Engelliler Entegre Yüksekokulu üretken bireyler yetiştiriyor Engelliler Entegre Yüksekokulu üretken bireyler yetiştiriyor

Yaya geçitlerindeki trafik lambalarında sesli uyarı sisteminin bulunmamasından dolayı gelen şikayetleri anlatan Tüketiciyi Destekleme Derneği Genel Sekreteri Bülent Arslankaya "Görme engellilerin toplumsal hayata diğer bireylerle eşit koşullarda tam ve etkin katılımlarının sağlanması için yaya geçitlerine sesli uyarı sistemleri konulmalıdır” dedi.

Tüketiciyi Destekleme Derneği Genel Sekreteri Bülent Arslankaya bir basın açıklamasında bulundu. Görme engellilerin yaşamlarının kolaylaştırılması için yerel yönetimlerin gerekli hizmetleri yapmalarını talep eden Arslankaya, “Yerel seçimler tamamlandı seçmenler seçimlerini yaptı. Şimdi seçilenlerin talepleri dinleme ve vaatlerini yerine getirme vakti. Engellilerin temel hak ve özgürlüklerden faydalanmasını teşvik ve temin ederek ve doğuştan sahip oldukları onura saygıyı güçlendirerek, toplumsal hayata diğer bireylerle eşit koşullarda tam ve etkin katılımlarının sağlanması ve engelliliği önleyici tedbirlerin alınmasıyla sıkı sıkıyla bağlantılıdır. Görme engellilerin trafik lambası bulunan yaya geçitlerini güvenli bir şekilde kullanabilmesi için sesli uyarı sistemi hayati öneme haizdir. Trafik lambası bulunan yaya geçitlerine sesli uyarı konulsun. Yaya geçitlerinde yayalara yeşil yandığında yapılacak ‘sayın yayalar yeşil yandı, kontrollü geçiniz’ uyarısıyla görme engelli bireyler yaya geçitlerini güvenli bir şekilde kullanabileceklerdir. Görme engellilerin toplumsal hayata diğer bireylerle eşit koşullarda tam ve etkin katılımlarının sağlanması için yaya geçitlerindeki trafik lambalarına yayalar için sesli uyarı konulmalıdır. Doğuştan sahip olunan onura saygıyı güçlendirmek ve engelliliği önleyici tedbirleri almak yerel yönetimlerin asıl görevleridir” ifadelerini kullandı.

Muhabir: BERİVAN HALİS