Türkiye’de yaşanan enflasyon ve dolar artışı okul kıyafetlerini de etkiledi. Okulların açılmasına sayılı günler kala ailelerin de yeni eğitim dönemi için hazırlıkları sürüyor. Öğrencilerin en önemli ihtiyaçlarından biri olan okul kıyafeti fiyatları da geçen seneye göre yüzde 60-70 oranın da zamlandı.

Yücel ve Zeytinler’den Başkan Ataç’a ziyaret Yücel ve Zeytinler’den Başkan Ataç’a ziyaret

BİR OKUL TAKIMI FİYATI 1700 TL
Yaşanan enflasyondan dolayı fiyatların değişmesine değinen okul kıyafeti işletme sahibi Ziya Akyel, “Bu sene okul kıyafetleri yaklaşık yüzde 60 yüzde 70 oranın da bir atış gösterdi. Ama tabii bu da bizim elimizde olan bir şey değil. Fiyatların yükselişi piyasanın şartlarına göre oldu. Geçen sene tek parça olarak sattığımız okul kıyafetleri 170 TL’ydi. Geçen sene yazlık veya kışlık okul takımlarımız da 750 TL ile 800 TL arasındaydı. Bu sene tek parça olarak sattığımız kısa kollu veya uzun kollu okul kıyafetinin fiyatı yaşanan enflasyondan sonra 300 TL oldu. Bir öğrencinin yazlık veya kışlık olarak kullandığı okul takımının fiyatı ise 1600 TL tutuyor. Fiyatlar beden büyüklüğüne ve beden küçüklüğüne göre değişebiliyor. En küçük bedenler kumaş farkından dolayı her beden de bir 2 lira ve 3 lira arasında fiyatlar oynuyor. En büyük okul kıyafeti bedeni tek parçası 12 beden ve bunun fiyattı da 338 TL. Geçen sene yazlık veya kışlık okul takımlarımız 750 TL.” dedi


GEÇEN YILA GÖRE CİDDİ FARKLAR VAR
5.Sınıfa giden oğluyla okul kıyafeti alışverişine gelen Halime Işık,”Her mağazayı dolaşıp fiyatları soruyoruz. Uygun fiyatta okul kıyafeti bulmaya çalıyoruz. Okul kıyafetlerinde geçen yıla göre fiyatlar konusun da arada ciddi bir farklar var. Geçen sene aldığımız bir üst tişörtü 200 TL alıyorduk şimdi fiyatı 500 TL olmuş. Fiyatlar oldukça yükselmiş neredeyse yüzde yüzden fazla fiyat yükselişi var. Herkesi olduğu gibi bizi de etkiliyor bu yükseliş” ifadesin i kullandıç.


ALABİLEN DE VAR ALAMAYAN DA
LGS öğrencisi ile ilkokul öğrencisi velisi olan ve okul kıyafeti almak için alışveriş yapan Berna Ergin,”Okul kıyafetleri oldukça pahalı olmuş. Okul için tek bir kıyafet alınmıyor sonuç olarak. Bir sürü kitap aldık biraz önce. 4 kitaba bin TL para verdik. Hem okul kıyafetleri hem de okul kitapları da pahalı şu anda. Alabilen insanlar alabiliyor ama alamayanlar da var gerçekten. Çocuğuna okul kıyafeti alamayanlar için zor bir durum. Geçen seneye oranla yarı yarıya bir fiyat farkı var. Geçen sene 200 TL aldığımız okul pantolonu şu anda 420 TL. Fiyatlar oldukça cep yakıyor” diye konuştu.