Milyonlarca kredi kartı kullanıcısına kötün haber geldi. 9 gün sonra yeni dönem resmen başlıyor. Artık kredi kartlarının bu özelliği tamamen yasaklanacak. 1 Nisan'dan itibaren kredi kartlarında "sonradan taksitlendirme" uygulaması yasaklanıyor.

Bayram sabahı yasa dönüştü: Namazda hayatını kaybetti! Bayram sabahı yasa dönüştü: Namazda hayatını kaybetti!

Yeni düzenlemenin detayları: Bankalar, 1 Nisan'dan itibaren taksitlendirilmeyen harcamaları sonradan taksitlendirme imkanını sunamayacak. Kullanıcılara en fazla 3 aya kadar taksit imkanı sunulacak. Uzun vadeli taksitlendirme seçenekleri kısıtlanacak. Merkez Bankası'nın bu adımı, ekonomiyi soğutma ve tüketim harcamalarını kontrol altına alma amacıyla atılıyor. Taksitli alışveriş seçeneklerindeki kısıtlamaların yanı sıra ilerleyen günlerde kart limitlerinde de değişiklikler bekleniyor.

Maaş/limit oranı yüksek olan kullanıcıların kart limitleri de yeni düzenlemeye göre indirilecek. BDDK mevzuatlarına aykırı olarak birçok bankanın müşterilere aylık gelirlerinin 10 katını aşan kredi kartı limitleri tahsis ettiği biliniyor. Bu durumun önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Yeni düzenlemenin kredi kartı kullanımı üzerinde önemli bir etkisi olması bekleniyor. Özellikle uzun vadeli taksit imkanına alışmış olan kullanıcılar için bu durum zorlayıcı olabilir.

Editör: Tuğçe Kaş