Europen 09 2022 Desktop

MÜZELER KENTİ ODUNPAZARI MERKEZ ÜSSÜ

22 Ekim 2022 00:53
A
a

Neden Eskişehir’i görmeye geliyorlar. Neden ilgi odağı olmuş. Hiç sordunuz mu kendi kendinize?
Eski Eskişehir’i bir düşünün gözlerinizin önünden geçirin..
Dönüşümün tanıklığını yapanlardan biriyim ben. Her gün bir müze açılıyor. Bu Pazar açılacak müze farklı.
Hamam müzesi. Asılında Eskişehir bir zamanlar hamamlar bölgesiydi. Hamam yolu adını buradan alır. Fakat esnaf tipi hamamcılıktan kurtulamadığımız için güdük kaldık. Afyon bu işi termal projelerini aldı götürdü. Fikir babası da Yılmaz Büyükerşen. Eskişehir o zaman projelere sahip çıkmadı hatta hidro terapi merkezi
HAMAM MÜZESİ..
Şimdi Odunpazarında bu müze ile ziyaretçiler hamam ve yıkanma kültürünü yansıtan bir yolculuğa çıkacaklar.
İçerisindeki objelerle de önemli bir kültür mirasını barındırıyor. Müzede tellak, natır, meydancı, hamam anası, külhanbeyi gibi hamam karakterlerine, daha önce hiç değinilmemiş gizli kahramanlar olan şerbetçi ve Eskişehir’in meşhur helvacı karakterlerine, ilk sağlıkçılar olarak kabul edilen berberlere de yer veriliyor. Ayrıca müzede hamam tası, ibrik, buhurdan, nalın gibi hamam malzemeleri ve peştamal, havlu, hamam bohçası tekstil ürünleri koleksiyonu da yer alıyor.

 
Hamam Müzesi Belgeseli gösterim odası da bulunuyor. Yıkanma kültürünü anlatıyor. Yıkanma Kültürü, Anadolu Hamam Tarihi, Koku- Hamam ve Tanıkları, Resimlerle Hamam Kültürü, Kadın Hamam Kültürü, Erkek Hamam Kültürü, , Müze Koleksiyonu Sergileme Alanı ve Eskişehir Hamam Belgeseli Gösterim Odası” olmak üzere sekiz alandan oluşuyor.
Bir oda eksik kalmış.
Milletvekillerinin keselendiği göbek taşı. Hatırlatayım dedim..
Gaziantep de hamam müzesi vardı çok hoşuma gitmiş, biz de de olmalı diye yazmıştım makalemde.. Şimdi  bizde yapılmış..
****
HAŞHAŞLI EKMEKLERDE CEVİZ İÇİ KALMAMIŞ..
Ekim ayı toplantılarında gündem dışı olarak AK partili meclis üyeleri de Büyükerşen’e sormuştu.
Esnafın mağdur esnaf mağdur olduğunu bunun alternatif yollarının olması gerektiğini falan söylediler. UKOME tarafından alınan kararı eleştirmişlerdi.
Hoca da Tarihsel boyutundan girdi ve merak ettim içinde cevizi var mı birkaç tane kalmış cevizli haş- haşlı ekmeğe. Zira bulamazsınız aralarında diyerek sözü  imitasyon lületaşına kadar getirdi..
KARARLARIN ALTIN DA AKP’LİLERİN ONAYI VAR.
İşte Yılmaz hoca kararlarının altında Burhan SAKALLI döneminde Belediye meclislerinden “oy” birliği ile kararlar alındığını, büyükşehirde de aynı şekilde STRATEJİK planların onaylandığını ve yatırım programlarında yer aldığını hatırlatarak bölgenin yayalaştırma bölgesi olduğunu uzun uzun anlattı.
Burası Odunpazarı Kentsel Sit Alanı içerisindeki bir yer. Burhan Sakallı'nın Başkanlığı'nda 2011 yılında Odunpazarı Kentsel Sit Alanındaki Sokaklarda Koruma Amaçlı İmar Planı Revizyonu hazırlanıp, Odunpazarı Belediye Meclisi'nde kabul edildi.
Bu plan Eskişehir Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu kararının tasdiklemesi dikkate alınarak Büyükşehir Belediye Meclisi'nde de kabul edildi. Meclis kararı Eskişehir Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu'nca uygun görülerek yürürlüğe girdi.
 Yani bu bölgenin yayalaşmasına yönelik kararlar, uyulması ve uygulanması şart olan imar planlarına da işlenmiş oldu. Tabii durum bununla da kalmıyor; UKOME 2017 yılında oybirliğiyle turistik bölgedeki yolların araç trafiğine kapatılması kararını veriyor. UKOME' de yalnızca Büyükşehir bürokratları yok, birçok kurumdan temsilci var ve bu karar oybirliğiyle alınıyor. O dönemde Esnaf Odaları kararın iptali için dava açtı ama mahkeme belediye lehine karar verdi. Mahkeme kararıyla UKOME'nin aldığı kararın geçerliliği de böylece tescillendi.
Bu aynı zamanda Eskişehir Ulaşım Ana Planı (EUAP), Stratejik Plan ve 'Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planı'nda (SUMP) yer alan bir gerekliliktir." Denmiş.
KARARI UYGULUYOR.
Aslında yılmaz Büyükerşen AKP’ lilerin de yer aldığı meclislerde oy birliği ile alınan kararları uyguluyor. Esnafın malzeme indirme bindirmeler zaten belli saatlerde yapılıyor.
Onun için Trafiğe kapalı alan kararından vazgeçilmesi mümkün değil..
Sanki AK Partili belediye meclis üyeleri ve Parti kimliği ile konuşanlar açıklama yapanlar sonrasında, “sarhoştuk aydık, biz bu işten caydık”  gibi davranıyorlar.
DÜNDAR ÜNLÜ, TRAFİĞE KAPATILMASI DOĞRU BİR KARARDIR DEMİŞ..
Sosyal medya hesabından paylaşım yapan isim eski İL Başkanı DÜNDAR ÜNLÜ. Konuyu en iyi bilen isimlerden.
Son noktayı o da koymuş. “ODUNPAZARI’NDAKİ TURİSTİK BÖLGENİN TRAFİĞE KAPATILMASI DOĞRU KARARDIR” demiş. Bu ne anlama geliyor dersiniz? Okumalarını doğru yapan altında neler ima ettiğini anlar. Diplomatik bir mesaj içeriyor. Ben de buradayım!.
Son nokta önemlidir. Kimin koyduğuna bakacaksınız?
*****
URAYSİM politik malzeme konusu oldu mu oldu. Bunları 12 yıldan beri yazıyor muyuz?
Yazıyoruz. O halde ahkâm kesmeler neden devam ediyor?
Eyvah dedim tükenmez bir politik malzeme.. Kent konseyi başkanı Akçasoy’ da URAYSİM açıklaması yapmış.
Benzeri PROJELERE karşı değilmiş. Peki, neymiş benzeri projeler?
Açıklamasında, “Ancak, bilim insanlarımız projenin verimli tarım arazilerinin üzerine yapılması kamu yararına değil diyor”..
Eeee bunu bilmeyen mi var. Yıllarca yazıldı çizildi. Anlatıldı. Tekrara neden gerek var? var mı yok mu?
Sonuç projeye değil, yerine karşıyız diyor. Yani kıraç olan yere kaydırılsın.
Aslında POROJE uygulanamaz. Anlattık yazdık. Fakat Nuray Akçasoy teknolojik gelişmeleri bilmediğinden demek ki ilgilenmemiş. Hocasına bir danışsın.
400 km hız yapan trenler için test merkezine ihtiyaç yok. Hiç bir üretici Avrupa ülkesi de Türkiye ye test için getirmeyecek. Nereden? Çıkıyor bu palavralar.
800 km hıza ulaştılar. Bizdeki YHT’ler 250 km zor kalıyor..O da düz yol olursa..
URAYSİM KADÜK olmuştur.
Bunun için ilk önce çok doğru ve detay bilgiye sahip olmak lazım. Bu proje KADÜK olmuştur ve bunu söyleyenler ben değilim. İşin aslını bilenler söylüyorlar. Onlarla bir konuşun.. URAYSİMİ bastıranların AJANDALARINDA başka RANT  “BEKLENTİLER”İ var. Bölgeyi ham yapmak istiyorlar.
Esas bunlar önemlidir. URAYSİM ise o işin sus payıdır.

****
ZAFER PARTİSİ TEPEBAŞI İLÇE BAŞKANI..
GÖKÇE BALOĞLU
Sığınmacılar ve sınırdan giren kaçakların ülkemize dönük tehditleri her geçen gün artmaktadır.  Demiş..
Doğru bir tespit yapmış..
Tepebaşı ilçe başkanı olan Gökçe Baloğlu genç bir avukat.
Partinin sesi oluyor. Şimdiye kadar hiçbir ilçe başkanı böyle bir demeç vermemişti.
Demecinde,
Sığınmacılar ve sınırdan giren kaçakların ülkemize dönük tehditleri her geçen gün artmaktadır”  “Son yıllarda giderek hissettiğimiz bu tehdidin dozu, özellikle belirli şehirlerde yaşayan vatandaşlarımızı akşam vakti dışarıya dahi çıkmaya korkar hale getirmiştir”  diyor.
Zafer partisi deyip geçmeyin bir milliyetçi damar yakalamış.
Sansür yasasından mağdur olanlara da destek vereceklerini söylüyor.
Bravo.
****
Zafer partisi aslında Ümit Özdağ’ın partisi. Biraz acele kurulan parti. Eskişehir’de kâğıt üzerinde il kongresi yapıldı. Atanarak il başkanı olan Soner Çam yapılan kongrede seçimle getirilmişti. Hakkında genel merkeze giden raporlar vardı. Sonrası malüm. Kendisinin de, Ümit ÖZDAĞ hakkında bazı iddiaları vardı. Üst yönetim tarafından görevden alınmıştı.
Arkasından genel merkezin kendisinden para istediğini ve bunları söyledim diye da darp edildiği iddiası ile adalar mevkiinde basın açıklaması yapmıştı.
Sonra ne oldu?
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat