İlçede faaliyet gösteren süt üreticilerini desteklemek amacı ile Tepebaşı Belediyesi’nin katkıları ile hizmete giren süt toplama merkezleri de faaliyetlerini sürdürüyor. Kavacık, Uludere ve Atalantekke mahallelerinde, Tepebaşı Belediyesi’nin destekleri ile hizmete sunulan süt toplama merkezlerinde her gün 65 üreticiden süt toplanarak işleniyor. Merkezlerde toplanan süt miktarı günlük 4-5 ton civarında gerçekleşiyor.

Spor aletindeki demir korkuluklara sıkıştı, yardımına... Spor aletindeki demir korkuluklara sıkıştı, yardımına...

AHMET BAŞKAN BİZİMLE

Avlamış Mahalle Muhtarı ve S.S. Kavacık ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Orhan Gazi Öztürk, “2004 yılından beri kooperatif devam ediyor. Alınca, Emirceoğlu, Kavacık, Avlamış gibi sütü olan köyler var. Bir de Eğriöz’de şahıs bazında soğutma tankları var. O soğutma tankından alıp buraya naklediyoruz. Tepebaşı Belediyemiz kuruluş aşamasında bize yardımcı oldu, her türlü sıkıntımızı giderdiler. Önümüzü açtılar. Bir sıkıntımız olduğunda zaten Ahmet Başkanımız yanımızda. Kooperatif olarak şu an 65 kişinin sütünü alıyoruz” dedi.

EMEK KAZANCA DÖNÜŞÜYOR

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç da konuya ilişkin değerlendirmesinde, süt üretiminin önemine vurgu yaptı. Süt üreticilerinin desteklenmesi gerektiğini kaydeden Başkan Ataç, “Kavacık, Uludere ve Atalantekke mahallelerimizde hayata geçirdiğimiz süt toplama merkezlerinde, süt işleniyor ve üreticimizin emeği, kazanca dönüşüyor. Ancak bu yıl önceki yıllara göre bir azalma yaşandığını görüyoruz. Önceki yıllarda 100 üreticimizden günlük 7 ton süt toplanırken bu yıl 65 üreticimizden günlük 4-5 ton süt toplanıyor. Üreticilerimizin sırtındaki yük, artan üretim maliyetleri gün geçtikçe ağırlaşırken, onlara gereken desteği elimizden geldiğince vermeye gayret ediyoruz. Üretimin ne denli değerli olduğunun bilinci ile üreticilerimizin yanında olmaya devam edeceğim” sözlerini kullandı.

Kaynak: İHA