Eskişehir Ticaret Odası-TÜYAP Fuar Merkezi'ndeki fuarın açılışına Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Hüseyin Avşar, Eskişehir Valisi Hüseyin Aksoy, CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Ünal, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler ve TÜYAP Fuarlar Yapım AŞ Genel Müdürü İlhan Ersözlü katıldı.

KENTİN SANAYİSİ GELİŞİYOR

Vali Aksoy, Eskişehir’in gelişen sanayisiyle Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden birisi olduğunu ifade ederek, “Son yıllarda tüm ülkemizde olduğu gibi AR-GE çalışmaları, AR-GE ve tasarım yapan firmaların sayıları gün geçtikçe artıyor. Bu anlamda 23 AR-GE ve Tasarım Merkezinde de Eskişehir'de faaliyetlerimiz yürütülmekte. Son 5 yılda Eskişehir ihracatını iki kat artırarak 4 milyar dolara ulaştıran bir kent. İlimizdeki sanayiciyi ve yatırımcıları destekleyen birçok kurum ve kuruluşumuz var. Özellikle KOSGEB, AR-GE ve ÜR-GE inovasyonunda son 5 yıl içinde 2 bin 28 firmaya yaklaşık 164 milyon liralık bir destek sağladı. Yine benzer çalışmaları TÜBİTAK yapmakta ve 2003 fiyatlarıyla baktığımızda 741 projeye, 1302 kişiye son 5 yılda yaklaşık olarak 804 milyon lira sağlanmıştır” dedi.  Vali Aksoy ayrıca sanayicilere yönelik gerçekleştirilen destekleme programlarıyla Eskişehir sanayisinin daha ileri noktalara taşınacağını söyledi.

UZUN VADELİ İŞ BİRLİKLERİ

Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Hüseyin Avşar, Eskişehir’in beyaz eşya ve raylı sistemler ile birlikte savunma ve havacılık sanayi denilince akla gelen ilk şehirlerden olduğunu söyledi. Avşar, “Bu fuarda 100'e yakın firma var. Tabii yabancı firmaların katılımından da söz edildi. Biz bunu çok önemsiyoruz. Çünkü bu tarz ortamlar özellikle yerli firmalarla yabancı firmalar arasında uzun dönemli iş birliklerinin temellerinin atıldığı ortamlar da oluyor. İhracat bağlantılarının kurulduğu, uzun vadeli işbirliklerinin konuşulduğu ortamlar oluyor. Bu açıdan çok kritik” dedi.

6 MİLYAR DOLARI GEÇECEK

İhracatın kişi başı milli geliri 20 bin dolarların üzerine taşımak için çok önemli olduğunu belirten Avşar, “Savunma sanayi alanında baktığımız zaman 2002 yılında bizim toplam ihracatımız yaklaşık 4,3 milyar dolar mertebesindeydi. Bu yıl inşallah bu rakamı 6 milyar dolarların üzerine taşımayı hedefliyoruz. Tabii bu rakamlar, bu artış oranları çok güzel, kulağa hoş geliyor ancak biz ülke olarak bunun çok daha iyisini yapabilme potansiyeline sahip olduğumuzu düşünüyoruz. Ana yüklenicilerimizle, tedarik zincirindeki paydaşlarımızla, üniversitelerimizle, araştırma kuruluşlarımızla ve bugüne kadar ortaya koyduğumuz ürünlerle bunların çok daha iyisini başarabileceğimize yürekten inanıyoruz ve başkanlık olarak da bu yönde çok ciddi bir gayret içindeyiz. Bu konuda çok yoğun gayret sarf etmeye devam edeceğiz. Öncelik verdiğimiz alanlardan biri savunma sanayi alanında kazanılan kabiliyetlerin, altyapı ve imkanların komşu ve yan sektörlerde diğer sanayi alanlarında da kullanılabilirliğini teşvik etmek. Özellikle 'dual use' dediğimiz ürünlerin, askeri alanda belli bir alanda kabiliyet kazanmış firmalarımızın sivil sektörde de bu kabiliyetlerini dual use ürünlerde kullanmasını teşvik ediyoruz. Bu çünkü hem savunma sanayi sektörümüzün büyümesi hem de Türkiye'de genel olarak sanayi tabanının genişlemesi açısından çok büyük önem arz ediyor. Bu yaklaşımın ülkemizin büyümesine önemli katkılar sağlayacağını düşünüyoruz. Bizler başkanlık olarak önümüzdeki dönemde de ülkemizin Milli Teknoloji Hamlesi çerçevesinde yerli ve milli teknolojiler geliştirmeye, silahlı kuvvetlerimizi ve güvenlik güçlerimizi dünyanın en modern sistemleriyle donatmaya, sektörümüzü dünya çapında bir oyuncu yapma hedefi doğrultusunda en üst seviyede gayret göstermeye, elimizden gelen gayreti sarf etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

KATMA DEĞER VURGUSU

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Hasan Ünal, Eskişehir olarak katma değeri yüksek ürünler üreterek hem ülke ekonomisine hem de Eskişehir’e önemli katkılar vermek zorunda olduklarını ifade ederek, “Geldiğimiz noktada havacılık sanayiine yedek parça üreten sayısız işletme ve fabrikalarımız çalışır durumda. Tabii ki TEI bunların öncülüğünü yapıyor” diyerek organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti.

ÖZEL SEKTÖR GÜÇ VERİYOR

ETO Başkanı Metin Güler, savunma sanayiinin son 15 yıldaki gelişmelerini yakından takip ettiklerini söyledi. Özel sektörün savunma sanayiini güçlü hale getirdiğini ifade ederek, “En başından beri savunma sanayiinin destek olmasından dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Bunu söylerken de 2024 yılında planlanmış olduğu savunma sanayiinde, yine Savunma Sanayii Başkanlığı’mızın katılımıyla alakalı alanda söz almak istiyoruz. Erken organize olmanın fuarı daha etkin hale getirdiğini biliyoruz.  Bunu özellikle ifade edelim. Bugün itibariyle 25. fuarımızı düzenliyoruz. Bu fuar ana sanayi ile yan sanayiyi, alıcı ile satıcıyı bir araya getirecek önemli bir fuar. Bunu sürekli hale getirerek o noktaya taşımak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

GERÇEK BİR SANAYİ ŞEHRİ

ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş fuarın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, son 10 yılda verimlilik, sürdürülebilirlik, yeşil dönüşüm ve dijitalleşme ile ilgili adımlar atmaya hazırlandığımız bu günlerde Eskişehir’de bir endüstri fuarı olmasının son derece kıymetli olduğunu söyledi. Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli ise fuarın Eskişehir sanayisi açısından büyük önem taşıdığını ifade etti. Fuarın Eskişehir’in tanıtılması açısından ve yeni iş birlikleri açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Küpeli, “Eskişehir yüksek katma değerli ürünler üreten gerçek bir sanayi şehridir” dedi.

Zirvenin yeni sahibi Eskişehirspor Zirvenin yeni sahibi Eskişehirspor

CHP Milletvekili Jale Nur Süllü ve İYİ Parti Nebi Hatipoğlu da fuarın organizasyonunda emeği geçenlere teşekkür etti. Açılış töreni, Vali Hüseyin Aksoy ve diğer protokol üyelerinin açılış kurdelesini kesmesinin ardından fuardaki stantların gezilmesiyle tamamlandı.

M. ANIL AKSOY