Emeklilerin Ocak Zammı ve Ek Ödemesi Ne Zaman Yatacak?

SGK, 4/C’li emeklilerin ocak ayı zammı ve harp-vazife malulleri için ek ödeme tarihini açıkladı. Buna göre, 26 Ocak’ta başlayacak ödemelerde, emeklilerin aylık aldıkları döneme göre 1, 2 veya 3 aylık zam farkı yansıtılacak. Ayrıca, harp-vazife malulleri için de ek ödeme yapılacak.

Ocak Ayı Zam Farkı Nasıl Hesaplanacak?

SGK, 4/C’li emeklilerin ocak ayı zammı ile ilgili detayları paylaştı. Buna göre, her ay aylık alan emeklilere, ocak ayı için 1 aylık tutarında zam farkı ödenecek. Üçer aylık dönemler halinde aylık alan emeklilere ise, aylık aldıkları döneme göre 1, 2 veya 3 aylık tutarında zam farkı ödenecek. Örneğin, Kasım-Aralık-Ocak döneminde aylık alan bir emekli, 1 aylık zam farkı alacak. Aralık-Ocak-Şubat döneminde aylık alan bir emekli, 2 aylık zam farkı alacak. Ocak-Şubat-Mart döneminde aylık alan bir emekli ise, 3 aylık zam farkı alacak.

10 yıl sonra köprülerine kavuştular 10 yıl sonra köprülerine kavuştular

Zam Farkı ve Ek Ödeme Ne Kadar Olacak?

SGK, ocak ayı zammı ve ek ödeme ile ilgili rakamları da açıkladı. Buna göre, 4/C’li emeklilere ödenecek zam farkı tutarı, toplam 2 milyon 481 bin 769 kişi için 19.3 milyar TL olacak. Harp-vazife malulleri için ise, 5434 sayılı Kanun’un ek 79. maddesi gereği, maluliyet derece ve göstergelerine göre ek ödeme yapılacak. Bu kapsamda, 510 sayılı Kanun’un 4/1-(a), 4/1-(b) ve 4/1-© kapsamında aylık alan 59 bin 33 kişiye, toplam 992.9 milyon TL ek ödeme yapılacak.

Ödemeler Ne Zaman Başlayacak?

SGK, ocak ayı zammı ve ek ödeme ile ilgili ödeme tarihini de duyurdu. Buna göre, 26 Ocak’ta başlayacak

Kaynak: HABER MERKEZİ