ANNE BABA HUKUKU/SILA-İ RAHİM VE AKRABALIK İLİŞKİLERİ  

Odunpazarı ilçe Vaizi İsmail Pelit'in yazısı...

1 Temmuz 2022 00:04
A
a

Rabbin  sadece kendisine kulluk etmenizi ve anne babanıza iyi davranmanızı emretti. Onlardan biri veya ikisi senin yanında yaşlanırsa onlara öf bile deme! Onları azarlama! İkisine de gönül alıcı güzel sözler söyle. Onlara merhametle ve alçak gönüllülükle kol kanat ger. “Rabbim! Onlar nasıl küçüklükte beni şefkatle eğitip yetiştirdilerse şimdi sen de onlara merhamet göster” diyerek dua et.Akrabaya, yoksula ve yolcuya hakkını ver. Gereksiz yere de saçıp savurma!(İsrâ  17/23,24,26)
İnsan mutlaka bir ailenin içinde doğar yetişir, yetiştiği aile ve ortamın rengine boyanır. Ünsiyet etmekle yani ilişki kurmakla formatlanmış yeryüzünün en değerli varlığı olan insan, içinde bulunduğu aileden ve çevresinden bağımsız bir şekilde varlığını sürdürse bile mutlu olmayı başaramaz.
Rabbimizin ayetteki buyruğu belli bir hiyerarşide işlenmiş ve adeta üzerimizde en fazla emeği bulunanlar sıralaması yapılmıştır. Ayetteki sıralamaya göre;
  1. Bizi yaratan, yaşatan, en sonunda bizi öldürecek ve kıyamette yeniden diriltip hesaba çekecek olan Rabbimize hiç kimseyi ve hiçbir şeyi ortak koşmadan kulluk görevini yerine getirmek. 
  2. Bizim dünyaya geliş sebebimiz olan, bizi besleyip büyüten anne ve babamıza iyilikle muamele etmek.
  3. Akrabaya, yoksula ve yolda kalmış kişilereyardım ederek yakın çevreden başlayarak iyilik halkasını genişletmek
Toplumun en küçük birimi olan aile ve onun bir üst yapısı durumundaki akraba ile ilişkilerin iyi olması o toplumun üst guruplarına da sirayet ederek birlik ve beraberliğin pekişmesini ve milletçe kenetlenmeyi getireceği akıldan çıkarılmaması lazımdır.
Milli birlik ve beraberliğin korunamadığı ve kutsal değerler için gereken fedakârlığın gösterilmediği durumlarda o toplumun başına neler gelebileceği çevremizdeki olaylara bakarak görebiliriz.
 Bu durumu anlatan şu ayet ne kadar manidardır.
Savaştan kaçmanızın ülkenin istila ve fesadına böylece akrabalık bağlarının kopmasına sebebiyet vereceğinin farkında mısınız? (Muhammed 47/22)
İnsan genellikle sahip olduğu nimetlerin kıymetini onlardan mahrum kaldıktan sonra anlayabilmektedir. Sahip olduğumuz anne-baba ve yakınlarımızın kıymetini onlar hayattayken bilmeli, yarın bize nasıl davranılmasını istiyorsak bugün onlara öyle davranalım ki hem mutlu olalım hem de mutlu edelim ve Allah katında sorumluluğumuzu yerine getirmenin huzurunu yaşayalım.
Biz insana anne babasına iyi davranmayı emrettik. Annesi onu ne zahmetle karnında taşıdı ve ne zahmetle doğurdu! Onun (anne karnında) taşınması ve sütten kesilme süresi (toplam olarak) otuz aydır. Nihayet olgunluk çağına gelip, kırk yaşına varınca şöyle der: "Bana ve anne babama verdiğin nimetlere şükretmemi, senin razı olacağın salih amel işlememi bana ilham et. Neslimi de salih kimseler yap. Şüphesiz ben sana döndüm. Muhakkak ki ben sana teslim olanlardanım."İşte, yaptıklarının iyisini kabul edeceğimiz ve günahlarını bağışlayacağımız bu kimseler cennetlikler arasındadırlar. Bu, onlara öteden beri yapılagelen doğru bir va'ddir. (Ahkaf46/15,16)
                               
GÜNÜN DUASI :
Rabbimiz! Hesap kurulacağı gün beni, annemi, babamı ve müminleri bağışla(İbrahim 14/ 41)

 
 
 
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat