Polis ekiplerinden Barlar Sokağı’na yönelik çalışma Polis ekiplerinden Barlar Sokağı’na yönelik çalışma

Eskişehir’de 15-22 Nisan tarihleri arasında toplamda 6 bin 101 sürücüye 12 milyon 781 bin lira ceza kesildi. Trafikte can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla trafik kurallarına uymayan sürücülere kesilen cezalar bu kadar fazlayken peki sürücülere etkisi nedir? Ceza ödeyen sürücü daha dikkatli davranır mı? Vatandaşlara bu konuda ki düşüncelerini sorduk. İşte yanıtlar…

ÖNEMLİ OLAN BİLİNÇLİ SÜRÜCÜLER YETİŞTİRMEK”

SEZER ÇİFTÇİ: Ben ehliyet hocasıyım. Trafik cezaları caydırıcı olabilir ama önemli olan bilinçli sürücüler yetiştirmek, sağlıklı bireylere ehliyet vermek. Zaten artık sağlık raporları eskisi kadar kolay alınamıyor. Bence cezalar daha da artırılmalı. Akıllı sürücüler yetiştirilmeli.

BENCE CAYDIRICI OLUYOR

NURİ PEKER: Bence caydırıcı oluyor. Ceza olmadan kimsenin aklı başına gelmiyor. Bence ceza alan sürücü daha dikkatli oluyor. Aksi halde trafik canavarları daha da dikkatsiz davranır. Ben dikkatli bir sürücü olarak daha önce hiç ceza almadım.

SÜRÜCÜLER KURALLARA UYMALI

AŞIR KARAKAYA: Caydırıcı etkisi olduğunu düşünmüyorum. Para cezası ödeniyor sonra yine yapılıyor. İmkanı olan ödüyor ve unutuyor. Yolda giderken bile görüyoruz makas atmalar oluyor. Sürücüler kurallara uymalı, ışıklara dikkat etmeli. Hız sınırlarına uymalı.

YETERLİ DEĞİL

TAYFUR ÖZKAN: Bence önce eğitim gerekli. Eğitim önce aileden başlamalı ve okulla desteklenmeli. Ceza istediğimiz kadar keselim, eğitim olmazsa ne kadar etkili olabilir? Verilen cezalar sürücülere belki etki ediyordur ama tek başına yeterli değil.

HERKESE EHLİYET VERİLMEMELİ

SAMET ÖZER: Bence bu ara hiç etki etmiyor. Yeni çıkan kanunlarla cezalar artsa da yine de kurallara uyulmuyor. Özellikle motor sürücüleri kurallara uymuyor, daha dikkatli olmalılar. Ben babamı trafik kazasında kaybetmiş biri olarak öncelikle herkese ehliyet verilmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Muhabir: CANER AKSU