Resmi Gazetede yayımlanan, aralarında Eskişehir’in de bulunduğu 13 büyükşehirde pazarcı esnafının vergilendirmede basit usulden yararlanacak olmasıyla birlikte pazar tezgâhlarında bazı sebze ve meyve fiyatlarında düşüş yaşanırken bazı ürünlerde ise artış görüldü. Vatandaşların fiyatı düşen ürünlere yöneldiği göze çarparken, fiyatı yüksek ürünlere pek rağbet göstermediği belirtiliyor.

YEŞİLLİK FİYATI DÜŞTÜ

Pazar esnafı Erdal Erdağ, limon, kabak ve çilek gibi meyve ve sebzelerin fiyatlarında artış olduğunu belirterek, “Mevsime bağlı olarak fiyatı düşen ve artan ürünler var. Şu an elma uygun fiyatla satılıyor. Limonun fiyatı biraz yukarı doğru yükselişte. Kabak ve çileğin fiyatı da yükseldi. Fiyatlar normal seviyede. Vatandaşlar bütçesine göre gelip alışverişini yapıyor. Kırmızıbiber, elma ve yeşilliklerin fiyatı düştü. Marul, pırasa, dereotu gibi ürünlerin fiyatı düştü” diye konuştu.

ÇİLEKTE BÜYÜK ARTIŞ

HERKESE DUYURMALIYIZ HERKESE DUYURMALIYIZ

Hakan Aras ismindeki bir başka pazarcı esnafı ise, “Pazarda fiyatı en çok artan ürün çilek. Yaz aylarının gelmesiyle vatandaşların çileğe talebi çok oluyor. Bu yüzden çilek satışlarında 10 lira kadar artış söz konusu. Geçtiğimiz haftalarda 20, 25 liraya satılan çilekler 40 liraya satılmaya başlandı. Eriğin kilosu 20, 30 lira civarından satılıyor. Biber 10 lira, Domates 15 lira, salatalık 10-15 lira arasında satılıyor. Domates ve salatalığın fiyatında düşme var. Muzun fiyatı 25-27 lira civarında alıcı buluyor. Portakalın mevsimi bitiyor, fiyatı düştü. Vatandaş düşük fiyattan almak istiyor ama öyle olmuyor” dedi. İHA