Eskişehir'in Çukurhisar Mahallesi’nde bulunan 26’ncı sokağın sakinleri doğalgaz ve altyapı sorunu ile uzun yıllardır mücadele ediyor. Evlerinin önünden geçen caddenin kamulaştırılmaması nedeniyle doğalgaz ve altyapı kanalizasyon hattının geçirilemediğini belirten vatandaşlar, yetkililerden yardım istedi. Vatandaşlar, kamulaştırılmayan yolu belediye otobüslerinin güzergahına dahil edildiğini fakat resmiyete uygun olmadığı için doğalgaz hattı geçirilemediğini belirtti. Yaklaşık 2 bin hanenin bulunduğu Çukurhisar Mahallesi’ndeki doğalgaz verilmeyen 7 hanenin kalması da vatandaşları isyan etme noktasına getirdi. Yıllar önce doğalgaz gelecek umuduyla evlerine kurdurduğu kalorifer sistemlerine rağmen soba kullanmaya devam eden vatandaşlar, yetkililerin mağduriyetlerini görmelerini ve kendilerine yardımcı olmalarını istiyor.

“Bütün mahalleye doğalgaz geldi fakat buradaki 7 haneye gelmedi”

Mahalleye doğalgaz geleceğini duyduğunda kalorifer sistemi yaptırdığını fakat kullanamadığını belirten Mustafa Altun, "Mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz. Burada doğalgaz alamadığımız 7 hane var. Ama bütün köy aldı. Ben petek döşeteli 10 sene oldu. Gidin bakın, petekler neredeyse çürüyecek. Bizim suçumuz ne? Biz bu belediyeye ait değil miyiz? Bizi niye üvey evlat yapmak istiyorlar? Biz de hizmetten yararlanalım. Yolumuzun açılmasını ve bu mağduriyetimizi giderilmesini istiyoruz. Çok bir şey istemiyoruz” dedi.

Öğrencilere müjdeyi verdi: İşte vergisiz telefon satışının şartları... Öğrencilere müjdeyi verdi: İşte vergisiz telefon satışının şartları...

“Altyapı ve doğalgaz sıkıntısı yaşıyoruz”

Evlerinin önündeki yolun kamulaştırılmamasından dolayı altyapı ve doğalgaz sorunu yaşadıklarını belirten Serkan Tura, “Birinci sıkıntımız, yeraltı altyapımız ve doğalgazımızın olmaması. Bu yol 30 seneden beri kullanılıyor, gösteriliyor. Elektriğimiz ve suyumuz var, vergimizi veriyoruz. Sokak ismimiz belli, 26’ıncı sokak olarak gözüküyor. Yardım bekliyoruz, ilgililerden destek istiyoruz” diye konuştu.

"Herkes aldı, biz mağduruz"

Isınmak için soba yaktıklarını ve zorlandıklarını belirterek yaşadıkları mahrumiyete isyan eden Sultan Kanat ise şu ifadeleri kullandı: “Bizim de bir doğal gaza, tertemiz oturmaya hakkımız yok mu?İşlerimize zorluk çıkarıyor. Ben sabah altıda yedide hayvanla birlikte soba yakmaya geliyorum. Bizim de yaşamaya hakkımız var, biz de insanız. Böyle zor olmaz mı? Isınması dert. Onun külüyle, kömürüyle uğraşmak kolay mı?  Kaç senedir böyle perişanlık çekiyoruz. Herkes aldı, biz böyle mağduruz.”