Jeoloji Mühendisleri Odası, geçtiğimiz günlerde ülke gündemine de gelen Eskişehir’in depremselliğine ilişkin haberlerde geçen bilgilere dair açıklamalarda bulundu. Şube Başkanı Can Ayday, büyük deprem yaşayacak iller arasında Eskişehir’in de adının geçtiği haberlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Ayday, yaptığı açıklamada, “Eskişehir’de olabilecek deprem büyüklüğü 7.0 ve 7.0’den büyük olacağı ile ilgili bir bilgi bulunmamaktadır” ifadelerini kullandı.

Sosyal medyada görüntü paylaşanlar hakkında soruşturma Sosyal medyada görüntü paylaşanlar hakkında soruşturma

"HABERLER DOĞRU DEĞİL"
Şube Başkanı Ayday, daha sonra şunları söyledi; “Ulusal ve Yerel basında çıkan haberde ‘Türkiye’de 7 büyüklüğünde deprem olma olasılığı yüksek olan illeri belirledi. Bu illerin arasında Eskişehir de var’ diye yazıldığı görülmüştür. Bu doğru değildir. Eskişehir’de 1999 Marmara Depremi sonrasında Anadolu Üniversitesi tarafından yapılan Depremsellik konulu çalışmada Eskişehir Fay Zonunda olabilecek depremin büyüklüğü 6.4 olarak belirlenmiştir. Eskişehir Fay Zonu 7.0 ve 7.0’dan büyük deprem oluşturabilecek özelliklere sahip değildir” diye konuştu.

ÇALIŞMALARA BAŞLAMALIYIZ
“Şu da bilinmelidir ki, 6.4 büyüklüğünde Eskişehir Fay Zonunda veya yine yapılan bu çalışmada belirtilen Eskişehir il sınırları yakınında deprem alanlarında oluşacak depremler yine Eskişehir’i etkileyecektir” diyen Ayday, “Bu alanlar kuzeyde Eskişehir’e 70-80 km uzaklıktaki Kuzey Anadolu Fay Zonu ile güney batıda 90 km uzaklıktaki Gediz Fay Zonudur. TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi olarak bir kez daha ilimizde deprem konularında sorumluları ikaz etmeyi görev bilmekteyiz. Bu konuda 3 yıl önce ikaz ettiğimiz Kahramanmaraş’taki sorumluların durumuna düşmemeleri için çalışmalara hemen başlamaları gerektiğini vurgularız.”