Tribünlerde büyüdük

ComTV Youtube kanalının ‘Sen Sen Ol’ programına konuk olan Başkan Koca’nın açıklamaları şu şekilde; “Biz tribünlerde büyüdük. 2000 yılında Altes grubunu arkadaşlarımla beraber kurduk. O yıllarda Kızılcıklı ile Altes vardı. 2004 yılında da Nefer kuruldu. Biz Eskişehirspor sevdalısı olduğumuz yıllarda da Eskişehirspor adı konmamış liglerde mücadele ediyordu. O dönemlerde takım 2. Lig B kategorisindeydi. Tribün lideri sıfatını aldığımda 17 yaşındaydım. Lisede sınıfta 3-4 tane Eskişehirsporlu vardı. Bunlardan bir tanesi de bendim.”

Biz taraftarın sesiyiz

“Biz iyi gün çok görmedik. Daha çok kederli günler gördük. O günlerden bu günlere Süper Lig’de, Avrupa kupalarında, milli maçlarda tribün liderliği yaptım. Geçmiş dönemde başkan vekili göreviyle Eskişehirspor yönetimine girdim. Şu an Eskişehirspor’un başkanı olarak onur ve gurur duyuyorum. Biz taraftarın sesiyiz. Eskişehirspor’un gerçek sahibi taraftardır. Biz taraftarlarımızla beraber şu an Eskişehirspor’un yönetim pozisyonundayız. Layık bir şekilde de yönetmeye çalışıyoruz.”

Peşinatları hemen ödedik

“Kulübün başkanı olduğumda takımımız 10 puandaydı. İlk devre çok az puan topladık. Son 15 maçta transferlerimizi oynatabildik. Daha çok puan almalıydık. Hakem hataları oldu, takımın uyum süreci oldu. Devre arası yapılan transferlerin uyumu daha zor oluyor. Bu kadroyu sezon başı kursaydık takımımız Play-Off oynardı. Bir üst lige çıkacak bir takım kurduk aslında. Tüm ekonomik zorluklara rağmen yaptığımız tüm transferleri peşinatlarını hemen ödedik. Borç bırakmadık.”

Eskişehir Es Es’i sahipsiz bıraktı

“Şimdi seçim sürecindeyiz. Adaylar onu yaparız bunu yaparız diyorlar ama Eskişehirspor 54 gün başkansız kaldı. Eskişehirspor 4 sezondur peş peşe küme düşüyor. Hiçbir zaman çıkıp da almadılar takımı… Bizim aldığımız bazı sözler var. Bakanımız burada Eskişehir ve Eskişehirspor için büyük bir şans. Eskişehir, Eskişehirspor’u sahipsiz bıraktı.”

Futbol artık endüstriyel

 “300 milyon TL’ye yakın borcumuz var. Kapatılabilme ihtimali vardır. Bunun yöntemleri bizde. Taraftarımızın desteği yeterince var ama futbol endüstriyel artık. Sponsorlarla yürüyorsunuz. Sponsorluklardan gelecek paralarda borcumuzu halledebiliriz. Borç kağıt üzerinde 300 milyon TL ama Eskişehirspor’un borcu 300 milyon değildi şu anda.

Eskişehirspor’un geliri yok

“İsim sponsorluğu konusunda biz de zamanında Eskişehirspor’un isminin önüne sponsor gelmesin demişizdir ama şu anda Eskişehirspor’un geliri yok. Gelirler temlikli. Kulübün önüne birkaç yıllık isim sponsorluğu alabiliriz.”

Toprağa düşene kadar   

Eskişehirspor’un lig düşse de taraftarının onu yalnız bırakmaması sorusu üzerine Koca, “Bunu sevdaya, arma aşkına bağlıyorum. Bizim başka şehre gitme, başka takım tutma gibi bir şansımız yok. Bu takım sokakta oynasın kaldırımda destekleriz. Sonuna kadar, toprağa düşene kadar Eskişehirsporluyuz” dedi.

Stresin ortasına geldiler 

Bingöl: Yapılan algı bizi üzdü Bingöl: Yapılan algı bizi üzdü

Transferin açılmasının ardından gelen futbolcuların stresli bir ortama geldiklerine değinen Başkan Erkan Koca, “Aldığımız futbolcular karakterli futbolcu. 20 futbolcudan birkaç tane hata yapmış olabiliriz. Küme düşme stresi yaşandı. Tam stresin ortasına geldiler” ifadelerini kullandı.

