Odunpazarı Belediye Meclisi’nin mayıs ayı olağan meclis toplantılarının 10’uncu birleşim 1’inci oturumu Kazım Kurt başkanlığında gerçekleştirildi. 19 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısında 1 ila 16’ncı maddeler ilgili komisyonlardan gelen rapor doğrultusunda oy birliğiyle kabul edildi. 17’nci maddede yer alan “2023 yılına ait Yol Harcamalarına Katılma Payı alınıp alınmayacağı ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu”na AK Parti grubu karşı oy kullandı.

EMEKLİLERDEN KATKI PAYI ALINMASIN

Karşı oy gerekçesini açıklayan AK Partili Meclis Üyesi Özlem Ünalır, belediyenin görev tanımında yer alan bir hizmet için vatandaştan katılım payı alınmasının uygun olmadığını söyledi. AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Kepez ise emeklilerden katkı payı alınmaması yönünde öneride bulundu. Kepez, “Madem emeklileri çok düşünüyoruz, bu katılım paylarından emeklileri istisna edelim” dedi.

HARCAMANIN YÜZDE 2’SİNİ ALIYORUZ

Başkan Kazım Kurt, katılım payı uygulamasının 10 yıldır tartışıldığını belirterek, “10 yıldır alınıyordu, sonra kanunda bir değişiklik oldu, ‘alınabilir’ dendi. Eğer bunu istemiyor isek bu maddeyi kaldırsaydık. ‘Almayalım’ derdik olur biterdi. Bu madde burada durduğu sürece, Sayıştay yetkilileri hem Odunpazarı Belediyesi’nin eleştiriyor hem de açılan dava sonucunda mahkeme kararıyla ‘almak zorundasın’ diye bir hüküm çıktı. Aldığımız katılım payı da bütün harcamanın tamamı değil. Bunu doğru anlatmak lazım. Biz yaptığımız harcamanın yüzde 2’sini alıyoruz. 100 liralık bir harcama yapıp 2 lirasını alıyorsanız popülizm yapılacak hali yok. Emeklilerle ilgili gerçekten yararlı bir iş yapmak istiyorsak başka işler yapmamamız lazım. Eskişehir ‘de 226 bin emekli yaşıyor. Bu 226 bin emeklinin hangisinden alacağız, hangisinden almayacağız? 22 yıldır iktidar olacaksınız, canınız ne istiyorsa yapma şansınız olacak, bunu değiştirmeyeceksiniz, 10 yıldır CHP’li belediyeleri eleştireceksiniz” ifadelerini kullandı.

Katılım payı almamanın Sayıştay tarafından da kabul edilmediğini belirten Başkan Kurt, “AK Parti’den belediyecilik yapıp da ‘bu harcamaları almıyoruz’ diyen örneğiniz varsa getirirsiniz biz de görürüz” ifadelerini kullandı. Komisyon raporu oy çokluğuyla kabul edildi. 

BÜTÇE KESİN HESABI GÖRÜŞÜLDÜ

Gündemin 18’inci maddesinde yer alan “Odunpazarı Belediyesi’nin 2023 Mali Yılı Bütçe Kesin Hesabı ve Taşınır Kesin Hesabı ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu” görüşüldü. Raporda öngörülen gider bütçesi 1 milyar 300 milyon TL olarak tahmin edilirken, 1 milyar 137 milyon 555 bin 463 TL olarak gerçekleşti ve gerçekleşme oranı yüzde 87,5 oldu. Bütçe geliri için ön görülen rakam 1 milyar 100 milyon iken, 1 milyar 62 milyon 128 bin 34 TL olarak gerçekleşti ve gerçekleşme oranı yüzde 96 olarak açıklandı.

VATANDAŞ BİZE KIZDI, SİZE OY VERDİ

AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Kepez, belediyenin gider bütçesinde yatırıma daha fazla yer verilmesi gerektiğini belirterek, “CHP Grubu’yla aynı düşünmek zorunda değiliz. Biz baktığımız pencereden belediye hesabını böyle görüyoruz. Kimseye iftira attığımız yok. Hesaplamalar kesin ve net bir şekilde ortaya çıkarılmıştır. Çalışmada emeği geçen herkesi takdir ediyoruz. Her seferinde eleştirilerimiz karşısında ‘merkezi hükümet şunu yapıyor’ diyorsunuz. Oynamasını bilmeyen gelin yerim dar dermiş. Sadece Odunpazarı Belediyesi yok Türkiye’de. Halk tabii ki takdir etti ama genel anlamda 22 yıldır biz de halkın içindeyiz, siz de halkın içindesiniz. Ne yazık ki halk size bu yetkiyi vermedi. Halk vermedi diye niye gocunuyorsunuz? Yapılan işleri de yapılmayanları da görüyoruz. Yatırım hizmetlerinin az olduğunu ve artırılması gerektiğini söylüyoruz. Yatırımlarda belediyemizin, yönetimlerin yanındayız. 22 yıldır merkezi hükümet var. Türkiye’yi biz uçuruyoruz siz hala yerde oturuyorsunuz. CHP konuşur AK Parti yapar. Yerel yönetimlerde birçok yeri almış olmanız, önümüzdeki dönemde . Vatandaş bize kızdı, size oy verdi. Ne yazık ki tasarruf ilkesine çok fazla uyulmadığı kanaatini dile getirerek, gördüğümüz eksikliklerden dolayı olumlu oy vermeyeceğiz” dedi.

