LGS soru ve cevapları yayımlandı LGS soru ve cevapları yayımlandı

TMMOB Eskişehir Makine Mühendisleri Odası’nda gerçekleştirilen  basın açıklamasını, İl Koordinasyon Kurulu Kadın Çalışma Grubu adına Duygu Karaca yaptı.

Açıklamada, kadınlara yönelik söylemleri nedeniyle gündemde olan Hüda-Par ile Yeniden Refah Partisi’nin parlamentoya girmesi ve ikinci tura kalan cumhurbaşkanlığı seçimine değinildi.

“KADINI HAPSETME ANLAYIŞI”

Duygu Karaca, “Cumhurbaşkanı  ve 28. Dönem Milletvekili seçimi sonucunda, siyasi partilerin ittifakları ile meclis aritmetiği değişmiş; yalnız kadınları ‘sahiplendirmeyi’ hedefleyen, 6284 sayılı kanun ve kadının miras hakkına göz diken Hüda-Par ile milli eğitimde ‘ahiret öncelikli eğitimi’ uygulayacaklarını belirten Yeniden Refah Partisi gibi kadın düşmanı iki parti meclise girmiştir. Kadını ötekileştiren, ikinci sınıf insan olarak gören, gerek çalışma hayatı ve gerekse sosyal yaşamdan kopararak ev içine hapsetmeye çalışan bir anlayış ile karşı karşıyayız. Kadına yönelik şiddetle mücadelede en güçlü dayanağımız olan 6284 sayılı kanunda düzenleme yapmak isteyen mevcut iktidar tarafından da desteklenen bu anlayış, önümüzdeki günlerde hepimizi büyük tehlikelerin beklediğini göstermektedir” dedi.

“SANDIK ZORUNLULUK HALİNE GELMİŞTİR”

Kadınların, haklarını savunmaları için sandığa gitmesinin zorunluluk haline geldiğini kaydeden Karaca, “Bu ülkenin yurttaşları ve kadınlar olarak yaşamlarımıza yönelik  tehlikelerin farkındalığıyla 28 Mayıs’ta sandığa gitmeliyiz. Eşitlik için, haklarımız ve hayatlarımız için, nafaka ve miras hakkımız için, 6284 sayılı kanun için, demokratik ve sosyal hukuk devletinde yaşama irademizi ortaya koymak için bu ülkenin tüm yurttaşları olarak hepimizin sandığa gitmesi bir zorunluluk haline gelmiştir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: HABER MERKEZİ