30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle Eğitim İş ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (CYDD) Eskişehir Şubesi tarafından Vilayet Meydanı'nda tören düzenlendi. Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başlayan tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti.

30 AĞUSTOS MAZLUM ULUSLARA ÖRNEK OLDU

EYT ADALETSİZLİĞİ ORTADAN KALKMALI EYT ADALETSİZLİĞİ ORTADAN KALKMALI

Törende açıklama yapan Eğitim Is Eskişehir Şube Başkanı Hüseyin Yurtman, "Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde, 26 Ağustos'ta başlayan 30 Ağustos 1922'de zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Savaşı ile yurdumuz düşman işgalinden kurtarılmış, ulusumuz özgür ve bağımsız yaşama onuruna kavuşmuştur. Türk Ulusu birlik ve beraberlik anlayışı içerisinde kendisini tarih sahnesinden silmek isteyen emperyalist güçlere gereken dersi vermiş, 30 Ağustos Zaferiyle tüm mazlum uluslara da örnek olmuştur" dedi.

CUMHURİYET FELSEFESİNE BAĞLI KALINMALI

Yurtman konuşmasını şu şekilde surdurdu: "Ancak bugün hukuk tanımaz, baskıcı iktidar, bağımsızlığımızı, özgürlüğümüzü ve demokrasimizi taçlandıran, aydınlanma devrimimiz Cumhuriyet'in kazanımlarını yok etmek için her türlü çabayı göstermektedir. Uniter devlet yapısı hedef alınmakta; Lozan Antlaşmasıyla elde edilen kazanımları pervasızca yok etmeye çalışmaktadır. Türkiye'nin aydınlık ve çağdaş yarınlara mutlaka ulaşabilmesi için Cumhuriyet felsefesine bağlılıkla hareket edilmeli, Devlet'in Anayasa'da saptanan temel yapısı korunarak geleceğe yönelinmelidir. Varlığımızı, bizlere, haklı ve onurlu direnişiyle Cumhuriyet'i kurarak çağdaş bir devlet bırakanlara borçlu olduğumuz hiçbir zaman unutulmamalıdır. Bizler, şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da Atatürk'e. O'nun devrim ve ilkelerine, Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'ne, onun değerlerine ve kazanımlarına her şeye rağmen sahip çıkacaktır.”