneş gözlüğü kullanıldığında ileriki yaşlarda bu tip rahatsızlıkları yaşamanızı önleyen bir unsurdur. Bu bir sağlık unsurudur. Günümüzdeki dizaynırlar o kadar güzel modelleri o kadar sağlıklı şekilde çizip hazırlayıp piyasaya sunuyorlar ki herkesin istediğine uygun veya her yüze uygun model bulunabiliyor. Güzelliği de oluyor, sağlığı da oluyor, ham madde olarak çerçevedeki kalitede oluyor" dedi.

"EN HESAPLISI BİN 500 TL"
İyi bir ürünün ucuza olmadığını ifade eden Destici, "İyi bir ürün ucuza olmuyor, bu bir gerçek. Çok fazla özelliği olmayan ama yine de iyi bir güneş gözlüğü almak isteyen kişinin en az bin 500 lirayı gözden çıkarması gerekiyor. Bu fiyat, markaya, kaliteye ve camın cinsine göre çeşitli farklılıklar göstererek üzerindeki işçiliğe göre fiyatlar değişiyor" diye konuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