"Eskişehir turizm potansiyeli yüksek bir kent" "Eskişehir turizm potansiyeli yüksek bir kent"

Eskişehir’de oy kullanmaya haiz 696 bin 60 seçmen, 5 yıl görev yapacak yerel yöneticileri seçmek için sandık başına gitmeye başladı. Seçmenler saat 08.00 itibarıyla sandık başına giderek oylarını kullanıyor.
Merkez ilçeler Odunpazarı’nda 316 bin 417 seçmen 978 sandıkta, Tepebaşı ilçesinde ise 294 bin 414 seçmen 914 sandıkta oy kullanacak. 
Seçmenler, "büyükşehir belediye başkanı", "belediye başkanı", "belediye meclis üyeliği" ile "muhtarlık ve ihtiyar heyeti" için oy kullanmaya başladı. Oy kullanma işlemi saat 17.00’de sona erecek.
Hamileler, hastalar ve engelliler sıra bekletilmeden oylarını kullanacak, yaşlıların da sıra bekletilmeden oy kullanmalarına izin verilecek, ayrıca bu seçmenlere yardım eden seçmenlere de oy kullanmada öncelik tanınacak. 
Cep telefonu, fotoğraf ve film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak olacak.
Sandık başında seçmene vereceği oy hakkında hiç kimse müdahale, telkin ve tavsiyede bulunamayacak. 
Seçmenler oylarını kullandıktan sonra sandık başından ayrılacak.

BUGÜN NELER YASAK?

Bugün gece saat 24.00'e kadar, her ne suretle olursa olsun alkollü içki satılması, içkili yerlerde ve umumi mahallerde her çeşit alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak. Oy verme süresince bütün kahvehane, kıraathane ve internet kafeler gibi bütün umumi eğlence yerleri kapalı olacak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnız yemek verilebilecek.
Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiçbir kimse 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 6. maddesinde belirtilen silahları köy, kasaba ve şehirlerde taşıyamayacak.
Oy verme günü radyolar ve her türlü yayın organlarınca saat 18.00'e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak.
Radyolarda ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatlerinde ancak YSK tarafından seçim ile ilgili verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek.
Bütün yayınlar saat 21.00'den sonra serbest olacak ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00'den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.

Muhabir: HABER MERKEZİ