Odunpazarı Belediyesi, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Derneği öncülüğünde; Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Tepebaşı Belediyesi, Eskişehir Alevi Dernekleri Platformu, Eskişehir Emek ve Demokrasi Platformu ile Sivas Katliamını unutturmamak, katliamda hayatını kaybedenleri anmak için bir anma dinletisi düzenledi. Tolga Sağ’ın sahne aldığı anma dinletisinde konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Yargılama yapılamadı ve olay zaman aşımı ile örtbas edildi. Oysa insanlık suçunun zaman aşımı olmaz. Mutlaka bir gün yargılanacaklar. Ve gerçek katilleri bulup, çıkaracağız” dedi.

İnönü’de TMO alımları başladı İnönü’de TMO alımları başladı

Odunpazarı Belediyesi, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Derneği öncülüğünde; Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Tepebaşı Belediyesi, Eskişehir Alevi Dernekleri Platformu, Eskişehir Emek ve Demokrasi Platformu ile birlikte 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta katledilen 33 aydın ve sanatçıyı anmak için bir dizi etkinlik düzenledi. “Aydınlığı Karartan Ateşin Yakıldığı Gün” sloganı ile gerçekleştirilen anma programı kapsamında Tolga Sağ Dinletisi gerçekleştirdi. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (Cemevi) toprak sahada gerçekleştirilen anma dinletisine; Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, CHP Eskişehir İl Başkanı Talat Yalaz, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Kamer Ali Durur, Hacı Bektaş Veli Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Battal Sülük ile çok sayıda Eskişehirli katıldı.

31 YIL GEÇMESİNE RAĞMEN ACIMIZ DİNMEDİ

Dinleti öncesinde konuşma yapan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, 2 Temmuz 1993’teki Sivas Katliamının üzerinden geçen 31 yıla rağmen acılarının dinmediğini söyledi. Sivas Katliamının hesabının sorulamadığının altını çizen Başkan Kurt, “Yargılama yapılamadı ve olay zaman aşımı ile örtbas edildi. Oysa insanlık suçunun zaman aşımı olmaz. Mutlaka bir gün yargılanacaklar. Ve gerçek katilleri bulup, çıkaracağız. Biz Türkiye’de birlik, beraberlik içinde halkın değerlerine ve kıymetlerine sahip çıkmak zorundayız. Anadolu topraklarında yüzyıllardır birlikte yaşayan insanları, sıfatlandırarak kavga ettirmek, savaştırmak cinayetin asıl sebebidir. Türkiye’yi yöneten güçler, talimatı kimden alıyorsa, alıyor. Ama hesabını vermiyor. Elbette bu insanlık suçunun hesabı sorulacaktır. Bu günü unutturmayan, Hacı

Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Derneği’ne teşekkür ediyorum. Tolga Sağ da her etkinlikte destek oluyor, gelip etkinliklerimize katılıyor. Ona da sizin huzurunda teşekkür ediyorum. Şunu bir kez daha yüksek sesle haykırmak istiyorum; Sivas’ı unutturmayacağız.  Bunu herkes bilmelidir” dedi.

                   

BİR DAHA MADIMAK’LAR YAŞANMASIN

Ayrımcılık ve nefrete karşı sevgi ve hoşgörüyü savunacaklarına dikkat çeken CHP Eskişehir İl Başkanı Talat Yalaz, “Bugün burada 2 Temmuz 1993 yılında katledilmiş olan 33 aydınımız, sanatçımız ve 2 otel çalışanımızı anmak için bulunuyoruz. Onları anmak, sadece bir katliamı ifade etmenin çok ötesinde çünkü o gün yaşananlar sadece bir katliam değil aynı zamanda ülkemizin tarihine kara bir leke olarak geçmiş bir insanlık suçudur. Maalesef olayın failleri, hak ettikleri cezayı almamışlardır ve bu anlamda toplumun yüreğine su serpilmemiştir. Bugün ise bazıları tarafından, yaşanan olay unutturulmaya çalışılmaktadır. Bizler her türlü ayrımcılık ve nefrete karşı sevgiyi, hoşgörüyü ve kardeşliği savunacağız. İşte bu anma günü aynı zamanda bu kararlılığımızı da ifade etmenin bir vesilesidir. O gün bize aynı zamanda yobazlığın, bağnazlığın ve cehaletin nelere sebep olabileceğini de gösteriyor. Katledilen canlarımızı bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, bir daha Madımak’lar yaşanmasın, sevgi, hoşgörü ve kardeşlik hüküm sürsün diyorum” diye konuştu.

MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ!

ESTV mikrofonlarına yaptığı açıklamalarda, 1993 yılında yaşanan katliamın aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkma girişimi olduğunu dile getiren Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Kamer Ali Durur, “2 Temmuz 1993’de kaybettiğimiz tüm canlarımızı rahmet ve minnetle anıyorum. Onlar sadece türkü söylemek istediler. Sevgi, barış ve hoşgörüye semah dönmek istediler ama ne yazık ki yobaz gerici zihniyet nasıl ki İzmir Menemen’de Kubilay’ı katlettiyse, Sivas’ta da aydınlarımız katlettiler. Sadece Alevi’leri katletmek değil aynı zamanda Atatürk’ün kurmuş olduğu laik Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkma girişimiydi. Biz alevi camiası olarak her zaman ülkemizin ve bayrağımızın altında mücadele etmeye devam edeceğiz” diye belirtti.

KATLİAMI HİÇBİR ZAMAN UNUTMADIK!

Hacı Bektaş Veli Andolu Kültür ve Sosyal Yadımlaşma Derneği Başkanı Battal Sülük, ESTV mikrofonlarına yaptığı açıklamalarda sadece Alevilere yapılan zulmü değil insanlığa yapılan bütün olaylara karşı durduklarını ifade ederek, “2 Temmuz 1993 gününde hayatını kaybeden canlarımıza Hak’tan rahmet diliyorum. Yapılan katliamı hiçbir zaman unutmadık ve unutturmamaya da çalışıyoruz. Biz alevi camiası olarak sadece Sivas’ı değil, insanlığa zulmeden bütün olaylara karşı tepkimizi ortaya koyuyoruz. Nerede olursa olsun zulüm, zulümdür. Hiçbir zaman zalimin yanında olmadık” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından, Türk Halk Müziği Sanatçısı Tolga Sağ sahneye çıktı. Sağ, türkü ve deyişlerini Sivas’ta katledilen 33 aydın, yazar ve şair için söyledi. Duygusal anların yaşandığı anma dinletisi,  hep birlikte söylenen türkü ve deyişlerle sona erdi. 

Muhabir: YENİGÜN GAZETESİ MUHABİRİ-SÜMEYRA BALCI