CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan bir dizi programlar için Eskişehir’e geldi. Tezcan ilk programına CHP İl Başkanlığı’nda başladı. Burada basın toplantısı düzenleyen Tezcan’a İl Başkanı Recep Taşel başta olmak üzere, CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer, Jale Nur Süllü, İbrahim Arslan, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ve partililer eşlik etti. Tezcan konuşmasında 28 Mayıs’ta yapılacak ikinci tur seçimlerine dikkat çekti.

ESKİŞEHİRLİLERE TEŞEKKÜR

İkinci turu tamamlamak üzere Türkiye’nin dört bir yanını dolaşıyoruz diyen Tezcan Eskişehirlilere Millet ittifakına gösterdiği teveccühten dolayı teşekkür etti. Tezcan, Önce Eskişehir’e, Eskişehirli seçmenlerimize, kardeşlerimize bir teşekkür borcumuz var. Onu yerine getirelim. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu 13. Cumhurbaşkanımız olacak inşallah, onunda teşekkür borcu ve selamı var. Neden teşekkür borcumuz var? Bir kere hangi partiye oy verirse versin 14 Mayıs’ta sandığa gidip demokrasiye sahip çıkma adına iradelerini, kararlarını veren seçmenlerimize teşekkür ediyoruz. İkincisi Eskişehir’de biz Türkiye’deki sonucun dışında bir sonuç aldık ve yüzde 51’i Eskişehir’de yakaladık.  O yüzden Sayın Kılıçdaroğlu’na yüz 50’nin üzerinde oy vererek en azından Eskişehir’de birinci tur problemini çözmüş olan, ikinci tura giderken de bu şekilde gitme kararlılığı gösteren, bu desteğini artırarak sürdüreceğinden şüphe duymadığımız Eskişehirli seçmenlerimize teşekkür ediyoruz. Yine milletvekilliği seçimlerinde Eskişehir’de milletvekili sayısı toplamda 6’ya düşmüş olmasına rağmen CHP’nin 2 olan milletvekili sayısını 3’e çıkarmak suretiyle bize teveccüh gösteren ve yine 1 İYİ Parti milletvekili seçerek Millet İttifakı’nı 6 milletvekili içerisinde 4’e çıkaran Eskişehirlilere çok teşekkür ederiz. Bu nedenle Eskişehir’de aldığımız bu sonucun daha da güçlenerek 28 Mayıs’ta bütün Türkiye’yi kapsayacak şekilde genişlemesi arzusu ve kararlılığıyla yolumuza devam ediyoruz. Yine Eskişehir’de son yerel seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkanımızı seçerek, İlçe Belediye Başkanlarımızı seçerek, göreve getirerek, Eskişehir’de yüzümü ağartan hizmetlere imza atabilmeleri imkanı verdiği için Eskişehirlilere teşekkür ederim” dedi.

TÜRKİYE’YE YAYACAĞIZ

Tezcan Eskişehir’deki başarıyı Türkiye’ye yayacağız diyerek, “Şimdi diyoruz ki Eskişehir’in bu kararını güçlendirerek bütün Türkiye’ye yayacağız. Şimdi diyoruz ki Eskişehir’deki hizmetleri örnek alarak bize destek verin. Eskişehir’de nasıl ki ihtiyaç sahibi, yoksula, vatandaşa dokunan bir yerel yönetim varsa, aynı yönetimi Ankara’ya da taşıyalım. Çankaya’dan da Türkiye’nin gencine, emeklisine, kadınına, erkeğine, yaşlısına, çalışanına, işsizine, çiftçisine, sanayicisine dokunan, bütün Türkiye’yi kucaklayan 85 milyonun Cumhurbaşkanını göreve getirelim” ifadelerini kullandı.

