Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde en düşük emekli maaşının 10 bin TL olduğunu açıklayarak 2024 yılını da emekliler yılı ilan etti. Eskişehir’deki emekliler 10 bin liralık maaşa karşı seslerini yükseltmek için Hamamyolu’nda bir araya geldi. Tüm Emeklilerin Sendikası Eskişehir Şubesi, “Emekliler el ele hesap sormaya”, “Sandıkta hesap soracağız” sloganları atarak taleplerini haykırdı. Emeklilere CHP Milletvekili İbrahim Arslan, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, CHP İl Başkanı Talat Yalaz ve vatandaşlar destek verdi.

EMEKLİLERE ‘SİZ ÖLÜN’ DİYORLAR

Emekliler adına açıklama yapan Tüm Emeklilerin Sendikası Merkez Temsilciler Kurulu Üyesi Bayram Yumrukaya, BESAR’ın araştırmasına göre açlık sınırının 21 bin 953 lira, yoksulluk sınırının 56 bin 942 lira, en düşük emekli maaşının ise 10 bin lira olduğunu belirterek, “Bu rakamlar da gösteriyor ki, hepimiz yoksullaştık, hepimiz sefalete sürükleniyoruz, özellikle emeklilere, Saray İktidarı ‘Siz yaşamayın ölün’ demek istiyor” dedi.

HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ

İktidarın maaş ayrımcılığı yaptığını ifade eden Yumrukaya, “Sizler saraylarınızda yatarken, manda yoğurdu, hurma, kestane balı ve yulaf yerken, emekli aç karnına yatıyor. Sizler sıcak saraylarınızda otururken, emekli gece yatarken doğal gazını kapatıp yatıyor. Ne yapmak istiyorsunuz? Emekli açlıktan, soğuktan ölsün mü istiyorsunuz?  Bütün bunlar yetmiyor, üstüne üstlük dalga geçer gibi 2024’ü emekli yılı ilan ediyorsunuz. Yüzde 5’i de müjde diye duyurup emeklilerle alay ediyorsunuz. Bu yüzden emekliler size haklarını helal etmiyor” ifadelerini kullandı.

Eskişehir'de bıçaklar çekildi ortalık karıştı! Eskişehir'de bıçaklar çekildi ortalık karıştı!

Emekliler olarak insanca yaşanacak adaletli bir gelir dağılımı istediklerini vurgulayan Yumrukaya, “Derhal açlık ve yoksulluk verilerine uygun maaş düzenlemesi yapılmalıdır. Yoksa adaletli gelir dağılımından bahsedilemez. En düşük emekli, dul, yetim ve engelli maaşı, en düşük memur maaşına eşitlenmelidir. Hemen ardından yoksulluk sınırının üzerine çıkarılması için yasal düzenleme yapılmalıdır. Emeklilere dayatılan sefalet içinde bir yaşamı kabul etmiyoruz. 2024 yılı, emeklilerin insanca yaşam için mücadele yılı olacaktır.  Saray iktidarı ve ortaklarını bir kere daha uyarıyoruz: Sizler saraylarınız da saltanat içinde yaşarken, bize yoksulluk ve sefalet içinde bir yaşamı kader olarak dayatamazsınız. On altı milyon emekli, eşlerimiz, çocuklarımız ve çevremizle birlikte 40 milyon seçmeni temsil ediyoruz. Bizi yok sayanları, 31 Mart'ta sandık önümüze geldiğinde biz de onları yok sayıp, sandıkta hesap soracağız” şeklinde konuştu.

10 BİN LİRAYLA KENDİLERİ GEÇİNSİN

Emeklilerin yanında olduklarını ve TBMM’de emeklilerin haklarını savunmaya devam edeceklerini söyleyen CHP Milletvekili İbrahim Arslan, “Milyonlarca emeklimiz gerçekten açlığa, sefalete mahkum edilmiştir. Bunu yaparken de ne yazık ki insan onuruyla da oynana bir yaklaşım sergilenmiştir. Ben kendi adıma, CHP Grubu adına da Meclis’te yaptığımız konuşmada, bu kararı alan başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, bakanlar ile bunu destekleyen AKP ve MHP bloğunun bütün milletvekilleri; madem ki bu müjdedir, bu mutlu bir andır, o zaman hep birlikte 10 bin lira maaşlar mutlu bir ay geçinmelerini öneriyorum. 1 yıl demiyorum. Büyük olasılıkla Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan ek yüzde 5 kararı ile ilgili düzenleme geçti. Yarın Meclis’te görüşmeleri başlanacak. CHP olarak sonuna kadar direneceğiz. Bu ücret kabul edilebilir bir ücret değildir. Kesinlikle kabul etmiyoruz. Meclis’te de yarından itibaren çabasını göstereceğiz. Plan ve Bütçe komisyonunda en azından asgari ücret düzeyinde olması için verdiğimiz önerge yine reddedildi. Yarın kanun görüşmeleri sırasında CHP olarak, en az asgari ücret düzeyindeki ücretin kanunda düzenlemesiyle ilgili mücadelemizi vereceğiz. Umarım başarılı oluruz. Olmazsa 31 Mart’ta milyonlarca emeklimizle bu iktidardan hesabı soracağız” dedi.

HOLDİNGLERE DEĞİL, EMEKLİLERE VERİN

Emeklilerin bu maaşla geçinmesinin mümkün olmadığının altını çizen Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Öncelikle emeklilerle dalga geçer gibi 2024 yılını ‘Emekliler Yılı’ ilan edenlerden sandıkta hesap soracağız. Çünkü gerçekten rakamlara baktığınız zaman geçinme imkanı asla söz konusu olamaz. Bu AKP iktidarı, holdinglere, 5’li çetelere harcadığı paraları emeklilerimize vermesi lazım. Emeklilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması nedeniyle bu ülkenin refahından pay almaları gerekir. Refah payında onların hakkı vardır. Bunu vermiyorsa biz sandıkta hesap soracağız” ifadelerini kullandı.

TEK KELİMEYLE VİCDANSIZLIK

CHP İl Başkanı Talat Yalaz ise, emeklilerin reva görülen maaşı vicdansızlık olarak nitelendirerek, “İsyan edilmeyecek gibi değil. Açlık sınırı 21 bin lira, yoksulluk sınırı 50 bin lirayı geçmiş. 10 bin lirayla bir emeklinin geçinmesini istemek, bunu düşünmek tek kelimeyle vicdansızlıktır. Onlar yıllarca çalışmışlar, bu ülkenin istihdamına katkı, sunmuşlar, bu ülkeye hizmet etmişler, vergilerini ödemişler ancak bugün bu haldeler. Biz onların mücadelesini destekliyoruz. Emeklilerin mücadelesi sadece emeklilerle ilgili değildir. Bugün işe yeni başlayan bir gencin de sorunudur bu. Emeklilik yaşına geldiği zaman reva görülen bu durumu görecek. Bu, motivasyon kaybına neden olur. Bu ülkede emekliler insanca yaşayacak bir gelir düzeyine sahip değiller. Biz onları mücadelelerinde destekliyoruz. Bütün kamuoyunu, vatandaşlarımızı onların bu mücadelesine duyarlı olmaya ve destek vermeye davet ediyoruz” diye konuştu.

Muhabir: M. ANIL AKSOY