Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, ES TV'nin Vecihi Hürkuş Havacılık ve Teknoloji Parkı'ndan yaptığı Yazı İşleri programında, Anadolu Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Bilgehan Uzuner ile 16. Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu ve kente kattıkları konusunda bilgi verdi. Tepebaşı bölgesindeki ilkokul öğrencilerine 18 Eylül itibariyle geçen yıllarda olduğu gibi yine ara öğün desteği verileceğini de müjdeleyen Ataç, üniversite öğrencilerine yönelik de 3 Ekim itibariyle çorba ve akşam yemeği ikramlarının aralıksız devam edeceğini kaydetti. CHP İl Başkanlığı'nın 24 Eylül'de yapılacak kongresi öncesi tek aday üzerinde uzlaşmak amacıyla Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in öncülüğünde CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ve Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ile birlikte yaptıkları toplantıda hangi isimlerin üzerinde durulduğuna ilişkin soruyu da yanıtlayan Ataç, şunları söyledi: "Yılmaz Büyükerşen, bu birlikteliği çok arzu etti. Çok da çaba gösterdi. O toplantıdan herhangi bir şey çıkmadı. Adaylar üzerinde hemfikir olunamadı. Daha doğrusu Yılmaz hocanın sunduğu adayları pek düşünmedi karşı tarafa. Tahmin ediyorum ayrı ayrı gidilecek. Benim de çok istediğim o birlikteliği ama sağlayamadık."

SEVGİ AKMEN ÜZERİNDE  HEMFİKİR OLUNDU AMA...
Başkan Ataç, "Aday olarak ismi öne çıkan eski CHP Milletvekili Murat Sönmez, İsmail Kumru ve İnönü Baydar'ın mı ismi üzerinden mi konuşuldu?" sorusunu da şöyle yanıtladı: "İsmail Kumru'nun adı geçti ama bir değerlendirme yapılmadı. Murat Sönmez'i konuştuk, İnönü Baydar da değerlendirmede yoktu. Murat Sönmez de kabul edilmedi. Sevgi Akmen üzerinde hemfikir olundu. Ama Sevgi Hanım da İngiltere'ye gidiyormuş. Burada olmayacakmış o kabul edilmedi. O şekilde kaldı. Sonra bir iki daha görüşmeler yapmışlar ben katılamamıştım. Birliktelik adına şu anda herhangi bir şey yok. Sanıyorum herkes kendi adayıyla çıkacak. 
 

"Barış içinde yarışacağız" "Barış içinde yarışacağız"

KAZIM KURT ADAYLARI BENİMSEMEDİ
"Bir araya gelme ihtimali yok mu artık. Bir de karşı taraftan kastınız Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt'tan mı bahsediyorsunuz" sorusuna Ataç, "Evet ‘karşı taraf’ derken Kazım Kurt’tan bahsediyorum. O adayları benimsemedi. Kendisi de aday sunmadı. Yılmaz Büyükerşen ve ben Murat Sönmez ve Sevgi Akmen üzerinde durduk. Belki sonra başka adaylar da çıkmış olabilir. Şu anda herkes kendi adayıyla yürüyecek sanırım. Ben mesela Murat Sönmez olsun isterdim. İnsan olarak severim, partili, milletvekilliği yapmış, ağırlığı olan bir kardeşimiz, mimar, işi gücü var. Hemfikir olunsaydı o kabul edecekti il başkanlığı adaylığını. Kabul edilmeyince o şekilde devam edildi. Artık 10 gün sonra seçim olacak. Bu süre içinde bir sürpriz olur mu bilemem."

SAMET KILIÇ