İngiltere'de tek kullanımlık plastik çatal, bıçak ve tabaklar yasaklandı İngiltere'de tek kullanımlık plastik çatal, bıçak ve tabaklar yasaklandı

Üniversite sonuçları açıklanmasıyla birlikte ev arayışları başladı. Öğrenci kenti olarak nitelendirilen Eskişehir’de kiralık konut piyasası hız kazanırken artan kiralar öğrencileri ve ailelerini düşündürmeye devam ediyor. Eskişehir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Gazi Çelik, Eskişehir halkının ve gayrimenkul danışmanlarının öğrenciler için hazırlık yaptığını belirtti. Çelik, “Sınav sonuçları açıklandıktan sonra Eskişehir’e gelen öğrenci arkadaşlarımız daha öncesinde bize kendileri ve aileleri müracaat edip ev ve yurt arayışları oldu. Biz de Eskişehir halkı olarak, Eskişehirli gayrimenkul danışmanları olarak önceden hazırlık yapmıştık. Şu ana kadar ev bulamayan, çok sıkıntı yaratan, okulu bu sene iptal edip memleketine dönen öğrenciyle karşılaşmadık henüz. Çünkü Eskişehir halkı öğrencilere alışık ve onların sorunlarını biliyorlar. Biz de meslektaşlarımızla hazırlanmıştık. Şu anda Eskişehir’de ev bulamayan öğrenci yok” dedi.

ÖĞRENCİLER BİRLİKTE YAŞIYOR

Eskişehir’deki kiralık daire fiyatları ile ilgili de konuşan Çelik, “Okul civarında ya da merkezde kalan öğrencilerimiz oluyor. Tabii oda sayısına, büyüklüğüne göre, mesafesine göre kira fiyatları değişiyor. Bu sene biz şunu fark ettik; öğrenci arkadaşlarımız genelde 3 veya 4 kişi kalabilecekleri 3+1 evleri tercih ediyorlar. Bu da şehrimizde 7 bin lira ile 15 bin lira arasında değişiyor.  Şu anda 1+1 bir evde tek kişi kalmak tabii ki daha pahalı. 8 bin lira ila 12 bin lira arasında değişiyor. Onlar da ailelerine yük olmamak açısından 3+1 tercih ediyorlar. Onların ekonomisi açısından daha uygun oluyor” ifadelerini kullandı. Gazi Çelik kiralık konut fiyatlarında arz talep dengesinin bozulduğu için kira fiyatlarının artabileceği konusunda vatandaşları uyardı.

M. ANIL AKSOY