Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, ES TV’de yayınlanan “Adaylar Konuşuyor” programında Gazeteciler Tarkan Demir, Ali Baş ve Arif Anbar’ın konuğu oldu. Yenikent Kapalı Pazar Yeri ve Kültür Merkezi’nin açılışını Cuma günü CHP Lider Özgür Özel’in katılımıyla keseceklerini söyleyen Başkan Kurt, “Şunu vurgulamak gerekir, gecikmenin ya da işin uzamasının Odunpazarı Belediyesi’nden kaynaklanmadığını bütüm hemşerilerimizin bilmesi lazım. Biz 2023’ün ocak ayında temelini attık. Şubat’ın 6’sında bir deprem felaketi yaşadık. Bu felaket bizim bütün müteahhitlik hizmetlerini neredeyse durdurdu. Çünkü iş makinaları, uzmanlar, ustalar deprem bölgesine gitti. Daha sonra da piyasada astronomik bir yükselme oldu. İster istemez müteahhit belli sıkıntılar çekti, eleman bulmakta zorluk çekti, vinç operatörü bulmakta bile zorluk çekti. Ama ona rağmen belli kapasiteyle çalışmasını sürdürdü. Bize 29 Ekim diye söz vermişti ancak sözleşmesi 31 Aralık idi. 29 Ekim’de yetişmedi. 31 Aralık’tan önce de devlet bir genelge yayınladı ve bütün sözleşmeleri uzattı. 6 aylık bir uzama süreci verdi. Dolayısıyla müteahhit o hakkını da kullanarak bize bugün yüzde 95 seviyesiyle teslim ediyor. Açılışımızı yapacağız. Onun dışında rötüşlanacak birkaç yeri kalır. O da açılıştan sonra tamamlanır. Biz söz verdiğimiz gibi Yenikent Kapalı Pazar Yeri ve Kültür Merkezi’nin ödemelerini aksatmadan, borçlanmadan, kredi kullanmadan bitirdik. Cuma günü de açıp insanlarımızı kültür merkeziyle buluşturacağız.  Eksi 1’inci katta Yenikent’in ön tarafında çok ciddi bir meydan oluştu. Orada bir alışveriş merkezi, AVM ya da market olabilir, bir ticari alan var. Onun üstünde, kottan kazanılmış bin 500 metrekare civarında bir kat pazar yeri, onun üstünde kültür merkezimiz başlıyor. Kültür merkezinin içinde bir tiyatro salon, aynı zamanda sinema gösterimi de yapılabilecek. Düğün salonları, küçük toplantı salonları, çok amaçlı salonlar gibi birtakım aparatlarla en üstte de bir restoran olarak düşündüğümüz bir bölüm var. Terasıyla beraber. 13 bin metrekarelik bir tesis ve Yenikent, Gültepe, Yıldıztepe, Göztepe ve kısmen de Büyükdere’nin büyük bir bölümüne, yani 70 – 80 bin kişiye hitap edecek bir kültür merkezi olacak. Belirli eksiklikleri giderecek. Alt katta otopark var. Pazara gelenlereden ücret alınması söz konusu olmaz ama ondan sonraki günlerde ne olur, nasıl işletilir henüz bir karar vermiş değiliz.  15 Mart’ta saat 11.00’de açılacak” ifadelerini kullandı.

KARAPINAR’DA TEMEL 18 MART’TA ATILACAK

Eskişehir'de zimmetine 5 milyon TL geçirmişti: Cezası belli oldu! Eskişehir'de zimmetine 5 milyon TL geçirmişti: Cezası belli oldu!

Karapınar 2’nci etap için hava muhalefetinden dolayı temel atma törenini gerçekleştiremediklerini söyleyen Kurt, "Karapınar 2’nci etapta bütün sorunları aştık. En sonunda TOKİ’nin sattığı bir araziyi satın aldık Odunpazarı A.Ş. olarak. Bitişik komşularla da kat karşılığı sözleşmeler yapmak suretiyle inşaat ruhsatımızı aldık. Kentsel dönüşüm kuralları içerisinde, yani Çevre Şehirclilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın izniyle orada inşaatı başlatıyoruz. Geçen hafta zemin ıslak olduğu için, temel atma işini gerçekleştiremedik. Ayın 18’inde saat 14.00’te temelini atmış olacağız. Burası örnek bir proje. O projeye uygun olarak hem arsa sahiplerine hem müteahhitlere bir yol göstermek istiyoruz. Bundan sonra o bölgede insanlar ada ada, birlikte hareket etmek suretiyle müteahhitle anlaşarak müteahhite verebilirler. Biz her türlü ruhsatı vereceğiz" dedi.

Muhabir: M. ANIL AKSOY