Eskişehir'de emekliler imza kampanyası ile haklarını arıyor! Eskişehir'de emekliler imza kampanyası ile haklarını arıyor!

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından Asri Mezarlık'ta inşa edilen 100. Yıl Camisi ve Tesisleri'nin açılışı gerçekleştirildi.  100. Yıl Camisi ve Tesisleri'nin açılışına, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer, Jale Nur Süllü ve İbrahim Arslan, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayşe Ünlüce, CHP İl Başkanı Talat Yalaz ve çok sayıda vatandaş katıldı. Konuşmasında Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'le aralarında geçen diyaloğu anlatan Özel, “Aylar önce Yılmaz Hocam bana 'Camiyle, namazla aran nasıl? Ramazan ayının ilk cumasını bana ayırır mısın?' dedi. 'Tabii Hocam. Ne yapacağız?' dedim. Dedi ki 'Bir cami yaptık. Son olarak onu açıp Eskişehir'e 100. Yıl Camisi'ni emanet edip ondan sonra görevimi büyük bir iç huzuruyla teslim edeceğim' dedi. Üniversite hastanesinin morgunun yeterli olmadığı noktalarda Eskişehir'in bütün ihtiyacına yanıt verebilecek, taziye evinden ikramına, taziye evindeki çay ocağından hocaların taziye dualarını yapacakları imkanlara kadar her şeyin ayrı ayrı düşünüldüğü, beyaz rengiyle hepimizin bu güzel Ramazan gününde, bu güzel cuma gününde ziyaret etmekten büyük keyif aldığımız muhteşem bir eser kazandırıyor Hocam. Kapının 16 yılda yapıldığını ve Ali Bey'in emekleriyle yapılıp buraya hediye edildiğini görünce, 16 yıl önce hocam o gün ne düşünüyordu, Ali Bey bu kapıya ilk başladığında ne düşünüyordu bilinmez ama öyle bir tevafuk ikisinin hayallerini bu caminin kapısında birleştirmiş. Üzerinde de Kur'an-ı Kerim'in Hazreti Muhammed'e, Peygamber'imize indirilen ilk ayeti yazıyor: 'Oku.' Zaten Kur'an-ı Kerim'in ilk ayetiyle yola çıkan ve okuyarak bilimle, fenle, inancı birlikte sürdürenler bu ülkenin gelişimine katkı koyacak olanlardır” ifadelerini kullandı.

FİLİSTİN’DE ZULÜM SÜRÜYOR
Filistin'de zulmün sürdüğünü söyleyen Özel, “Şu ana kadar 32 binden fazla insan, çoğu çocuk ve kadın olmak üzere katledilmiş durumda. Bir kez daha Filistin için ateşkes ve kalıcı bir barış çağrısında bulunuyoruz. 1969 sınırlarında başkenti Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletini savunuyoruz. Üçüncü Genel Başkanımız Bülent Ecevit'in Yaser Arafat'la kurduğu dostluk ve Filistin'e verdiği desteği Cumhuriyet Halk Partisinin kurumsal tavrı olarak bir kez daha tekrar ediyor önce tüm İslam coğrafyasına ve mübarek ramazanın bütün dünyaya barış getirmesini bir kez daha diliyorum” dedi.

TESİS TÜM KENTE HİZMET VERECEK
Cami ve tesisin tüm kente hizmet edeceğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, “Önce bir akademisyen hoca, son 25 yılda da aralıksız bir büyük bir belediye başkanı olarak hizmet etmenin huzuru içinde bugüne geldiğim için Allah'a şükrediyorum. Ramazan’ı yaşadığımız bu kutsal günde siz Eskişehirlilere başkanlığımın son hizmet yatırımı olan 100. Yıl Camisi ve Ek Tesisleri’ni teslim ediyorum. Bu yatırım şehrimizin güney bölgesinde gelişmekte olan, Ihlamurkent ve Vadişehir Mahallelerine ve kentin tamamına hizmet verecek bir yakın olarak düşünüldü. Cuma namazını eda ettikten sonra yapacağınız gezide de göreceğiniz gibi tesis 15 bin metrekare alana yerleştirilmiştir. Üç yıl süren inşaata belediye bütçesinden 8 milyon 886 bin 739 lira harcanmıştır. İbadet ve çoklu cenaze namazları için kapalı ve yarı açık geniş alanları dışında hijyene dikkat edilen, ihtiyaç mahalleli, abdest alma mekanları, yönetim binası, taziye evi ve kadın ve erkekler için çoklu gasilhaneler, otomobil, otobüs, cenaze nakil araçları için kapalı ve açık otoparklar, garajlar, kısaca her türlü altyapı ve ihtiyacın düşünüldüğü tesis Eskişehir’de ilk kez genç bir kadın Mimar Sayın Simge Battal ve arkadaşları tarafından çizilmiştir” şeklinde konuştu.

SON PROJEMLE VEDA ETMENİN HUZURU İÇİNDEYİM
Emeği geçenlere teşekkür eden Büyükerşen, “Ankara'da faaliyet gösteren Serdar Aksoy İnşaat Anonim Şirketi tarafından inşaat tamamlandı. Belediyemiz mimarları, mühendisleri ve kent plancıları ile park bahçeler, yapım ve bakım emekçilerinin destekleriyle son halini aldı. Caminin üzerinden oku emri olan ahşap kapısı Gölcük'te yaşayan ve Ali Gece tarafından özel olarak yapılıp hediye edilmiştir. Sadelik ve beyaz rengin hakimiyetinin yanı sıra İslam sanatında ayrı bir yeri olan yazı desenleri binanın etrafında yer almıştır. Sizlere bu projemle veda etmenin huzuru içindeyim. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşlarını saygı ve rahmetle anarken camimizin ihtiyaçlarına çeşitli hediye ve yardımları ile gönüllü olarak katılanların ölmüşlerine Allah'tan rahmet diliyorum. Bu tesisin gerçekleşmesinde rolü olan Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Doktor Erdal Yavuz ve ekibine de özellikle teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Konuşmaların ardından dualar eşliğinde caminin açılışı gerçekleştirildi. Sonrasında ise Genel Başkan Özel, Büyükerşen ve beraberindekiler Ramazan ayının ilk cuma namazını 100. Yıl Camisi'nde kıldı.

Muhabir: BERİVAN HALİS