Tepebaşı Belediyesi Metin Özöğüt Yaşam Merkezi, deneyimli vatandaşlara sağlık ve huzur içinde sıcak bir yuva olmaya devam ediyor. Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç da vatandaşların yaşamını huzurla sürdürdüğü merkez hakkında, “Büyüklerimiz başımızın tacı. Onları rahat ettirmek için tüm çabamız ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Tepebaşı Belediyesi, duyarlı vatandaşların desteklerini Eskişehir’e kazanım olarak sunmaya devam ederken, Özöğüt ailesi tarafından inşaat giderleri karşılanan Metin Özöğüt Yaşam Merkezi de faaliyetlerine devam ediyor.

Yaşamını merkezde sürdüren deneyimli vatandaşlar, günlerini keyifli, sağlıklı ve huzurlu biçimde geçiriyor.  2 kişilik odalardan oluşan ve 72 kişilik yatak kapasitesi ile hizmet veren tesiste 33 metrekarelik özel bakım odası yer alıyor. Bodrum, zemin ve birinci kattan oluşan merkez; mutfak, çamaşırhane, soğuk hava deposu, sığınak, çok amaçlı salon, yemek salonu, dinlenme ve TV salonu, fizyoterapi salonu, sağlık birimi, doktor odası, revir gibi alanları ile misafirlerine hizmet sağlıyor. 72 yatak kapasitesine sahip olan ve toplam 4 bin 684 metrekare inşaat alanı üzerinde oluşturulan merkezde kalan vatandaşlar da yaşam koşullarından memnun olduklarını ifade ediyor.

Merkezde deneyimli vatandaşların sağlıklı yaşam sürdürebilmeleri için günlük muayeneleri, ilaç takipleri ve sağlık kontrolleri yapılıyor. Ayrıca merkez sakinlerinin ihtiyaçları doğrultusunda fizyoterapist eşliğinde bedensel olarak bireysel ve grup egzersizleri yapılıyor. Bu uygulamalar arasında El-göz koordinasyon, bilişsel stilimülasyon, işitsel algı ve bellek çalışmaları da yer alıyor. Merkezden yararlanan deneyimli vatandaşların düzenli beslenmelerini sağlamak amacıyla diyetisyen kontrolünde 3 ana öğün yemek hizmeti bulunuyor. Haftanın 2 günü resim atölyesi, haftanın bir günü müzik atölyesi ve haftanın 3 günü spor faaliyetleri gerçekleştirilen merkezde, deneyimli vatandaşların, sosyalleşmeleri sağlanarak yaşam kaliteleri destekleniyor. Atölyelerde ortaya çıkan eserler dönemsel olarak sergiliyor.

Toprağa dokunmanın hazzını da yaşıyorlar

Merkez sakinleri tesiste oluşturulan hobi bahçesinde toprakla ve doğa ile iç içe vakit geçirebiliyor. Sakinler domates, salatalık, biber, kavun, karpuz gibi birçok sebze ve meyve yetiştirerek toprak ile uğraşmanın keyfine varıyor. Deneyimli vatandaşlar hobi bahçesinde sebzelerin bakımından ot biçmeye, sulamadan hasat yapmaya kadar bahçenin bakımını da kendileri üstleniyor.

Büyüklerimizin her zaman yanında olduk

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç da merkezde verilen hizmetin önemine dikkat çekerken, “Hayatlarında edindikleri deneyimler ile bizlere yol gösteren büyüklerimiz için ne yapsak az. Onların sağlıklı bir yaşam sürmeleri için elimizden geleni yapıyoruz. Elleri öpülesi büyüklerimizin her zaman yanında olduk olmaya da devam edeceğiz. 2021 Aralık’ta hizmete açtığımız merkezimizden bugüne kadar 111 kişi yararlandı. 72 kapasiteye sahip merkezimiz ile hali hazırda 60 vatandaşımızı ağırlıyoruz. Deneyimli vatandaşlarımızın rahatı, refahı, mutluluğu ve huzuru her zaman önceliğimiz olmuştur. Yaklaşık 3 yıldır hizmet veren Metin Özöğüt Yaşam Merkezi’mizde ihtiyaçları olan her türlü hizmete ulaşabiliyorlar. Onların burada yüzlerinin güldüğünü görmek, mutlu görmek, memnun olduklarını görmek bizleri de mutlu ediyor. Deneyimli vatandaşlarımız için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Merkezde kalan vatandaşlar ve aileleri de Özöğüt ailesine ve Tepebaşı Belediyesi’ne teşekkürlerini iletiyor. Zincirlikuyu Mahallesi’nde bulunan Metin Özöğüt Yaşam Merkezi hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlar, 444 44 26 numaralı Mavi Masa hattından Tepebaşı Belediyesi’ne ulaşabiliyor.

Eskişehir'de tek tek kapıları dinlediler ama... Eskişehir'de tek tek kapıları dinlediler ama...

Kaynak: BÜLTEN