CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, ES TV’de yayınlanan Ekstra Gündem programında Gazeteciler Tarkan Demir ve Hilal Köver’in konuğu oldu. Önümüzdeki süreçte Eskişehir’in çifte bayram yaşayacağını ifade eden Çakırözer, “31 Mart gecesi Eskişehirliler bir bayram yaşayacak hep birlikte. Eskişehir’e hizmet eden başkanlarımızı yeniden seçeceğiz. 1 hafta sonra da diğer bayramı yaşayacağız. Sadece kent merkezinde değil kırsalda da halkçı belediyecilik anlamında başkanlarımızın verdiği örnekler, CHP’li başkanlar tarafından yönetilmeyen ilçelere de yayılacak. Merkezdeki 3 belediyeyi, kırsalda da bir önceki seçimde aldığımız 4 belediyeye yenilerini de ekleyerek çok büyük bir zaferle bayram havasında kutlayacağız 31 Mart gecesini” dedi. 

Eskişehir'in çevreci belediyesi: Tonlarca atık dönüştürüldü Eskişehir'in çevreci belediyesi: Tonlarca atık dönüştürüldü

"VAATLERİ ACI İTİRAFTIR"

Çakırözer,  vatandaşın asıl gündeminin hayat pahalılığı olduğunu söyledi. Cumhur İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve AK Parti Milletvekili Nebi Hatipoğlu’nun ‘sosyal yardım’ ile ilgili vaatlerini eleştiren Çakırözer, “Yoksulluğunun ne kadar yaygın olduğunu gösteren ve maalesef hayat pahalılığının önlenmesinde de aynı milletvekili ve belediye başkan adayının mensubu olduğu iktidar partisinin 22 yılda nasıl başarısız olduğunun kendi ağızlarından itirafıdır. Acı itiraftır. Bu ülkeyi yönetemediklerinin itirafıdır. Aynı kişiyi desteklemek için son 1 ay içinde 5 tane bakan gelmiş. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de var. Emekliler 10 bin lirayla geçinmeye çalışıyor. Açlık sınırı 20 bin liranın üzerinde. 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 60 bin liraya dayanmış. Maliye Bakanı bunların hepsini bırakmış, Eskişehir’e gelmiş adayına destek istiyor. Sizin işiniz gücünüz yok mu?” ifadelerini kullandı.  Meclis’te emeklilere bayramda asgari ücret kadar ikramiye verelim diye önerge verdiklerini de hatırlatan Çakırözer, “Önerge AK Parti ve MHP’lilerin oylarıyla reddedildi. Şimdi emeklilere vaat sıralayan bu zat çıkıp da ‘ben partime rağmen sizi destekliyorum’ diyebildi mi? Samimiyetten uzak açıklamalar bunlar” diye konuştu.

22 YILDA 7,8 KM YOL YAPTILAR

Çevre yolu, Seyitgazi Yolu ve Alpu Yolu’na dair verilen sözlerin yıllardır tutulmadığı belirten Çakırözer, “22 yıllık AK Parti iktidarının yaptığı Alpu Yolu’nun kilometresini ölçtüm. 7,8 kilometre. O da parçalı. Tamamen vatandaşı aldatmaca” dedi. Ocak ayında açıklanan yatırım programında yolların hiçbirinin olmadığını ifade eden Çakırözer, “Yatırım programında çevre yolu yok. Diğer yollar da yok. Bakmayın şantiyeyi kurduklarına. Ödeneği yok. Ama seçim geliyor diye seçime 2 ay kala şantiyeyi kuruyorlar. Sonra bul bulabilirsin şantiyenin çalışanlarını. Bu şehre bir üvey evlat muamelesi var” ifadelerini kullandı.

