Beyoğlu’nda aile katliamı! Beyoğlu’nda aile katliamı!

Açılışta konuşan Başkanı Işık, “Şehrimize yakışan bir eser oldu. Darısı geri kalan kısımlarının tamamlanmasına olsun” dedi.
Kütahya Kalesi ve Ulu Cami Arkası Kültür Yolu Projesi çerçevesinde yapılan yürüyüş yoluyla şehrin simgelerinden Kütahya Kalesi’ne ulaşım daha da kolay hale geldi. Ayrıca Büyük Hisar Sokak’taki yürüyüş yolu projesiyle eserleri görmek isteyen ziyaretçiler için seyir terası, dinlenme alanları ve ihtiyaçların karşılanacağı alanlar da yapıldı.

"240 metrelik bir yolun restorasyonunu tamamladık"
Açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, “Şehrimizi dünya şehirleri arasına taşıyacak olan çok önemli miraslarımızdan birisi Kütahya Kalesi. Kütahya Kalesi, Diyarbakır Kalesi’nden sonra Türkiye’nin en büyük ve en görkemli kalesi olarak biliniyor. Atalarımızın birçok eser bıraktığı Kütahya’mız, birçok medeniyete ev sahipliği yapması nedeniyle kadim şehir ünvanını çoktan hak etmiş be bugün gerçekten Türkiye’de ve dünyada kadim şehirler arasında yer alan bir şehiriz. Bu şehri ihya ve imar etmek her kula nasip olmuyor. Vesile olan herkes burada, burada olamayıp da emeği geçmiş, katkısı olmuş, dua etmiş diğer kullara da teşekkür ederek sözlerime başlamak istiyorum. Çünkü bu eserler yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak nasip, emek ve gayret işi. Restorasyonunu yaptığımız ve bugün onurla açılışını yaptığımız bu yolun en önemli özelliği Ulu Cami gibi en büyük hazinelerimizden birisi olan ecdat yadigârı eserimizin oradan başlamak üzere Kütahya Kalesi’ni arkadan dolanıp yukarıdaki Döner Restoran’a çıkacak şekilde bir yaya güzergâhının bir bölümünü oluşturması. 240 metrelik bir yolun restorasyonunu tamamladık. Yaklaşık 300 metrelik daha kale içinden sonra tepeye çıkacak diğer yolu da Allah nasip ederse en kısa zamanda şehrimize kazandırmak üzere işlemlerine başlayacağız. Üzerinde bulunduğumuz seyir terasından aşağıdaki İshak Fakih Camimizin o bölgeye inecek olan arka taraftaki yolu da başlattık, oradaki çalışmalar da devam ediyor. O da bittiğinde şehrimizin buraya bakan alttaki mahallelerinden yukarıya çıkışı sağlayacak bir güzergâhı tamamlamış olacağız” ifadelerini kullandı.

"Hayırlı bir işe imza attık"
Kale Kapısı, Beden Duvarı ve Büyük Hisar Sokak yolunun şehrimize yakışan bir eser olduğunu belirterek sözlerine devam eden Başkanı Işık, “Anıtlar Kurulumuzun her bir üyesine minnettarlığımızı ifade etmek istiyorum. Onlar da en az bizim kadar bu işi önemseyip her aşamasında iyi denetleyerek güzel bir şekilde bu eserin tamamlanması için çok çalıştılar. Mesafe olarak çok büyük görünmeyebilir ama bir yıldan fazla bu alanın restorasyonunun sürdüğünü söylemek isterim. Kolay işler değil, sıfırdan bir yol olsa çok kısa bir sürede tamamlayabiliriz ama bu tescilli mekânlarda, birinci derece sit alanı olan bir alanda koyulan her taşın doğru koyulması, her imalatın doğru yapılması ve her kademede denetlenmesi gerekiyordu. Böyle hayırlı bir günde, hayırlı bir işin paydaşları olarak bu açılışta bulunan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kaynak: İHA