Kış aylarında hayatımızda önemli bir yere sahip olan kombilerin zamanında bakımı ve temizliği daha verimli ve uzun soluklu kullanmayı sağlıyor.  Eskişehir'de sonbahar mevsiminin gelmesiyle birlikte evleri ısıtan doğalgaz ve kombi ısıtma sistemlerinin nasıl yapıldığını ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen kombi bakımı teknisyeni Hulusi Bağcı, Kışa girmeden kombi bakımının yaptırmanın hem yakıt tasarrufu için hem de iyi ısınması için mutlaka yapılmasını gerektiğini dikkat çekti.

Sivrihisar bölge turizminde büyük rol oynuyor Sivrihisar bölge turizminde büyük rol oynuyor

“KIŞ  BAKIMLARINI YAPTIRMALARINI ÖNERİYORUZ”
Kombi bakımında dikkat edilmesi gerekilen hususlara değinen Bağcı,” Çoğu vatandaş kombi bakımını yaptırmaya gayret ediyor. Kombi bakımı yapılması gereken bir şey. Kombinin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi ve yakıta cebimizden daha çok para vermemek için kombinin bakımı önemli. Kombi bakımında dikkat edilecek birkaç husus var. Kombinin rahat nefes alabilmesi için fanının yıkanması gerekiyor. Dolaşımın daha rahat olabilmesi için genleşme tankının havasının kontrolü yapılması gerekiyor. Filtrelerin temizlenmesi gerekiyor. Eğer ki mümkünse peteklerin de yıkanması çok faydalı. Yani biz halkımızdan işte tam kış önü; eylül, ekim, kasım gibi aylarda bakımlarının yaptırılması hem yakıt tasarrufu için hem de iyi ısınması için mutlaka yapılmasını öneriyoruz” dedi.

“BAKIMLARI YERİ BELLİ OLAN SERVİSLERE YAPTIRSINLAR”
Vatandaşın kombi bakımını yaptırırken dolandırılmaması için önerilerde bulunan Bağcı,” Ama bunu yaparken de vatandaşın dikkat etmesi gerektiği hususlar var. Yeri belli olan, adresi belli olan yetkili servisler veya bizim gibi tarihi servislere vatandaş kombi bakımlarını yaptırmaları daha sağlıklı olur. Vatandaş üzülmemesi için yeri yurdu belli olan yetkili servisleri tercih etsin” dedi.
“MALİYETLERİN ARTMASI VATANDAŞA YANSIDI”
Kombi bakım fiyatlarına da değinen Bağcı,” Kombi bakımını geçen sene 200 TL’ye yapıyorduk. Bu sene 300 TL ile 350 TL arası yapıyoruz. Petek yıkamayı geçen sene 350 TL’ye yapıyorduk. Bu sene 500 TL’ye yapacağız. Maliyetlerin artması, daha çok bizim ulaşım maliyeti, mazot fiyatları gibi bunların artması vatandaşa da fiyatlar konusunda yansıdı” ifadesini kullandı.

“ARALIK AYINA KADAR DEVAM EDER”
Kombi bakımının talebine ilişkin konuşan Bağcı, “Şu an talep, bu ayın 15’den  sonra hızlanır. Havalar soğudukça bizim halkımızın aklına geliyor. Yazın pek yaptırmazlar ama havalar soğudukça halkın aklına gelir. Eylül ayının  15’inden Aralık ayına kadar devam eder” dedi.
“MİNİMUM SEVİYEDE AÇIK KALSIN”
  Önceden yapılan kombi bakımının daha çok tasarruflu olacağına ve vatandaşa doğalgaz yapma konusunda tavsiyelerde bulunan Bağcı, “Bakım tasarruftur ve oldukça daha çok tasarruf olur . Çünkü ateşin yanması için oksijene ihtiyaç var. Kombide rahat olursa daha iyi oksijen alır. Şimdiden kombilerin bakımı yapıldığında kombine sarfiyatı daha az olur. Daha az yakıtta daha çok ısıtır. bir de benim rica ettiğim özellikle Petek kapatmayı yapmasın halkımız. Mesela işte ben oturma odasında oturuyorum. Oturma odasını açayım. İşte salonu kapatayım gibi. Salonun soğuğu evi tekrardan eski durumuna getiriyor. Kombi daha çok yanıyor. Gece yatarken saat 00.00’da  ben kapatayım da sabahleyin 08.00’de  tekrar açayım dediğinde kombi evi tekrar ısıtabilmek için daha fazla gaz sarfiyatı yapıyor. Bunlara dikkat etsinler. Minimum seviyede devamlı açık kalsın. Daha tasarruflu olur” diye konuştu.

YEŞİM ÖZDEMİR