Bir milyon 181 bini aktif toplam 2 milyon 400 bin Açıköğretim öğrencisiyle dünyanın “mega üniversiteleri” arasında yer alan Anadolu Üniversitesi, Açıköğretim sınav soruları ve cevap anahtarlarının bazı internet siteleri ve paylaşım uygulamalarında oluşturulan gruplarda para karşılığı satılmasına sessiz kalmadı.

Anadolu Üniversitesi yetkililerinden alınan bilgiye göre, ülke genelinde Kahramanmaraş Depremi’nin ardından uygulamalı bilimler dışındaki tüm bölümlerde online sınav sistemine geçilmesi sonrası kopya olayları gündeme gelmeye başladı.

Kopya olayı Anadolu Ünivenrsitesi’nin dışında uzaktan eğitim modeli uygulayan İstanbul, Ankara ve Atatürk üniversitelerinin online sınavlarında da yaşandığı saptandı.

Buna ilk önlemi alan Anadolu Üniversitesi’nde bulunan siber güvenlik birimi, Açıköğretim’in online sınavlarında örneğin bilgisayarında sınav sayfanın dışında bir başka sayfa açan öğrencinin sınavını hemen iptal etti.

ÖSYM’den bile fazla soru bankasına sahip Açıköğretim Fakültesi, tüm soru havuzunu online sınav sistemine geçilince kullanmak zorunda kaldı. Böyle olunca her bölüm için sorulan tüm sorular ve cevap anahtarları kopya çekmeye meyilli öğrenci veya bu işin ticaretini yapan kişilerce elde edildi.

Sınav soruları ve cevap anahtarlarının bazı internet siteleri ve paylaşım uygulamalarında oluşturulan gruplarda para karşılığı satıldığını saptayan Anadolu Üniversitesi, bu yöntemle kopya çektiği belirlenen binin üzerindeki öğrencinin sınavını iptal etti.

Ayrıca bu uygulamalarda para karşılığı cevap anahtarı satanları Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunarak bildirdi. Geriye dönük taramalarını sürdüren yetkililer, mezun olsa dahi kopya çektiği saptanan kişinin diplomasının iptal yoluna gitmeye başladı.

Anadolu Üniversitesi yetkilileri, kopya çektiği belirlenen öğrencilere hiçbir şekilde tolerans tanınmayacağını, mezun olsa bile diplomalarının iptal edileceğini vurguladı.

Proje yöneticisi aylık burs miktarı 66 bin 500 TL'ye çıktı Proje yöneticisi aylık burs miktarı 66 bin 500 TL'ye çıktı

Yetkililer, Açıköğretim sınav soruları sayısının 20’den 30’a çıkarılması ve yaz okulu dahil artık yüz yüze sınav sistemine geçilmesi yönünde YÖK’ün vermesi beklenen kararının altında tüm bu nedenler olduğunu kaydetti.

Kopya sistemi nasıl çalışıyor?

Bir paylaşım uygulaması ile bazı internet sitelerinde, fakülte ve bölümlere göre sınav soruları ile cevap anahtarlarının yer aldığı PDF dosyaları bulunuyor.

Bu dosyalara tıklandığında kişiler ödeme paneline yönlendiriliyor.

Burada kredi kartı ile 7-8 avro karşılığı yaklaşık 150 lira ödeme yapıldığında PDF dosyaları aktif hale geliyor ve sorular ile cevap anahtarı PDF dosyası olarak karşınıza çıkıyor.

Böylece online sınav da olsa bu yöntemle kişi, kopya çekerek başarı elde etmiş oluyor.

Kaynak: Abdullah Güçlü