Odunpazarı Belediyesi mayıs ayı meclis toplantısı Kazım Kurt başkanlığında toplandı. Toplantıda Odunpazarı Belediyesi'nin 2022 Mali yılı Bütçe Kesin Hesabı ve Taşınır Kesin Hesabı görüşüldü. 2022 yılı Odunpazarı Belediyesi bütçe giderleri için öngörülen 630 milyon TL ödeneğin yüzde 86,79'u kullanılarak 546 milyon 801 bin TL gider gerçekleştirildi. 2022 yılı Odunpazarı Belediyesi bütçe gelirleri için 560 milyon TL öngörüldü, 587 milyon 845 bin TL net tahsilat gerçekleşti. Bütçe gerçekleşme oranı yüzde 104,97 oldu.
ZAMANINDA ÖDENMEDİ
Kesin hesaba ve taşınır kesin hesaba karşı oy gerekçelerini açıklayan AK Parti Meclis Üyesi Şükrü Akbıyık, 'Belediyenin ve bağlı kuruluşlarının kısa vadeli 315 milyon 531 bin TL, uzun vadeli 53 milyon 680 bin TL olmak üzere toplam 369 Milyon 211 bin TL borcu bulunmaktadır. Bu borcun verilere göre, 134 milyon 330 bin TL'si devlete olan borçlardır. Devlete olan 134 milyon borç zamanında ödenmemiş, üstüne devletten 347 milyon 942 bin TL katkı payı alınmış, anlattığınız gibi bir engelle karşılaşmadığınız anlaşılmış, buna rağmen planlanan yatırımlar yapılamamıştır' diye konuştu.
ÜLKEYİ DOĞRU YÖNETİN
Eleştirilere yanıt veren Başkan Kurt, 'Bütçeyle ilgili, kesin hesapla ilgili, yatırımla ilgili şeyler konuşulurken genel Türkiye politikasının hiç burayla alakası yokmuş gibi davranılarak konuşulmasının istenmesinin hiç uygun olmadığını düşünüyorum. Çünkü bu artan fiyatların, yükselen değerlerin, bütçedeki aşırı artışların bir sebebi var. Bu ülke doğru yönetilse, bu ülke taahhütlerini doğru ve zamanında yerine getirse hiç kimsenin bütçesi şaşmaz. Ama biz ne yaptık? Ek bütçe yapmak zorunda kaldık. Bize daha önce yatırım programlarına merkezi hükümetin bütçelerine koydukları enflasyon rakamlarına göre hesap yaptık. Ama tutmadı. Çünkü enflasyon tutmadı. Bunu söylemeyelim mi?' dedi.
'BUNU ERDOĞAN YAPTI'
Türkiye'de enflasyonun çok yüksek olduğuna dikkat çeken Başkan Kurt, 'Siz yılbaşında bütçeyi yaparken enflasyonun yüzde 10 olacağını taahhüt ederseniz, 2023 hedeflerine göre enflasyonun tek haneli rakamlara düşeceğini taahhüt ederseniz ama düşmezse, yüzde 70 olursa sizin hesabınıza göre, yüzde 170 olursa ENAG'ın hesabına göre TÜİK'in en son hesabına göre yüzde 80'ler olursa ne yapalım? Bunu söylediğimiz zaman kabahat mı işlemiş oluruz? Sizi rencide mi etmiş oluruz? Bunu biz yapmadık. Bunu Recep Tayyip Erdoğan yaptı' diye konuştu.
SAVCILIĞA ŞİKÂYET ETTİK
Hamamyolu Caddesi'nde Millet İttifakı'nın billboardlarına 'Devlet adamı Recep Tayyip Erdoğan' stickerları yapıştırılmasına tepki gösteren Başkan Kurt, 'Şeffaflık ve açıklık konusunda en rahat olan belediye biziz. Hiçbir gizlimiz saklımız yok. Hamamyolu'nda sizin yaptınız işin çok masum bir iş olmadığını göstereceğim şimdi. Sadece bildiri dağıtmak değil, bakın Hamamyolu'nda billboardların üzerini stickerladınız, elektrik panolarının üzerine bu stickerları yapıştırdınız. Çöp kutularına bunu yapıştırdınız. Devlet adamı. Elbette devlet adamı. Cumhuriyet savcılığına şikayetimiz var. Kim yaptı? Tayyip Erdoğan'ın resmiyle devlet adamı diye bunu Türkiye İşçi Partililer getirip yapıştırmadı herhalde. Olacak iş mi? Bir de ayıp etmişsiniz çöp kutusuna koymuşsunuz' ifadelerini kullandı.
SİZDEN ZOR KURTARDIK
Başkan Kurt konuşmasını şu şekilde sürdürdü: 'Biz belediyemizin bütçesini doğru idare etmeye, yönetmeye çalışıyoruz. İhtiyaç varsa borçlanırız. Biz şimdi öyle bir yatırımlara başladık ki sizden zor kurtararak başladık. Her sefer bunu anlatmaya çalışıyoruz. Yaşlı bakım merkezini, Yenikent'teki kültür merkezini, halı sahaları, kreşleri yaparken ya bir yönetmelik engeline takılıyoruz ya bir genelge ya da meclisten farklı şeylere takılıyorduk. Şimdi Büyükşehir'de de çoğunlukta olduğumuz için geçiyor. Burada borçlanma yeteneğimiz yüksek. 2023 yılında 1 milyardan fazla borçlanabilme kapasitemiz var. Ama bize borç verecek bir kamu bankası var mı? Yok. Bize borç verecek İller Bankası var mı? Yok. Dolayısıyla tablo budur. Bu tabloda eleştirebilirseniz biz hiçbir biçimde gocunmayız.' HM
İSPİYONCULUK KAVGASI
Daha sonra söz alan AK Parti Meclis Üyesi ile CHP Meclis Üyesi Ali Haydar Çelik arasında ispiyonculuk gerginliği yaşandı. Çelik'in konuşmasının belediyenin gündem maddesiyle ilgili olmadığını söyleyen AK Partili Meclis Üyesi, Ali Haydar Çelik'i 1980 öncesinde devrimci arkadaşlarını ispiyonlamakla suçladı. AK Partili Meclis üyesi, 'Lafa bakarım laf mı diye, söyleyene bakarım adam mı diye. 1980'den önce bütün arkadaşlarını ispiyonlayıp polislerin arkasında gezip de ben solcuyum diyenlere burada pirim vermiyoruz. 1980'den önce biz bunları meydanda göremedik. Şimdi de göremeyeceksiniz. Jipe binerek emekçilik olmuyor' dedi.
İSPAT ETMEK ZORUNDASIN
AK Partili Meclis Üyesine tepki gösteren Çelik, 'Terbiyesizlik yapma. İftira atıyorsunuz. Benim emniyette bir tane ifadem yok. İspat etmezsem müfterisin. Ben emekten yanayım. Uzun zaman devrimci mücadelede yer almış, yoldaşlarını hiçbir zaman satmamış, alnı açık biriyim. 49 yıldır mücadelemi sürdürüyorum. Bu iftira bana değil tüm emekçilere. Emniyet kayıtları orada. Bir kişiye ihanet etmişsem' diye konuştu.