CHP’Lİ BELEDİYELER DOĞA KATLİAMINA İZİN VERMEZ

CHP’li belediyelerin olduğu yerlerde de madencilik yapıldığını ancak çevreye zarar verecek faaliyetlere izin vermediklerini söyleyen Çakırözer, “Alpu nasıl başımıza bela oldu? Çünkü AK Partili bir belediye başkanı vardır. Ne zaman bize geçti, durmasını sağladık. Sivrihisar’da, Kaymaz’da niye halkı zehirlemeye devam ediyorlar. Eskişehir’in altını bitti, Çanakkale’den altını getirip siyanürle ayrıştırmak için Türkiye’nin en büyük siyanürlü arıtma barajını yapma kararı aldılar. Büyükşehir’in, çevre derneklerinin, STK’ların başvurularıyla şimdilik durdu. Sivrihisar’da bir CHP’li belediye olsa konu bu noktaya gelmezdi. Mihalgazi’de Sarıcakaya’da bizim başkanlarımız geldiğinde herkesin yağmaladığı toprak olmaktan çıkacak Eskişehir’imiz” dedi.

KADROMUZA GÜVENİYORUZ

CHP’nin kadrosuna ve adaylarına güvendiklerini söyleyen Çakırözer, “Biz kendi kadromuzun güven yaratan, Eskişehir’i bilen, sorunlarını bilen ve Eskişehirli olma dokusunu koruyarak ileriye taşıyacak bir kadro olduğuna inanıyoruz. Bu konuda hemşerilerimizin inanmasını istiyoruz. Partili, partisiz Eskişehir’deki kadın, erkek, genç, yaşlı, çocuk, engelli hepsine en iyi hizmeti ve kamusal hizmeti götürecek bir kadro bu. Şehrin ihtiyacı olan yatırımları, merkezleri, imarı çözecek; neyin nasıl yapılacağını bilen bir ekip bu. O yüzden Eskişehir bence güvenebilir. ‘Haydi Eskişehir olalım’ derken, Eskişehirli olma ruhunu devam ettirelim anlamında söylüyoruz” ifadelerini kullandı.

İKTİDARA ’YETER’ DEME ZAMANI

Çakırözer ayrıca yerel seçimlerin ülkeyi kötü yöneten iktidara ‘dur’ demek için bir fırsat olduğunu belirtti. Yurttaşların hayat pahalılığı içerisinde derin bir yoksulluk yaşadığının altını çizen Çakırözer, “Emeklilere ’10 bin liraya siz yaşamayın ölün’ deniyor. Asgari ücret 17 bin lira, yoksulluk sınırı 60 bin lira 4 kişilik bir aile için. Her birimiz yaşıyoruz bunu. Okuyan gençlerimiz, üniversite mezunu gençlerimiz yurt dışına gitmeye çalışıyor çünkü burada iş yok. Demokratik sıkıntıları Eskişehir’de bile yaşıyoruz. Festivaller yasaklanıyor bu şehirde. Mazot 15 liradan 44 liraya çıkmış ama insanlara aynı oranda refah payı verilmemiş. Bu iktidara sarı, kırmızı kart gösterme zamanıdır bu sandık. Sen 14 Mayıs’ta benden oy isterken ne diyordun, 10 ayda ülkeyi ne hale getirdin? Şu anda ülkenin zenginliği bir avuç rantiyeciye verilmiş durumda. ‘Nas var faize karşıyım’ diyen bir iktidar dünyada şu anda en büyük faizi veriyor. Bizim vergilerimiz faize gidiyor. Bu noktada çiftçinin, siftah yapamadan kepenk kapatmak zorunda kalan esnafın, ülkeden maalesef kaçmayı düşünen gencin, kendilerini korunaksız hisseden kadınların hepsinin bence bu seçimde özellikle de emeklilerin kendilerini ölüme mahkum eden, yok sayan.. Bu seçim iktidara ‘yeter’ demenin zamanıdır. Eskişehirlilerin sağduyularına güveniyorum. Ülkenin bu kötü yönetimine dur deme fırsatını sandıkta kullanacaklarına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Muhabir: M. ANIL AKSOY