Eskişehir'in Yeşiltepe Mahallesi’nden geçen, daha önce Devlet Su İşleri’nin sorumluluğunda olan ancak bir süre önce Sulama Birliği’nin sorumluluğuna geçen sulama kanalından adeta pislik akıyor. Sıcak geçen yazla birlikte iyice artan koku mahalle sakinleri evlerinde oturamaz hale getirdi. ESTV’ye dert yanan mahalle sakinleri, “Bu pisliği çekmek zorunda mıyız? Hastamız var, çoluğumuz çocuğumuz var. Hastalıktan geçilmiyor ki. 60 senedir bu pisliği çekiyoruz” ifadelerini kullandılar.

"KOKUDAN CAMI AÇAMIYORUZ"

Mahalle sakinlerinden Yusuf Türe, sulama kanalına 4 senedir bakıp yapılmadığını belirterek, “Daha evvel temizliyorlardı buraları. Fakat artık temizlik görmüyoruz. Kokudan millet ne camı açabiliyor ne kapıyı açabiliyor. Acayip bir koku… Üniversiteden de pis su geliyormuş herhalde. Gereğinin yapılmasını istiyoruz” dedi.

"ESKİŞEHİR BÖYLE Mİ OLMALI?"

Ersin Ulucan, “Devlet Su İşleri’ne aitken her sene temizliği yapılıyordu. Ne zaman Sulama Birliği’ne verildi. O gün bugündür temizlik yok. Üniversitenin lağımı da akıyor buraya. Buradan yetkililere sesleniyoruz. Bu kanala bir çözüm bulsunlar. Eskişehir’in böyle mi olması lazım? Bu pisliğin içinde yaşam sürüyoruz. Bu kokunun içinde yaşamaya mecbur muyuz” diye konuştu.

"HASTALIKTAN GEÇİLMİYOR"

Kanal boyunda oturduklarını ve artık bu kokuya dayanamadıklarını söyleyen Naciye Elmacı, Ümran Kutkan ve Gülten Bağrıarçık ise, “Bu pisliği çekmek zorunda mıyız? Hastamız var, çocuğumuz var. Hastalıktan geçilmiyor ki. 60 senedir bu pisliği çekiyoruz. Üniversitenin pisliğini buraya akıtmasınlar. Madem tarıma gidiyor bu kanal, üniversite neden pisliği buraya akıtıyor” dediler.

"PİS SUYU KENDİLERİ KULLANSIN"

Zirvenin yeni sahibi Eskişehirspor Zirvenin yeni sahibi Eskişehirspor

1970 yılından beri Yeşiltepe Mahallesi’nde oturduğunu söyleyen Halil İbrahim Arslan, “Çocukluğumda burada balık tutardık. Sonra kirlendi.3 yıldır temizlenmiyor bu kanal. Geçen yıl yaban ördekleri gelip yuva yapardı buraya. Hoş bir görüntü vardı. Ama bu sene pislikten geçilmiyor. Üniversiteden akıntı geliyor. Su mu ne olduğu belli değil. O su temizse eğer rica ediyoruz kendi kullansın. Eğer pisse, biz pis olduğuna inanıyoruz, kanalizasyonun kapanmasını istiyoruz. Bu sudan olan sebze meyveyi yiyene Allah bilir ne olur? Gece burada duramıyoruz. Burada ciddi bir sağlık sorunu var” diye belirtti.

"10 YILDIR TEMİZLENMEDİ"

Mahalle Muhtarı Meryem Kuş açıkgöz ise 60 yıldır Yeşiltepe’de olduğunu ifade ederek, ”Biz bu kanalda balık tuttuk, yüzme öğrendik. 10 yılda adam gibi temizlik olmadı. DSİ’nin 1 makinesi varmış. Bir türlü Diyarbakır’dan Eskişehir’e gelemedi. Geçen yıl geldi, mezarlık köprüsüne kadar üstünkörü bir temizlik yapıldı sonra gitti. Buradaki pislik, Sazova, Çamlıca, Batıkent, Uluönder’in pisliği. Bu insanlar camlarını açamıyor. Biz ivedilikle temizlik istiyoruz. İnsan sağlığı diyoruz. 3 gün sonra hastalık var diye yasak getirecekler. Hastalığın asıl sebebi burası” dedi.

ARTIK ANNELER AĞLAMASIN!

Yetkililere seslenen Muhtar Açıkgöz, “Sayın Cumhurbaşkanıma sesleniyorum, orada hak etmeden oturan 600 milletvekiline sesleniyorum. Yattıkları yerden para almayacaklar, çıkacaklar. İktidarın 2 milletvekili var. ‘Sizin ne sorununuz var’ diye mahalleye gelen olmadı. Anadolu Üniversitesi’nin rögarları direkt benim mahallemden geçiyor. Anadolu Üniversitesi’nin pisliği benim mahallemdeki vatandaşı asla rahatsız etmemeli. Batıkent’ten, Uluönder’den, Çamlıca’dan düşen topları benim çocuklarım almak için yarışıyor. Ben 10 yılda onlarca cenaze verdim. Artık annelerin ağlamasını istemiyorum.  Mahkemeden çıkan sonuç: Yüzde 80 aileye, yüzde 20 belediyeye. Yahu hırsızın hiç mi suçu yok? Dün Sulama Birliği yetkilileri geldi. Bu insanlar bu konumda hastalanmaya mahkum” diyerek sorunun bir an önce çözülmesini istedi.

ESTV ekibi mahalleliyle röportaj yaptığı esnada bölgeye gelen ekipler kanalı temizleye başladı. Mahalle sakinleri, görevlilerin haberi duyup göstermelik olarak temizlik yaptığını iddia etti.

M. ANIL AKSOY