Zam furyası yılbaşından sonra da devam edecek. Emlak vergisi, MTV, trafik cezaları, ehliyet, pasaport harçları ve araç muayene ücretleri gibi birçok kaleme yüzde 60 zam yapılması bekleniyor. Eskişehirliler, beklenen zamları değerlendirdi. Trafik cezalarına gelen zamlar olumlu karşılanırken, diğer zamlar ise teki topladı.

HİÇ BİR ŞEY YAPAMAYACAĞIZ

MEB'den "sınıf annesi" tartışmasına flaş müdahale: İşte karar... MEB'den "sınıf annesi" tartışmasına flaş müdahale: İşte karar...

Yusuf Böcü: “Şu anki ekonomiye baktığımız zaman hiçbir şey yapamayacağız öyle anlaşılıyor. Ben öğrenci değilim ama öğrencileri düşündüğüm zaman ehliyet almak bile sıkıntı bırakın araba almayı. Tabii ki ekonomi kötüye gidiyor ama yapabilecek bir şey var mı bilemiyorum. Ucuzlaması gerekirken zam geliyor. Tabii ki ülkemiz için kötü bir şey ama bilemiyorum nasıl gidecek. İlerde göreceğiz hep beraber.”

GIDA MASRAFINA ZOR YETİŞİYORUZ

Hatice Okbilek-Meral Helvacıoğlu: “Benim bir arabam yok ama kızlarımın arabası var. Yani o kadar zam gelmesin. Bir ölçüde zam gelsin de o kadar zam gelmesin. Bu ekonomik koşullarda insanlar çocuklarının gıda masrafına zor yetişiyor. Biraz fazla bence. Bir pazara gidiyorsun 500-600 TL yani. Markete giriyorsun çıkıyorsun. Ehliyet alacaklara Allah kuvvet versin. Emekliye güzel bir zam bekliyoruz.”

TRAFİK CEZALARI ARTMALI

Vedat Yorulmazer: “Trafik cezalarının az olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu cezaları kimse dikkate almadığı için yine kazalarımız var. Bugün bir Avrupa’da Amerika’da dolaşacak olursanız caydırıcı olan para cezası ve belli cezalardır. Türkiye’de maalesef çözüm bulunamıyor. Bence artmasında yarar var. Pasaport, ehliyet fiyatlarında, onlarda maalesef vatandaşa yüklenilmiş oluyor. Bu konuda devlet sübvanse ederse böyle şeylere vatandaşa biraz daha kolaylık sağlamış olur. Ona ben pek katılmıyorum.”

EMEKLİLER ÇALIŞMAK ZORUNDA

Faruk Deniz: “Ne güzel her şeye zam geliyor, ona da geliyordur. Bu enflasyonda eziliyoruz yani. Ekonomik gidişat hiçte hoş değil. Bugün benzine indirim olmuş ama geçici bir önlem büyük ihtimal. Biz emekliyiz aldığımız paralar belli. Geçim çok zor. Emekliler tekrardan iş hayatına başlayarak geçinecek ileriki dönemde. Yapacak bir şey yok. Zaten emekliler şu an çalışıyor. Çalışmakta zorunda. Çocuklar evlenme çağında tam para lazımken emekliler bu dönemde çalışmak zorunda.”

GELECEKTE UMUT YOK

Yasin Alparslan: “Zamlar gerçekten son zamanlarda çok olmaya başladı. Ülkece alıştık yani yapacak şeyler yok. Daha iyi günlerimiz yani. Hiçbir umut yok gelece bakıldığı zaman. Ben 23 yaşında bir genç olarak hiçbir umut göremiyorum. Her şey kötüye gidiyor. Düzelebileceğini de düşünmüyorum. Bazı şeylere zam gelmesi normal mesela trafik cezalarına. Evet, son zamanlarda çok kaza olmaya başladı. İnsanlar artık çok cıvıtmaya başladı ve kaza oldu. Özellikle gıda ürünlerine çok zam yapıldığını düşünüyorum. Asgari ücret açlık sınırının çok altında olduğunu düşünüyorum. Gidişatın hiç iyi olduğunu düşünmüyorum.”

M. ANIL AKSOY