Eskişehir Barosu Hayvan Hakları 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü nedeniyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Eskişehir Barosu’nda gerçekleştirildi. Komisyon Başkanı Av. Pınar Cengiz, bugün Hayvanları Koruma Günü’nü kutlamaktan çok uzak bir noktada olunduğunu belirterek, “Denetimden uzak, işkence yerleri haline gelen mezbahalar, sözde kanuna göre;  Hayvanların sahiplendirilinceye veya alındığı ortama geri bırakılıncaya kadar rehabilite edildiği ve bu süre içerisinde geçici olarak kaldığı tesis olan maalesef hayvanların zülme uğradığı, yakın bir  tarihte küreklerle hayvanların çalışanlar tarafından katledildiği, bakımsızlıktan  ölüme terk edildiği geçici sığınma evleri, barınaklar, moda için yapılan kürk cinayetleri, deri üretim tesisleri, denetlenmeyen,  yasadışı üretim yapan petshop ve bunlarla bağlantılı  üretim yerleri, deney adı altında hayvanların denek olarak kullanıldıkları deney laboratuvarları, faytonlar,  topluma  hayvan sevgisini kazandırmak adı altında çelişik bir zihniyetle doğal ortamlarından alınarak demir kafesler içerisinde hayvanların sergilendiği hayvanat bahçeleri, cinayet ve kanla yapılan bir spor olan avcılık, yasadışı hayvan dövüşleri , doğaları gereği yapamadıkları hareketleri yapmaları için eğitmenleri tarafından işkenceye varan yöntemlere maruz kalan sirk hayvanları, yunus parkları, akvaryumlar, hayvan ithalatı ve taşımacılığı gibi sektör ve yerlerde hayvanlar rutin bir şekilde zülüm görürken, her gün sokak hayvanlarının zehirlenerek katledildiği, tecavüze ve işkenceye maruz kaldığı haberleri ile karşılaşırken Dünya Hayvanları Koruma  Günü'nü kutlayabilmemiz zaten mümkün değildir” dedi.

"KANUN DEĞİL YASA ŞART"

Hayvan hakkı ihlallerinin artarak devam ettiğine dikkat çeken Cengiz, “Öncelikle 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun değiştirilerek, hayvanlara karşı işlenen suçların canlılara karşı işlenmiş suçlar olarak kabul edilmesi gerekmektedir. Bunun için 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu yerine, hayvanların yaşama hakkını temel alan bir ‘Hayvan Hakları Yasası’ çıkarılmalıdır” ifadelerini kullandı. Bakım evlerinin hayvanları hapseden yerler olmaktan çıkarılması gerektiğini ve hayvanların kısırlaştırıp aşılandıktan sonra yaşam aşanlarına geri bırakılması gerektiğinin altını çizen Cengiz, “Gerek ilgili Bakanlık gerekse belediyeler hayvanlara karşı tüm yükümlülüklerini yerine getirmeli, sıkı bir şekilde denetlemeli, görevlerini ihmal eden kamu çalışanları cezalandırılmalıdır.  Hayvan deneyleri, avcılık, at yarışları, gelenek adı altında meşrulaştırılan tüm hayvan dövüşleri istisnasız yasaklanmalı ve ağır yaptırımlarla cezalandırılmalıdır” şeklinde konuştu.

M. ANIL AKSOY

İklim değişikliği nedeniyle 12 hastaneden biri kapanma riskiyle karşı karşıya İklim değişikliği nedeniyle 12 hastaneden biri kapanma riskiyle karşı karşıya