Büro-İş Sendikası Genel Başkanı Alay Hamzaçebi, Eskişehir’de basın açıklamasında bulundu. Kamu emekçilerine seçim öncesi verilen sözlerin tutulmadığını söyleyen Hamzeçebi, “Hükümetin liyakatsiz kadrolar ile oluşturduğu ve yönettiği ekonomik politikalar sonucu zamlardan, yoksulluktan, sefaletten Eskişehir’de görev yapan kamu emekçileri de fazlasıyla payını almaktadır” dedi.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonuna bağlı Büro-İş Sendikası Genel Başkanı Alay Hamzaçebi Eskişehir’e geldi. Eğitim-İş Sendikası Eskişehir Şubesi’nde basın açıklaması yapan Hamzaçebi, Eskişehir’deki kamu emekçilerinin yaşam şartlarının Türkiye’nin diğer büyükşehirlerde yaşayan kamu emekçilerinden farklı olmadığını belirtti. Hamzaçebi, “Arkadaşlarımız kiralarını ödeyemiyor, yeterli beslenemiyor, sosyalleşemiyor. Şimdi okullar açıldı çocuklarının okul ihtiyaçlarını, kreş ve servis masraflarını karşılayamıyor. Kamu emekçilerinin sorunları yıllarca birikerek kronik hale gelmiştir. Masada olan yetkili Memur-Sen emekçileri hükümete teslim etmiştir” dedi.

AÇLIK SINIRININ ALTINDA

“Birleşik Kamu-İş’in kamuoyuna açıkladığı eylül ayı hesaplamalarına göre bugün açlık sınırı 14 bin 452, yoksulluk sınırı ise 41 bin 651 TL” oldu diyen Hamzaçebi, en düşük emekli maaşının açlık sınırı ve asgari ücretin altında kaldığının altını çizerek, “Emekliliği hak eden memur emekli olmaktan korkuyor.  Bir taraftan yandaşlara 3-5 yerden ballı kaymaklı maaş ödüyorlar diğer taraftan Memurların emekli ikramiyesini iç ettikleri gibi şimdi de işçi kardeşlerimizin kıdem tazminatına göz dikiyorlar. Emekli maaşı asla devlete yük değildir, bedeli peşin ödenmiş emekçinin alın terinin karşılığıdır” ifadelerini kullandı.

KAMU EMEKÇİLERİ KANDIRILDI

Seçim öncesi verilen sözlerle seçmenlerin ve kamu çalışanlarının kandırıldığını belirten Hamzeçebi, “Cumhurbaşkanının ‘mülakatlar kaldırılacak’ sözü var. 3600 ek gösterge bütün birinci dereceye gelmiş memurlara verilecekti. SGK’ya tazminatlar verilecekti. Dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in sözü var.  Dönemin Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’nun kira desteği sözü var. Sözlerin yerine getirilmesini istiyoruz” açıklamasını yaptı. Hamzaçebi ayrıca “Evrensel sendikal hak ve özgürlüklerle uyumlu grev hakkı ile tamamlanmış gerçek bir toplu sözleşme istiyoruz. Toplu sözleşme yıllık olmalı. Bütçeyi yıllık yapıyorsan sözleşmeyi de yıllık yapalım. Kamuda eşit işe eşit ücret ödenmeli. Kamuda sözleşmeli çalışan sonlandırılmalı tamamı kadroya geçirilmeli. Kamuda çalışanların mesai ücretleri günün şartlarına uygun ve eşit düzenlemeli” diyerek taleplerini sıraladı.

Taleplerimize gelince:

*       İLO sözleşmeleri başta olmak üzere uluslararası sözleşmelerle, evrensel sendikal hak ve özgürlüklerle uyumlu grev hakkı ile tamamlanmış gerçek bir toplu sözleşme istiyoruz. Toplu sözleşme yıllık olmalı. Bütçeyi yıllık yapıyorsan sözleşmeyi de yıllık yapalım.

*          Sendika özgürlüğünü sınırlayan %2 barajı kaldırılmalıdır.

*          En düşük memur maaşı yoksulluk sınırının, emekli maaşı da açlık sınırının üzerinde olmalı, üzerine enflasyon ve refah payı eklenmeli. Enflasyon farkları ÜFE’ye göre hesaplanmalı ve aylık ödenmeli.

*          Kamu çalışanlarına Ocak 2024’ten başlayarak aylık 10.000 lira barınma yardımı verilmelidir. Bu tutar memur maaş katsayısı artışı oranında artırılmalıdır.

*          Kamu çalışanlarına maaşlarıyla birlikte yapılan tüm ek ödemeler emekliliğe esas alınmalı ve bu tutarlar emekli aylığına da yansıtılmalıdır.

*          Seyyanen artıştan memur emeklisinin yok sayılması eşitlik ilkesi gereği adaletsizliktir.

*          Memurlara, yılda bir defa yıllık izne ayrılırken bir maaş tutarında yıllık izin ikramiyesi ödenmelidir.

*          Tüm kamu çalışanlarına her yıl iki defa birer net maaş tutarında bayram ikramiyesi ödenmelidir.

*          Aile yardımı enflasyon oranları dikkate alınarak birinci çocuk için 3.000 lira, ikinci çocuk için 4.000 lira ve üçüncü çocuk için 6.000 liraya çıkarılmalıdır. Emeklilere de verilmeli.

*          Ölüm yardımı ödeneği en düşük memur maaşı seviyesine çıkarılmalıdır

*          Kamu çalışanlarına ya kreş olanağı sağlanmalı ya da günün koşullarına uygun olarak kreş yardımı verilmelidir.

Yapay zekayla güçlenen uygulamalar engellilerin hayatını kolaylaştırıyor Yapay zekayla güçlenen uygulamalar engellilerin hayatını kolaylaştırıyor

*          Kamuda eşit işe eşit ücret ödenmelidir.

*          Kamuda sözleşmeli çalışan sonlandırılmalı tamamı kadroya geçirilmelidir.

*          Kamuda çalışanların mesai ücretleri günün şartlarına uygun ve eşit düzenlemelidir.

*          Vergi dilimi adaletsizliği giderilmeli %15’te sabitlenmelidir.

*          Sendika üyelik ve çekilme işçilerde olduğu gibi e-devlet üzerinden yapılmalıdır.

*          Yardımcı hizmetler sınıfı kaldırılmalıdır.

*          Devlet memurlarına yiyecek, kıyafet ve ulaşım yardımı yapılmalıdır. Toplu taşımada Merkez taşra ayrımı kaldırılmalı.

*          666 sayılı KHK ile kesilen Havuz paraları ikramiyeler günün şartlarına göre yeniden ödenmeli.

*    Toplu Sözleşmede bağıtlanan önceki kazanımlar yasa ile kalıcı hale getirilmeli.

Buradan kamu çalışanlarına sesleniyoruz. Toplu sözleşmenin imzalanmasıyla hiçbir şey bitmiş değil.

Gelin Türkiye’nin 3. Büyük memur sendikaları Konfederasyonu Birleşik Kamu-İş’e bağlı sendikalara güç verin. Sizden aldığımız güç ve yetki ile iki yıl beklemeden biz o masayı yeniden kurar hakkınızı sonuna kadar savunuruz, yedirmeyiz.

M. ANIL AKSOY