Eskişehir’de eğitim emekçileri, öğrencisi tarafından öldürülen öğretmen İbrahim Oktugan için alanlara indi. Sendika üyesi binlerce öğretmen alanlarda şiddete dur demek için toplandı. Ulus Anıtı önünde bir araya gelen sendika üyesi binlerce öğretmen, “Önlüklerimize kan bulaştı. Artık yeter! Can korkusuyla çalışmak istemiyoruz” diyerek Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e istifa çağrısında bulundu.

İstanbul Eyüpsultan’da öğrencisi tarafından öldürülen okul müdürü İbrahim Oktugan için eğitim sendikaları Tüm Türkiye’de iş bıraktı. Eskişehir’de Ulus Anıtı önünde bir araya gelen Eğitim Sen, Eğitim İş, Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, Hürriyetçi Eğitim Sen, Tüm Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği,  Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası üyesi öğretmenlere, öğrenciler ve veliler de destek verdi.

MESLEĞİMİZ İTİBARSIZLAŞTIRILDI

Sendikalar adına açıklamada bulunan Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Temsilcisi Yücel Karasu, Bakanlığın, siyasi iktidarın eğitim çalışanlarına yönelik söylemleri ve Öğretmenlik Meslek Kanunu ile emeği değersizleştirdiğini söyledi. Öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırıldığının altını çizen Karasu, “Bu da beraberinde mesleğimizin itibarsızlaştırılmasını, savaşlarda bile hedef alınmayan eğitim emekçilerinin okullarda şiddetin hedefi olmasını doğurdu. Son bir ayda hamile arkadaşımızın dövülmesinden, bıçaklı yaralamaya, okula silahlı saldırıya kadar birçok şiddeti beraberinde getirdi. En sonunda da bir arkadaşımızın hayatını kaybetmesine neden oldu” dedi.

CİNAYETİN FAİLİ TEK BİR KİŞİ DEĞİL

“Bugüne kadar eğitimden sorumlu olanların yaptıkları açıklamalarda eğitimde yaşanan olumsuzlukların sorumlusu olarak öğretmenleri göstermesi, CİMER uygulamasının bizlere karşı bir sopaya dönüştürülmesi, MEB’in eğitimde yaşanan sorunlara çözüm üretmek yerine öğretmenleri ve idarecileri veli ve öğrenci karşısında tek muhatap olarak bırakması, bugün yaşananlara zemin oluşturmuştur” diyen Karasu, “Bu ülkede okulda öğretmen öldürüldü! Söz bitti! Şiddetin, cinayetin tek bir faili olmadığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Cinayetin arkasındaki zihniyet, bizleri ötekileştiren, her fırsatta tehdit ederek hedef haline getiren, mesleğimizin itibarını ayaklar altına alanlardır. "Bir toplumun uygarlık düzeyi, öğretmene verdiği değerle ölçülür” ifadelerini kullandı.

BEDELİNİ CANIMIZLA MI ÖDEYECEĞİZ?

Eğitimsiz bir toplumun karanlığa mahkum olacağını söyleyen Karasu Bakan Tekin’e, “Okulda şiddeti önlemek için daha kaç eğitim emekçisinin can vermesi gerekiyor? İktidarın ve MEB’in plansızlığı nedeniyle okullarımız güvenlik açısından ciddi risk altındadır.  Okullarımızdaki güvenlik açığının faturasını canımızla mı ödeyeceğiz?” diye sordu.

EĞİTİMDE ŞİDDET YASASI ÇIKARTILMALI

Şiddetin önlenmesi için atılması gereken ilk adımın bu zihniyetin kökten değiştirilmesi olduğunu söyleyen Karasu, “Okullardaki şiddetin arkasındaki nedenler ortaya çıkarılmalı,  eğitim emekçilerinin can güvenliği sağlanmalıdır. Okulda şiddetin son bulması için MEB’i acilen harekete geçmeye ve önlem almaya çağırıyoruz. Okullarda yaşanan şiddet olaylarındaki korkutucu tırmanışı engellemek için bir an önce eğitimde şiddet yasası çıkarılmalıdır. Eğitim kurumlarının tümünde, şiddetle mücadele etmek için alınması gereken somut önlemleri, ne yapılacağını ve nasıl önleneceğini gösteren bir eylem planı hazırlanmalıdır. Failler toplumun vicdanını rahatlatacak ve yeni olaylar açısından caydırıcı olacak şekilde cezalandırılmalıdır.  Özel ya da devlet okulu fark etmeksizin, derhal tüm okulların güvenliği sağlanmalıdır. Kendimizin ve öğrencilerimizin canından endişe ederek okula gitmek istemiyor, can güvenliğimizin olmadığı bir eğitim sistemini kabul etmiyoruz” diyerek açıklamasını noktaladı. Öğretmenler önlüklerini yere atarak “Önlüklerimize kan bulaştı. Artık yeter! Can korkusuyla çalışmak istemiyoruz” diye haykırdı.

Eskişehir'de kurban kesecekler bu önerilere kulak verin! Eskişehir'de kurban kesecekler bu önerilere kulak verin!

SLOGANLARLA YÜRÜDÜLER

Basın açıklamasının ardından binlerce öğretmen Ulus Anıtı’ndan Adalar’a kadar sloganlarla yürüdü. “Bakanlık susuyor öğretmenler ölüyor”, “ Bakan istifa”, “Boyun eğme öğretmene sahip çık” sloganları atan öğretmenlere Eskişehirliler de alkışlarla destek verdi. Adalar’a gelen eğitimciler İstiklal Marşı okuyarak eylemi sonlandırdı.

Muhabir: HABER MERKEZİ