EKONOMİDE SIK SIK MAKAS DEĞİŞTİRİLMEZ

22 Aralık 2021 00:00
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Ekonomi kurmayların en son aldıkları ekonomideki rota değişikleri ekonomik - politikası baştan aşağıya yanlışlarla doluydu.
Baştan anlayamadılar.
Aslında İlk yapılacak iş kamuda israfı önlemek ve itibardan tasarruf etmek.
Çok basit..
Devleti küçültüp giderlerinizi azaltamıyor, kayıt dışı ekonomiyi de elinizi süremiyorsunuz. Eeeee nasıl düşecek bu enflasyon?
Düşmez..
Tek çare uluslar arası kalitede Üretim yapmak.
Bu ortamda da kimse üretmiyor. Nedeni de, piyasalar güven vermiyor. Eeee nasıl düzelecek? Vallahi bu işi çözse çözse, Mahmut paşa ekonomistleri çözer!
Faiz sebep, enflasyon sonuçtur.
Kim? Ne derse desin. Sıcak, nakit ihtiyacımız var. İç borç stoku oldukça fazla. Bankalardaki DÇMler de çözülmediğine göre? Problem olduğu gibi duruyor.
ŞİMDİ TEKRAR TAKTİK DEĞİŞTİRİLDİ.
Akıllara,1970’ ler deki DÇM modeline sarıldılar. Yani, eski Türkiye ekonomi politiği. Eski Türkiye ekonomi politikalarına dönüş mü olacak? Yeni çözüm önerisi 1970’ leri hatırlatıyor. O zamanlar kapalı ekonomi vardı ve paramız konvertible değildi.
Kambiyo rejimi Özal’la birlikte serbestleşti. Türkiye dış ticarette ilerledi. İhracat yapmayı öğrendi..
 
Kambiyo rejimi nedir?
Kambiyo rejimi, bir ülkenin dış ticareti ile ilgili yapılan ödeme ve tahsilat işlemleri ile genel döviz giriş ve çıkışlarına ilişkin olarak uygulanan kur politikalarıydı
Dövize Çevrilebilir Mevduat nedir?
Döviz mevduat sahiplerine ya da döviz almak yerine parasını TL mevduat yapanlara, banka faizinin TL mevduat faiz oranından oluşacak getirisinin kur farkı altında kalması halinde bu fark hazineden ödenecek.
Kur farkı, yani dövizin TL karşısında değerlenmesi halinde, faiz üzerinde bir getiri farkı oluşursa bu fark devlet tarafından mevduat sahiplerine ödenecek.
Çok basit gibi geliyor değil mi? Peki madem bu program biliniyordu da neden uygulanmadı sorusunu sorabilirsiniz?
Çok basit bir cevabı var. Manipülatörleri ve spekülatörleri görmek için, bu yapılır ondan sonra kimler bunu yapmış takip edilir ve canları yanar.
Bir de bu işlemlerden çok ciddi milyon dolar kazananlar var insidertrading (içeriden öğrenme bilgi alma) yapanlar köşe olurlar ve bunlar siyaseti finanse ederler.
Bilmem anlatabildim mi?
DÇM kararının açıklandığı andan itibaren başlayan düşüşün sonunda dövizde değer kaybı yüzde 20’yi buldu. Dolar 18 TL’den 13 TL’nin altına indi. Euro ise, 20,47 TL’den 15 TL’nin altına geriledi.
****
ALINAN KARAR DOĞRU..
Peki, karar doğrumu? Kısa vadede doğru ama piyasaların istikrarı görmesi lazım. Bankalardaki DÇM hesaplarına bakmak lazım. Sonra analiz edilir. Yaklaşıma, teknik olarak hayır diyemem.
Sorun şu? Hazinenin üzerine binmiş olan çok ciddi görev zararları var. Onun için çok daha sert bir anti enflasyonist program lazım. Kamuda tasarruf olmaz ise, bu iş kısır döngüye girer.
****
19Kasım 2021 tarihindeki ES TV yazı işleri programında, faiz, kur merkez bankası politikaları makro ekonomi analizlerini yapmıştım.. Yani tam bir ay öncesinden belliydi. Müneccim falan da değiliz. Sadece okumaları doğru yapıyoruz bilgimiz kadar.
Büyük bir oyunun parçası olmayın.
***
Mahfi Eğilmez diyor ki; Merkez Bankasının faizi düşürerek enflasyonu düşürme yaklaşımı aynen devam ediyor. Oysa “Faizi Düşürmekle Enflasyon Düşmez.”  Bunu defalarca yaşayarak görmüş olsak da, "ya bu sefer tutarsa" diyerek tekrar tekrar denemeye devam ediyoruz.
Not : 19Kasım 2021 tarihindeki ES tv yazı işleri programında, faiz, kur merkez bankası politikaları makro ekonomi analizlerini yapmıştım.. Yani tam bir ay öncesinden belliydi. Müneccim falan da değiliz. Sadece okumaları doğru yapıyoruz bilgimiz kadar.
Büyük bir oyunun parçası olmayın.Yani ,görünen köy kılavuz istemez.
Ya sırtı, ya Karnı. Geldiğimiz nokta bu..
 
 
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir