31 Mart Pazar gerçekleşecek Yerel Seçimler için Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından bazı yasaklar ve kısıtlamalar getirildi. Seçim günü oy verme işleminin güvenli ve adil bir şekilde gerçekleşmesi için uygulanacak bu yasaklara uymak tüm vatandaşların görevidir. Peki 31 Mart Pazar YSK'nın duyurduğu seçim günü yasakları neler? Seçim günü nereler açık, nereler kapalı? 31 Mart Pazar günü tekeller, kafeler ve AVM'ler açık mı, kapalı mı?

Seçim günü yasakları şunlardır:

1. Alkollü içki satışı ve tüketimi yasak: Seçim günü saat 00:00'dan itibaren 24:00'e kadar alkollü içki satışı ve tüketimi yasak. Bu yasak, lokanta ve restoranlarda alkollü içki servisini de kapsamaktadır.

2. Eğlence yerleri kapalı: Seçim günü tüm eğlence yerleri (kahvehaneler, gazinolar, pavyonlar, bilardo salonları, internet kafeler vb.) kapalı olacak.

3. Seçim propagandası yasak: Seçim günü saat 07:00'den itibaren sandıkların kapanmasına kadar seçim propagandası yapmak yasak. Bu yasak, miting, gösteri, basın açıklaması, anket, afiş ve pankart asmak gibi tüm propaganda faaliyetlerini kapsamaktadır.

4. Sandık kurulunun bulunduğu binalarda ve 200 metre çevresinde toplanma yasak: Seçim günü sandık kurulunun bulunduğu binalarda ve 200 metre çevresinde toplanmak, araç ve gereç bulundurmak yasak.

5. Silah taşıma yasak: Seçim günü 00:00'dan itibaren 24:00'e kadar ruhsatlı silahlar dahil her türlü silah taşımak yasak.

Seçim günü açık olacak yerler:

  • Oy verme yerleri
  • Hastaneler
  • Eczaneler
  • Akaryakıt istasyonları
  • Toplu taşıma araçları
  • Gıda ve temel ihtiyaç maddeleri satan marketler

Seçim günü düğün olur mu?

Oyların kullanılacağı günde düğün nişan ve benzeri eğlence tarzındaki durumlar 18:00'dan sonra düzenlenebiliyor.

Seçim günü yasakları ne zaman bitiyor?

Seçim günü saat 18.00'e kadar radyolar ve her türlü yayın organlarının seçim ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması yasak olacak, 18.00 ile 21.00 arasında yalnızca YSK'nin seçimle ilgili haber ve tebliğleri yayınlanabilecek. Saat 21.00'den sonra bütün yayınlar serbest olacak ancak YSK bu süreyi öne alabilecek.

Bolu yolunda can pazarı Bolu yolunda can pazarı

Muhabir: CANER AKSU