Yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında ezilen vatandaş, sosyal medyada binlerce lirayı bulan restoran adisyonlarına ve restoranlardaki fiyat artışlarına çok öfkeli. Birçok sosyal medya kullanıcısı Avrupa’da dahi fiyatların bu kadar yüksek olmadığını belirterek isyan ediyor. Aynı fikir altında buluşan kullanıcılar  20-21 Nisan tarihlerinde restoranlara ve kafelere boykot çağrısında bulundu.

Konu ile ilgili bir diğer görüş ise esnafın girdi maliyetlerindeki artış ve vergilerden dolayı zor günler yaşadığı. Restoranların günah keçisi ilan edildiğini belirten Türkiye Lokantacılar Pastacılar Federasyonu Genel Başkan Vekili Bahar Bilen, “Burada ‘cambaza bak’ der gibi lokanta ve restoranlarımızı, sanki enflasyona biz sebep oluyormuşuz gibi göstermekle bu iş çözülmez. Üstesinden de bu şekilde gelinmez” dedi.

"SORUMLUSU ESNAF DEĞİL"

Türkiye Lokantacılar Pastacılar Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Eskişehir Lokantacılar ve Kasaplar Esnaf Odası (ELKO) Başkanı Bahar Bilen, X platformundaki boykot çağrısına tepki gösterdi. Bu düşünceye kesinlikle katılmadıklarını belirten Bilen, “Bazı sosyal medya spekülatörleri böyle bir çağrıda bulunmuş. Ben Türk toplumunun böyle bir galeyana geleceğini düşünmüyorum. Bunu hak etmediğimizi düşünüyorum. Burada ‘cambaza bak’ der gibi esnafımızı, lokanta ve restoranlarımızı, sanki enflasyona biz sebep oluyormuşuz gibi göstermekle bu iş çözülmez. Üstesinden de bu şekilde gelinmez. Çünkü son zamanlarda artık zamlara yetişemez olduk. KDV’ler, stopajlar, vergiler, sigortalarımız, kalifiye eleman bulmakta ve onlara dolgun maaş vermekte sıkıntı yaşamaya başladık. Bu giderlerin altında esnafımız eziliyor. Banka komisyonları, kurye komisyonları vs. derken bunlar ister istemez vatandaşımıza yansıyor. Vatandaşın da alım gücünü göz önüne alırsak elimizden geldiği kadar vatandaşı kollamaya çalışıyoruz. Bizim de işimize sirayet ediyor. Bizler de istemeyiz” ifadelerini kullandı.

"KESİNLİKLE KABUL ETMİYORUZ"

Eskişehir CHP'deki jet soruşturmayı değerlendirdi! Eskişehir CHP'deki jet soruşturmayı değerlendirdi!

İşletmelerin mevkii ve hizmetine göre fiyat değişiklikleri yaşanmasının doğal olduğunu söyleyen Bilen, “Bir yerde çorba fiyatı 50 liraysa, başka bir yerde 150 lira olabilir. Bunlar gayet doğal. Serbest piyasa ekonomisi arz talepten oluşuyor. Dolayısıyla işletmenin giderlerine, maliyetlerine göre fiyat belirlenir. Bu bakımdan Türk toplumunun bu çağrıya kulak vereceğini düşünmüyorum. Bizler her zaman esnafımızın yanındayız. Bunu pandemide gördük. Bu çağrıyı kesinlikle kabul etmemiz mümkün değil. Tabii ki münferit olaylar olabiliyor. KDV olaylarını geçmişte yaşadık. Maliye müfettişleri bunun denetimini yapıyorlar ve çok ciddi cezai yaptırımları var. Bu yüzden esnafımız genellikle dikkat ediyorlar. Bu münferit olayı bütün esnafımızın üzerine mal etmeye hakları yok” şeklinde konuştu.

"EKONOMİMİZ ÇÖKÜYOR"

Öte yandan vatandaşlar da yüksek enflasyondan dolayı alım gücünün her geçen gün düştüğünü belirterek fiyat artışlarını hayatın her alanında derinden hissettiklerini belirtiyor.

BOYKOT KARARI NORMAL

Recep Başyiğitler: Emekli maaşları belli. Biz emekli olarak restorana gidemiyoruz zaten. 6 sene önce emekli maaşımla ayda 5 kere ailemle yemeğe giderken şu anda ayda 1 kere gidebiliyorum. Onu da düşünüyorum. Boykot edebilirler. Her şeye zam geldi.  Fiyatlar aldı başını gidiyor. Artık parası olan da restorana gidemiyor.

ARTIK HER ŞEY PAHALI

Gökhan Kasap: Her şey pahalı zaten. Hayat pahalı. Mecburen restoranlar da pahalı. Önceden her zaman gidebiliyordum. Şimdi gidemiyorum. Azaldı artık ayda 1 defa falan gidebiliyorum. En son bayramdan önce gittim o da mecburiyetten. Geçtiğimiz yıllara göre fiyatlar çok arttı baya fark var. Eskisi gibi alım gücümüz yok.

GENEL BİR EYLEM OLMALI

Hatice Arıkan Dutlu: Bu sadece restoran için geçerli değil. Türkiye genelinde komple bir eylem olması lazım. Ekonomik açıdan artık devrildiğimiz için her şey pahalı. Mesela 15’li yumurta, 1 kilogram kıyma almaya kalksan o da dünyanın parası. Sadece restoranlar için geçerli değil. Ekonomik olarak çöküyoruz artık.

EMEKLİLER NASIL GİDECEK?

Tuncay Acar: Boykot çağrısına katılıyorum. Restoran fiyatları aşırı yüksek. Bir çorba içmeye gitsem 60 veya 70 lira. Ailece gitsen ne olacak? Emekli maaşıyla nasıl gideceğim? Ben belki 2 – 3 aydır lokantaya gitmedim. Hayat çok pahalı. Hiçbir şeye erişilmiyor. Çocuklara, torunlara hiçbir şey alamıyoruz. Artık bir çare bulmaları lazım.

Muhabir: M ANIL AKSOY