Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı toplantılarının 2’ncisi Hasan Ünal başkanlığında gerçekleştirildi. 40 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıda, 3, 8, 16, 17, 25, 26, 31, 34, 35, 37 ve 40’ıncı maddeler oy çokluğuyla kabul edilirken, geri kalan maddeler oy birliğiyle meclisten geçti.

PARKOMAT TARİFESİNE ZAM

Sivas'tan sonra Tokat'ta görüldü! Sivas'tan sonra Tokat'ta görüldü!

Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında, kentteki cadde otoparklarını işleten Kentaş’ın talebi üzerine parkomat tarifesine zam geldi. Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Caddesi, Şair Fuzuli Caddesi, Sakarya Caddesi, Fabrikalar Caddesi, Cengiz Topel Caddesi ve Yılmaz Büyükerşen Bulvarı üzerinde uygulanan tarifede daha önce ilk saati 17 TL olan ücret 25 TL’ye yükseltildi. İlk saat sonrasında her saat için 10 TL olarak uygulanan ücret de 5 TL zam ile beraber 15 TL oldu.

CAMİİNİN YIKILMASI SÖZ KONUSU DEĞİL

Gündem maddelerinin oylanmasının ardından gündem dışı konulara geçildi. Hal Camii ile ilgili tartışma yaşanan toplantıda CHP Meclis Üyesi Erdoğan Aydoğmuş, camiinin bulunduğu alanın kanun kapsamında korunması gerekli kültür alanı olarak belirlendiğini vurguladı. Aydoğmuş, “Burada gerek Tepebaşı Belediyesi gerekse Büyükşehir Belediyesi caminin yıkılmasıyla ilgili herhangi bir işlem yapmamakta. Cami yıkılacak diye bir husus yok. Kaldı ki söz konusu parselin büyüklüğü 1749 metrekare. Söz konusu taşınmaz üzerinde 23 adet hissedar bulunmakta. Biri Devlet Demir Yolları bir diğeri devlet hazinesi yani paydaşlı bir mülkiyet. Kültür varlıklarının almış olduğu karar ile ilgili de hukuki süreç devam etmekte. Büyükşehir Belediyesi’nin açmış olduğu hukuki süreç devam etmekte. Burada vatandaşların endişe edeceği bir durum söz konusu değil. Cami yıkılmıyor. Yıkılması söz konusu değil” ifadelerini kullandı.

 PLANLARA NEDEN İŞLEMİYORSUNUZ?

AK Partili Mustafa Birsen, kamuoyunun net bilgiler duyması gerektiğini belirterek “Hal binası yıkılmayacaksa 5000’lik planlara neden işlenmiyor? İşleyin görelim. Hal binası yolu daraltıyor, yeni yerine yapılacak. 5000’lik plana dini tahsis alanı olarak neden işlemiyorsunuz? Yılmaz Hoca’nın o bölgede cami görmemesi nedeniyle cami kurban ediliyor” şeklinde konuştu. CHP Meclis Üyesi Mustafa Önder ise “Kimse kimsenin inancını yargılayamaz. Kimse kendini Allah yerine koymasın” dedi.

DİKTATÖR BENZETMESİ

Meclisin sonunda gündem dışı söz akan AK Partili bir meclis üyesi, “Bunları konuşacağımız meclis 1’inci meclisti ama demokrasi tarihinde ender gördüğümüz bir şekilde muhalefet susturulmaya çalışıldığı için konuşmamız gereken konuları o gün konuşamadık. Bir mecliste muhalefet varsa ona demokrasi denir yoksa demokrasi denmez. Seçime kadar devam edeceğini düşündüğümüz bu tutumun grubunuz tarafından düzenlenmesi konusunda hassasiyet gösterilmesini talep ediyoruz. Burası komünist Çin Halk Cumhuriyeti’nin bir şehri değildir. Burası diktatör tarafından yönetilen Suriye Cumhuriyeti’nin Şam Belediye Meclisi de değildir. Burası Türkiye Cumhuriyet Devleti’nin Eskişehir Büyükşehir Belediye meclisidir. Burada muhalefet elinden geldiği kadar halkımızın taleplerini size iletmekle mükelleftir” dedi.

BİZ DEMOKRASİ AŞIĞIYIZ

AK Partili meclis üyesine cevap veren CHP Meclis Üyesi Ahmet İlker, “Biz demokrasi aşığı insanlarız. Demokrasi, insan hakları, uluslararası insan hakları, yaşam hakları, hukukun üstünlüğü, yasama, yürütme, yargının birbirinden bağımsız olduğu sistemlerin de… Ne bizim belediye başkanımız Yılmaz Büyükerşen ne de grubumuzun söylediklerinizle bir alakande sı yoktur. Kendisi demokrat bir insandır. 25 yıldır Eskişehir’e hizmet vermiştir. Bilim dünyasının Eskişehir’e kazandırdığı bir isimdir. Kendisi aslen siyaset yapmamıştır. Bilim dünyasından öğrendiklerini Eskişehir’e aktarmıştır. Sözlerinizi kınıyorum, yanlış anlıyorum. Biz kimin diktatör olduğunu biliyoruz. Evrensel insan haklarını, tüm yaşaman haklarını savunacağız. Biz solcular zaten bunun içindeyiz. Bu yüzden darbeler görüyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediyesi’nin  2 milyar 631 milyon 780 bin TL’lik planlanan yatırım bütçesi oy çokluğuyla kabul edildi.

M. ANIL AKSOY