Olimpiyat hedefi ile çalışıyorlar! Olimpiyat hedefi ile çalışıyorlar!

Kocaelispor’u şampiyon yapan Teknik Direktör Ergün Ortakçı hakkında Kocaeli basınının görüşlerini aldık. ESGROUP Spor Servisine Ergün Ortakçı hakkında konuşan Çağdaş Kocaeli Gazetesi Spor Müdürü Yiğit Özcan, “Disiplinli ve babacan... Hak edene formasını verir. Hücum futboluna çok önem veriyor. Eskişehirspor’un Ergün Ortakçı ile şampiyon olacağına inanıyorum” dedi.

Kocaeli’de şampiyonluk yaşadı

2024-2025 sezonunda yine Bölgesel Amatör Lig’de mücadele edecek olan Eskişehirspor’da, Başkan Ulaş Entok ve yönetimi takımın başına Ergün Ortakçı’yı getirmişti. 65 yaşındaki teknik adam 2015-16 sezonunda BAL’da Kocaelispor’u şampiyon yaptı. Kocaeli basınının önemli isimlerinden Çağdaş Kocaeli Gazetesi Spor Müdürü Yiğit Özcan, ESGROUP Spor Servisinden Aytaç Ersoy’a Ergün Ortakçı ile ilgili konuştu.

Disiplinli ve babacan

Çağdaş Kocaeli Gazetesi Spor Müdürü Yiğit Özcan, Ortakçı’nın nasıl bir teknik adam olduğunun sorulması üzerine, “Hem disiplinli hem babacan biri. Hak edene formasını verir. Hücum futboluna çok önem veriyor. Sezon başı kampını ağır yapar, normalden erken açar sezonu. Antrenmanları da sıkı geçer. Futbolcuları hem kamplarda hem de antrenmanlarda bir hayli yorar. Basın ile ilişkileri mesafeli ve iyidir” dedi.

Camia baskısını kaldırır

Ulaş Entok başkanlığındaki Eskişehirspor yönetiminin teknik patron olarak Ergün Ortakçı’yı tercih etmesindeki en önemli etkenlerden birinin Kocaelispor ile yaşadığı şampiyonluk olduğunun söylenmesi üzerine Gazeteci Yiğit Özcan, “Büyük camia baskısını kaldırır. Paniklemez, krizleri iyi yönetir. Mağlubiyetler olsa da camia olarak arkasında durmanız lazım” ifadelerine yer verdi.

Arkasında durulursa…

Başarılı Teknik Adam Ergün Ortakçı’yı değerlendirmeye devam eden Gazeteci Yiğit Özcan, “Kısacası işin şov kısmına kaçmaz, başarıya odaklanır. Ben ona BAL’ın Ferguson’u derim. Bu ligin uzmanı diyebilirim. Sonuna kadar güvenin. Yönetim ve taraftar arkasında durursa başarı gelir” şeklinde konuştu.

İnandığı oyuncular vardır

Ortakçı’nın transferde nasıl bir yok izlediğinin sorulması üzerine Gazeteci Özcan, “Her hocanın inandığı oyuncular varır. Ergün Hoca da inandığı, güvendiği 4-5 oyuncuyu Eskişehirspor’a getirir. BAL’da kuracağınız kadro sizi birkaç sezon idare etmesi lazım.

Kocaelispor ile BAL’da kurduğumuz kadro şampiyon olduktan sonra bir sonraki sezon 3. Lig Play-Off finalinde penaltılarla Altay’a kaybetti. Transferimiz kapalıydı. Ondan sonraki sezon 3. Lig’i orta sıralarda tamamladık. 3. Lig’deki üçüncü sezonda Play-Off çeyrek finali oynadık. Bu çok önemli” dedi.

Ergün hoca ile sezonu tamamlarsınız

Özcan sözlerini şöyle sürdürdü; “Biz Kocaelispor olarak tabutun içinden çıktık. Eskişehirspor da bunu başarabilecek bir camia. Tarihimizde sezonu tamamlayan hoca sayısı gerçekten sayılıdır. Muhtemelen Eskişehirspor’da da öyle. Ergün Hoca ile sezonu tamamlarsınız, böyle bir teknik adam” ifadelerini kullandı.

Olumsuz bir şey söyleyemem

‘Ergün hoca ile ilgili olumsuz olarak söyleyebileceğiniz neler var?’ sorusu üzerine Yiğit Özcan, “Bizdeki o sezonu ile ilgili olumsuz bir şey söylemem mümkün değil. Gerçekten iyi bir sezon geçirdik. İstanbul takımlarının olduğu gruptan çıkıp, yine bir İstanbul takımını Play-Off’ta geçip 3. Lig’e çıktık” dedi.

Kaderlerimiz benziyor

Yiğit Özcan sözlerini şöyle noktaladı; “Kocaelispor ve Eskişehirspor olarak kaderlerimiz birbirine benziyor. Biz de BAL’daki ilk sezonumuzda çıkamadık. İkinci sezon Ergün Ortakçı ile şampiyon olduk. Kocaelispor’un diriliş hikayesi Eskişehir’de başladı. BAL finalinde Sultangazi’yi Eskişehir’de 2-0 yenerek 3. Lig’e çıktı. Eskişehirspor’un bu sene Ergün Ortakçı ile şampiyon olacağına inanıyorum. Bu yolda başarılar diliyorum.” HM

Teknik Direktör Ergün Ortakçı’nın başarıları

2007-08          Beykoz ile 3.Lig şampiyonluğu

2009-10          Balıkesir ile 3.Lig şampiyonluğu

2010-11          Ümraniye ile BAL şampiyonluğu

2013-14          Ümraniye ile 3.Lig şampiyonluğu

2015-16          Kocaelispor ile BAL şampiyonluğu

2016-17          BAL takımı Amasyaspor ile kupada gruplara kaldı

2023-24          BAL'da Bulancak ile grup ikincisi oldu

Kaynak: SPOR SERVİSİ