İnşallah küme düşme kalkar

“Spor Bakanımız ve TFF başkanımız ile görüştüm. 3. Lig’de 3 tane grup var. Bizim gruptan, 3 diğer gruptan 2, diğer gruptan ise 1 takım düşüyor. Burada bir haksızlık var. Bunu dile getirdik. Bununla alakalı bir cevap gelecek. İnşallah küme düşme kalkar. Bir alt lige düşersek de anında hemen reaksiyonla 3. Lige çıkarız müzemizde bir kupa daha olur.”

Siyasette Es Es’in haklarını gözettik

Başkan Erkan Koca, “Siyasi parti meclis üyesiyken Eskişehirspor’un başkanı olmak doğru mu?” Sorusu üzerine, “2019’da meclis üyesi olurken tribün lideriydim. Biz mecliste, siyasette Eskişehirspor’un haklarını gözettik” şeklinde konuştu.

Kasım ayında teslim edilecek 

Altyapı tesislerinin Kasım ayında biteceğini belirten Koca, “Altyapımızda 400 tane sporcumuz var. Altyapıda barınacak, konaklayacak bir imkanımız yoktu. Daha önceki altyapı binamız depreme dayanıksız gerekçesiyle yıkılmıştı. Spor Bakanımızı siyasetin bize verdiği durumla Eskişehir’e getirdik. 100 milyonluk bir altyapı tesisi yapılıyor. Kasım ayında teslim olacak. Son model otel konseptinde olacak. 2 adet de kapalı halı saha olacak. Bunlar devletimizin, hükümetimizin bize sağladığı avantajlar. Eleştiriler olabilir. Biz her kesimden insanlarla beraberiz. Malum parti hariç bütün partilerle kol kola girdik ‘Eskişehir sen çok yaşa’ dedik. Her zaman söylerim Eskişehirspor bizim için siyaset üstüdür” dedi.

Görevden kaçmayız

“Takım küme düşerse istifa etmeyi düşünüyor musun?” sorusu üzerine Koca, “Camiamız ve kongre üyelerimiz bunun kararını verir. Biz görevden kaçmayız, arkamızı dönüp gitmeyiz. Eskişehirspor’u ortada bırakmayız. Eskişehirspor’u daha iyi koşullarda yönetecek bir aday varsa da onun yanında oluruz. Eskişehirspor’un kapısına kilidi vurdurmayız. Bu görev bize tekrar verilirse düştüğü yerden yerine çıkarmak bizim şehre borcumuz olur” dedi.

Biz hep borç kapattık

“Bizim, bir önceki (Mehmet Şimşek) ve ondan önceki yönetimlerin (Mustafa Akgören) hakkı ödenmez. Biz hep borç kapattık. Bu borçlar Süper Lig’den düşerken ve bir daha çıkmak için yapılmış borçlar. Eskişehirspor’da geriye dönük muhasebe kayıtlarını bile silmişler. 2016’dan öncesi yok. Minareyi çalan kılıfını uydurur misali. Kulüp denetlenmiş bağımsız denetim şirketi tarafından. Raporlar bize sunulmadı. Eskişehir Kültür Başkentiyken kulübe verilen paralar var, Alper Potuk, Tarık Çamdal gibi futbolcuların satılması sonrası elde edilen paralar var. Siyasetçilerin vermiş olduğu paralar var. Valilerimizin, iş adamlarımızın katkılar sağladıklarını biliyoruz.”

Bir daha iflah olmadık

“Nebi Hatipoğlu başkanımız döneminde rahmetli Kemal Unakıtan bakanımızın destekleriyle şu an da kullandığımız tesisimiz inşa edildi.  Şu dönemde de Spor Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu altyapı tesisimizi kazandırıyor. Rahmetli Unakıtan Nebi başkan için büyük bir kazanç. Kemal Unakıtan’ın destekleriyle Eskişehirspor Süper Lige çıktı. Nebi başkan görevi Halil Ünal’a devretti. 8 sezon Süper Lig’de mücadele ettik. Süper Lig’deyken 2013’te başkan değişti. 2015-16’da Süper Lig’den düştük bir daha da iflah olmadık.”

Ne gerekirse yapacağını söyledi 

Başkan Erkan Koca, Eneri ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in ne gerekirse yapılacağını belirttiğini dile getirerek, “Enerji Bakanımızla Eskişehirspor konusunda her zaman görüşüyoruz. Ne yapılması gerekiyorsa yapacağını söyledi. Enerji Bakanımızda inşallah rahmetli Unakıtan gibi Eskişehir’in abisi olur” şeklinde konuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