Köpek besleme alanındaki yangından etkilenen 3 kaplumbağa tedavi altına alındı Köpek besleme alanındaki yangından etkilenen 3 kaplumbağa tedavi altına alındı

MANTALİTEYİ DEĞİŞTİRMENİZ LAZIM

AK Parti grubunun eleştirilerine yanıt veren Başkan Kurt, “Bütün eleştirileri her zaman dikkate alacağımızı bilmenizi isterim. 2022 yılından 2023 yılının bütçesini yaptığımız zaman bize ‘hayali bir bütçe’ dedi arkadaşlarımız. Ne yazık ki bunun hayali olmadığı ve bizim tahminlerimizin doğru olduğu ortaya çıktı. Ama sizin de hala aynı şeyleri söylediğiniz ortaya çıktı. 2022’deki eleştirileriniz, bazen 2024 diyeceğinize 2024 dediniz. Bu mantaliteyi değiştirmeniz lazım. Özellikle yerel seçimden sonra bir daha bakmanız lazım biz nerde hata yapıyoruz ki bu sonucu gördük diye. Kütahya’yı da Afyon’u da gördük. Yönetemediğiniz anlaşıldı. Orada insanlar yönetimleri değiştirdiler. 2022’ye göre 2023’ü değerlendirirken 2024’te değerlendirdiğimizi unutmamanız lazım. 2024’te nereye gelmişiz? 2022’de enflasyon neymiş, 2023’te ne olmuş, 2024’te ne olacak? Mazot 6 buçuk liradan 22 buçuk lira olmuş 2023’te. Siz diyorsunuz ki ‘mazot fiyatları çok fazla.’ Elbette fazla olacak çünkü hükümet sağ olsun boyuna artırıyor. Enflasyonu frenleyemediğiniz sürece, paranın satın alma gücünü düzenleyemediğiniz sürece bu rakamlar hep artacaktır. Enflasyon yüzde 122’nin üzerindeydi 2023’te. Şimdi siz bize diyorsunuz ki ‘bazı kalemlerde yüzde 20, yüzde 100, yüzde 70 artış var.’ Artacak. 2023 yılında siyasi şartları ve bulunduğumuz konumu iyi değerlendirmenizi istiyorum. 6 Şubat’ta bir deprem oldu. Olağanüstü bir çalışma içerisine girdik. Sosyal yardımlar o yüzden arttı. Durup dururken artmadı. 2023’te Şubat ayından itibaren gerçekten o deprem bölgesine çok ciddi katkıda bulunduk. Personel gönderdik, yardım gönderdik, nakit gönderdik, malzeme gönderdik. Malatya’da bir konteyner köyü kurduk. Giderlerini karşıladık. Bunlar heralde o bütçeyi zorunlu olarak artıracak.Mayıs ayında Cumhurbaşkanlığı Seçimi oldu. Seçimi kazanmak için ne gerekiyorsa yapan iktidar EYT’yi çıkardı. Asgari ücret arttı, memurlara çok ciddi anlamda zamlar verdi Bunları biz nereden ödeyeceğiz? Bu giderlerimiz onun için arttı. Bu eleştirileri insaf ölçüsünde değerlendirmek lazım.  Yüzde 120’nin üzerinde enflasyonla yarıştığımız bir ülkede elbette bizim bütün giderlerimiz artacak. Yüzde 120’nin altında artmış birçok gider. Dolayısıyla bu değerlendirmeyi düzgün yapmanız lazım” ifadelerini kullandı.

BORCUMUZ 394 MİLYON 466 BİN LİRA

Belediyenin mevcut borcunu açıklayan Kurt, “2022 yılında 2023’te ‘200 milyon lira borçlanırız’ demişiz, borçlanmamışız. Bunun değerlendirilmesi, takdir edilmesi lazım. Biz yapabilirdik ama niye yapalım? İşte tasarruf böyle olur. Tek kalemde. Borçlanmamak suretiyle bile 200 milyon lira tasarruf etmiş durumdayız. Odunpazarı Belediyesi’nin şu andaki borcu 394 milyon 466 bin 581 lira 53 kuruş. Bu net bir biçimde bizim takibimizdedir. Bununbüyük bir bölümünü biz yapılandırmışız. 50 ay, 100 ay gibi bir periyoda yaymışız. Acil piyasa borcumuz, cari borç dediğimiz borçlarımız günü kurtaran, günü değerlendirebilen bir aşamadadır. O yüzden hiçbir alacaklımız bizi sıkboğaz etmemektedir çünkü verilen sürelerde tıkır tıkır ödemeler gerçekleşmektedir” dedi.

