Uzayda Telefon Çalışır mı? Uzayda Telefon Hattı Nasıl Çeker?

Uzayda telefon kullanmak mümkün mü? Uzayda telefon hattı nasıl çeker? Bu sorular, uzay meraklılarının ve teknoloji tutkunlarının sıkça sorduğu sorulardan bazıları. Cep telefonları, baz istasyonları aracılığıyla sinyal alır ve gönderir. Peki, uzayda baz istasyonu var mı? Uzayda telefon çalıştırmak için ne yapmak gerekir? İşte uzayda telefon kullanımı hakkında bilmeniz gerekenler.

Uzayda Baz İstasyonu Var mı?

Cep telefonları, sesli arama, SMS, e-posta, MMS, web, TV ve program indirme gibi hizmetler için RF (Radyo Frekansı) alanlarını kullanır. Bunun için en yakın baz istasyonuna bir RF sinyali gönderilir. Baz istasyonu, bu sinyali dijital telefon santraline yönlendirir. Sinyal buradan ana telefon şebekesine aktarılır. Ana şebeke, yine bir baz istasyonu aracılığıyla sinyali alıcı telefona bağlar (eğer bu başka bir cep telefonuysa).

Cep telefonları, en iyi sinyali veren baz istasyonu ile bağlantıya geçer. Bu baz istasyonu genellikle en yakın baz istasyonudur. Kişi, baz istasyonundan uzaklaştıkça sinyal zayıflar ve telefon otomatik olarak kendi RF alan şiddeti ayarlarına döner. Böylece, baz istasyonuyla kurulan bağlantının kesilmemesi için gerekli minimum seviye korunmuş olur.

Gazeteci Yüksel Ercan’ın kızı Güntülü nişanlandı Gazeteci Yüksel Ercan’ın kızı Güntülü nişanlandı

Baz istasyonunun kapsadığı alana hücre denir. Hücreler kendi içlerinde genellikle üç sektöre bölünmüştür. Bu sektörler komşu hücrenin sektörleriyle örtüşerek kesintisiz/aralıksız bir şebeke meydana getirirler. Seyahat halindeyken sinyal sürekli olarak bir baz istasyonundan diğerine geçer ve normalde kişinin bulunduğu yere en yakın baz istasyonundan daha ileriye gitmesine gerek kalmaz. Kısaca kullandığınız cep telefonunun menzili kapsayabileceği baz istasyonunun alanı ile ilgilidir.

Uzayda ise, baz istasyonu bulunmaz. Bu nedenle, cep telefonları uzayda çalışmaz. Uzayda telefon kullanmak için, uydu telefonları gibi farklı bir teknolojiye ihtiyaç vardır.

Kaynak: HABER MERKEZİ