Araç sahiplerine son uyarı: Şubat’ta zorunlu trafik sigortası primleri artıyor!

Araç sahipleri için önemli bir karar alındı. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), 2024 yılında zorunlu trafik sigortası primlerinde yüzde 10’luk bir zam yapılacağını duyurdu. Bu zam, belirli araç grupları ve kullanım türlerini etkileyecek. Peki, zorunlu trafik sigortası nedir? Hangi araçlar zamdan etkilenecek? Zorunlu trafik sigortası yaptırmayanlara ne ceza verilecek? İşte, merak edilen soruların yanıtları…

Zorunlu trafik sigortası nedir?

Zorunlu trafik sigortası, araç sahiplerinin yasal olarak yaptırması gereken bir sigorta türüdür. Bu sigorta, araç sahibinin kusurlu olduğu bir trafik kazasında, karşı tarafa verdiği maddi ve bedeni zararları karşılar.

Zorunlu trafik sigortası, araç sahibinin kendi aracına veya kendisine verdiği zararları karşılamaz. Bu nedenle, araç sahiplerinin kasko sigortası gibi ek sigortalar yaptırması tavsiye edilir.

İlişkilerde özür dilemek güveni sağlıyor! İlişkilerde özür dilemek güveni sağlıyor!

Hangi araçlar zamdan etkilenecek?

SEDDK, 2024 yılında zorunlu trafik sigortası primlerinde yüzde 10’luk bir zam yapılacağını açıkladı.

Bu zam, belirli araç grupları ve kullanım türlerini etkileyecek. SEDDK, araç gruplarını ve kullanım türlerini şu şekilde belirledi:

  • Otomobil, minibüs, otobüs, kamyonet, kamyon, çekici, römork ve yarı römorklarda, araçların yaşı, plaka türü, hasarsızlık indirimi, sürücü yaşı ve ehliyet süresi gibi kriterlere göre farklı prim oranları uygulanacak.
  • Motosiklet, traktör, iş makinesi ve özel amaçlı taşıtlarda ise, araçların yaşı, plaka türü ve hasarsızlık indirimi gibi kriterlere göre farklı prim oranları uygulanacak.
Editör: Haber Merkezi