ESKİŞEHİR İLK 3’TE ESKİŞEHİR İLK 3’TE

İFTİRA KAMPANYASI YÜRÜTTÜLER

14 Mayıs seçimleri için Millet İttifakı’nın ciddi bir çalışma yaptığını ifade eden Tezcan, Cumhur İttifakı’nın bir programı olmadığını, yalan ve iftira üzerine siyaset yaptığını öne sürdü. Tezcan, “14 Mayıs seçimleri öncesinde Millet İttifakı olarak çok geniş ve ciddi bir çalışma yaptık. Seçime giderken Millet İttifakı’nın bir programı vardı. 2 bin 400 madde, 240 sayfalık ortak politikalar mutabakat metni vardı. Türkiye’de Demokratik Parlamenter Sisteme geçişin yol haritasını anlatan bir mutabakat metni vardı ve anayasayı nasıl değiştirip de tek adam rejiminden Demokratik Parlamenter Sisteme geçeceğimizin anayasa değişikliklerinin metni vardı. Yani biz Millet İttifakı olarak seçime giderken hamasetle gitmedik. Bu ülkenin ihtiyaçlarını belirledik. O ihtiyaçları çözecek siyaseti tespit ettik. Çözüm önerilerini kitaplaştırdık ve milletin önüne öyle çıktık. Ortak politikalar mutabakat metni Türkiye’nin ekonomiden sosyal yaşama, toplumsal barıştan eğitime, dış politikadan kurumsal yapının devletin yapısından düzenlenmesine kadar bütün alanları düzenleyen, çözüm öneren Türkiye’nin aydınlığa, refaha, huzura, sosyal devlete, adaletli bir düzene erişmesini sağlayacak kapsamlı bir ciddi programdı.  Kampanya boyunca bu programı seçmenlerimize anlattık. Biz programsız bir siyaset izlemedik. Türkiye’nin bütün meselelerini çözecek siyasetin takipçisi olduk. Bizim karşımızdaki Cumhur İttifakı ise başta Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bahçeli ve Cumhur İttifakı partileri olmak üzere kampanya dönemi boyunca milletin önüne bir programla çıkmadılar. Şimdi ben milletimize soruyorum: Cumhur İttifakı Recep Tayyip Erdoğan millete hangi belgeyle gitti, gitmedi. Yoktu! Kampanya boyunca yalan, iftira, illüzyon üzerinden bir siyaset izlediler. Yalan üzerinden toplumu dışlaştırdılar. Türkiye’de bir terör iftirası yüzünden bir bölümünün kafasını karıştırmayı maalesef başardılar.  Bugün Türkiye’de 10 milyon Suriyeli, Afgan düzensiz göçmen mülteci var. Hiç şüpheniz olmasın ki 28 Mayıs günü yapılacak seçimlerde Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı seçilirse bu 20 milyon daha artacak, 30 milyona çıkacak. Çünkü 10 milyon sığınmacının sebebi Recep Tayyip Erdoğan’dır. O’nun siyaseti ve politikalarıdır. O yüzden Türkiye’de sığınmacıların sayısı 30 milyona çıkmasın diyorsanız sandığa gidip Sayın Kılıçdaroğlu’na oy vereceksiniz sevgili hemşerilerim… Tabi siz verdiniz ama daha çoğunu istiyoruz. Ne kadar daha büyük farkla sandıktan sonuç çıkarsa o kadar önemli bir sonuç alacağız” şeklinde konuştu.

İKTİDARA HÜDA-PAR ELEŞTİRİSİ

Tezcan Cumhur İttifakı’nı HÜDA PAR üzerinden de hedef alarak, “Anayasa’nın ilk dört maddesinden rahatsız olan HÜDA PAR’ın Genel Başkanıdır. Yeminden rahatsız olan onlardır. Onun için yemin çıkar korkusu ile milletvekili seçim sonuçlarını ve milletvekili yemin törenini 28 Mayıs’tan sonrasına ertelemek için takla attırıyorlar. YSK’ya sonucu hala açıklattırmıyorlar. Türk bayrağı sözünden rahatsız olan HÜDA PAR’ın yöneticileridir. Bunları sen koynuna aldın, meclise taşıdın. Bizim ittifakımızın partileri belli, 6 parti ittifak yaptık. Sen ittifakına bunları aldın ve Meclis’e taşıdın. O yüzden terör üzerinden bir yalan ve iftira kumpanyası ile ne yazık ki milletimizin, seçmenimizin bir kısmını temiz ve bu konuda samimi seçmenlerimizin bir kısmını inandırdılar. Bu nedenle Pazar gününe kadar bu yalanı bu sahtekarlığı ortaya çıkaracağız. Bakın bir Cumhurbaşkanı montaj, kaset yapmaz. Bu nasıl Cumhurbaşkanıdır? Montajcıdan Cumhurbaşkanı olmaz. Daha kendisi söyledi bize 'gerek yok. Miting meydanlarında bizim seçim propaganda kasetimizin içine terör örgütü liderini yerleştirdi. Onu da miting meydanında on binlerce insana seyrettirdi. Sonra dedi ki bu terör örgütleri kaset çekmiş. Montaj mı falan ben bilmem dedi. Montaj olduğunu dün ikrar etti. Böyle bir Cumhurbaşkanı Türkiye’ye yakışıyor mu?”

KILIÇDAROĞLU’NA OY VERECEKLER

Tezcan son olarak milliyetçi kesimin oyları üzerinden yaşanan tartışmalara değinerek, “İkinci tura giderken görüyoruz ki milliyetçilik adına Suriyeli düzensiz sığınmacılardan rahatsızlık adına belirli merkezlerde toplanan oylar birileri için kendilerinin cebine konmuş, kendilerine bloke edilmiş oy gibi düşünülüyor ve bu konu da tercih beyan ettiklerinde o oyların Erdoğan’a taşınacağı inancı varmış gibi bir algı yaratılıyor. Böyle bir şey yok. Seçim yeniden başladı. Kilometre sıfırlandı, ikinci tura yeniden başladık. Milliyetçilerin oyu kimsenin babasının malı değildir. Türk milliyetçiliği ciro edilecek bir senet değildir. Kimse Türk milliyetçiliğini ciro edemez. Ben aldım ciro ettim öbür tarafa verdim deme hakkına sahip değildir. Türk milliyetçiliği pazarda sergiye saçılmış mal değildir. Herkes bunu böyle bilsin. Bütün seçmenlerimize sesleniyorum. Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vermeyip ama milliyetçi kaygılar ya da endişeler ama terör kaygısıyla Erdoğan’a o veren ve ya Sinan Oğan’a oy veren seçmenlerimize sesleniyorum. Türk milliyetçiliği ciro edilecek bir senet değildir. O seçmenlerimiz 28 Mayıs’ta yeniden karar verecekler. Hiç şüphe duymuyorum ki Kemal Kılıçdaroğlu’na oy verecekler. 29 Mayıs’ta Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı Kemal Kılıçdaroğlu olacak, Türkiye rahata kavuşacak” vurgusu yaptı. 

MANŞET

Kaynak: HABER MERKEZİ