DAHA ÇOK TASARRUF EDEN YOKTUR

Yapılan yatırımlar karşısında borçlandıklarının altını çizen Başkan Kurt, “Borçlanma ezbere yapılan bir borçlanma değildir. Ciddi yatırımlar yaptık. Ciddi yatırımlarla karşılığı olan borçlanmalardır.  Yenikent’te kültür merkezi yapıyorsun, onun alacağı var. Yol yapıyorsun, o müteahhidin alacağı var. Borçlarımız böyle devam ediyor. Bizim belediyemizin mali disiplini düzgün olduğu için, 2024 yılında Odunpazarı Belediyesi isterse 1 milyar 283 milyon lira borçlanabilecek kapasitededir. Bunu kanuna, piyasaya ve ortama baktığınız zaman ciddi olduğunu göreceksiniz. Bütçemizin yarısı kadar borçlanabiliriz ama bir borçlanmayız. Çünkü şu piyasada ödediğiniz faiz yüzde 60 şu anda resmi faiz. Biz bunlara dikkat etmek suretiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Odunpazarı Belediyesi’nden daha çok tasarruf eden bir kurum yoktur. Her konuda dikkatli olmaya çalışıyoruz. Bu çalışmaları yapan bütün personel arkadaşımıza teşekkür ediyoruz. Onlar da dikkat ediyor. Onlar da bu noktada azami özeni gösteriyor ve o nedenle de Odunpazarı Belediyesi oldukça başarılı görünüyor” şeklinde konuştu.

POLİKLİNİĞE DOKTOR VERMİYORLAR

Lütfü Yüksel Yaşlı Bakım Merkezi’ndeki polikliniğe doktor verilmediğini söyleyen Kurt, “Bazı işleri yapamadığımızı söylüyor arkadaşlarımız. İyi incelemeniz lazım ve görmeniz lazım. Kreşleri yapmamızı genelge yasakladı. Arkadan dolanmak suretiyle 15-16 tane kreş yaptık. Belediye Polikliniğini yaptık. Lütfü Yüksel Yaşlı Bakım Merkezi’nin zemin katında duruyor. Ama Bize doktor vermiyor Sağlık Müdürlüğü. Bakanlığa yazıyoruz o da vermiyor. Yardımınızı, desteğinizi istiyoruz. Bize doktor versin poliklinik de hayata geçsin. Belediye Hizmet Binası’nın planı bugün bitti. Büyükşehir’e göndereceğiz. Onaylandıktan sonra da binayı yapacağız” şeklinde konuştu.

MAKAM ODALARINA

ÇEREZ PARALARINA BAKIN

AK Parti grubunun Cumhuriyet Bayramı’ndaki konserle ilgili eleştirilerine yanıt veren Kurt, “Cumhuriyet Bayramı’nda sanatçıya para ödenmesini eleştirmeyi gerçekten doğru bulmuyorum ama bu genelgenin ruhuna da uygun. Milli bayramlar ve uluslararası toplantılar bu genelgenin dışında. 3D Festivali de uluslararası bir festival. 3D’de harcadığımız parayla milli bayramlarda parayla harcadığımız para da sınırsız. 3 belediye ortak bir sanatçı getirmişiz ve 3’e bölmüşüz. Polemik yapmayalım. Sergilenen makam odalarınıza, çerez paralarına bakın öyle konuşun. Derin bir yoksulluğun olduğu ülkede, insanların gerçekten zor şartlar altında geçindiği ülkede sosyal yardım artışlarının eleştirilmesi doğru değildir. Biz sosyal belediyeciliği taahhüt etmişiz. Stratejik planda geçirmişiz, burada oylamışız. Sosyal belediyecilik bunu gerektirir” dedi.

GERÇEKLEŞME ORANI YÜZDE 90’IN ÜZERİNDE

Tahmini bütçenin yüzde 90’ın üzerinde gerçekleştiğini vurgulayan Başkan Kurt, “Bu bütçe tahmini olduğu için sapma ihtimali her zaman vardır. Yanlış olma ihtimali her zaman vardır ama bizde gelirde de giderde de gerçekleşme oranları yüzde 90’ın üstündedir. O nedenle de bu dönem, bunun eleştirilmesi siyaseten olmuştur. Ben bir itiraz etmiyorum. Burada bir sorun yok. Sorun belli. Sorunu vatandaş 31 Mart’ta çözdü. Umarım 2024 bütçesi de aynı başarıyla devam eder. Biz oy verseniz de vermesiniz de emeğe teşekkür ediyoruz” açıklamasını yaptı. Yapılan oylama sonucunda bütçe oy çokluğuyla kabul edildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