İYİ Parti eski İl Başkanı ve Odunpazarı Belediye Başkan adayı Emine Edizgil, ESTV’de canlı yayınlanan 'Soruyoruz' programına katıldı. Moderatörlüğünü Tarkan Demir’in yaptığı programda Edizgil, gazeteciler Murat Taşkın ve Arif Anbar’ın değişen ilçe yönetimi, İYİ Parti’nin genel ve yerel seçimlerdeki yol haritası ve gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

“İYİ PARTİ’DE GERÇEKTEN DEMOKRASI GÖRDÜM” 

MHP’den ayrılış nedeni ve İYİ Parti’ye geçiş sürecini anlatan Edizgil, “MHP’de aday olduğum dönemde süreci güzel götürdük fakat bir kongre yapılmak istendi. Bu kongrede de birkaç aday çıktı. O zaman genel başkan yardımcılarından olan sayın Meral Akşener de MHP’deydi. En doğal hakkı olarak aday olmak istedi fakat süreç içerisinde adaylıklarının önüne çok engeller koyuldu. Sadece Akşener’in değil diğer adayların önüne de engel koyuldu. Bu beni çok üzdü. Ne olursa olsun bir genel başkanın karşısına kongrede aday çıkmalı diye düşündüm. Benim MHP’den ayrılma sebebim bu oldu. Daha demokratik bir ortam aradım ve orada da bu ortamı göremedim. MHP’de lider otoritesi daha fazladır ama ben İYİ Parti’de gerçekten demokrasi olduğunu gördüm” ifadelerini kullandı.

“ÜÇÜNCÜ YOLU AÇIYORUZ”

Genel seçimlerde yapılan ittifakların mecburi olduğunu ve merkez sağ parti konumunda yer almayı hedeflediklerini aktaran Emine Edizgil, “Genel seçimler için mecburi ittifaklar yapıldı. Birliktelik olmayınca başarı gelmedi. Biz genel seçimlere 6’lı olarak girmedik, CHP ve İYİ Parti ittifakı olarak girdik, güzel bir başarı sağladık. İttifak olarak girdiğimiz zamanda merkez sağda kendimizi çok gösteremedik. Seçim çalışmaları yaptığım zaman bana gelen sorular, neden tek başımıza seçime girmediğimizle ilgiliydi. Bunlar biraz bizi savurdu. Bundan sonrasında genel seçimler ne olur bilmiyorum ancak yerel seçimlerde şu anda Türkiye, CHP ve AK Parti tarafından iki tarafa sıkışmış. Biz bir üçüncü yoluz. Merkez sağ parti olarak bir üçüncü yolu açıyoruz. Bunda da başarılı olacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

“ONLARLA SAĞLIKLI SEÇİM YAPILAMAZDI”

Programda İYİ Parti’nin temayülü hatırlatılan ve Odunpazarı ilçe yönetiminin değiştirilmesine ilişkin soru yöneltilen Edizgil, “Biz merkez sağa oturmak isteyen bir partiyiz. Bunun için de çalışmalar yapıyoruz. Odunpazarı’nda Zafer Tuna başkan MHP kökenli değildi. Tepebaşı adayımız Nusret Kabasakal da MHP kökenli değildi. İlçelerde adaylarımızı seçerken özellikle MHP kökenli birini aramadık. CHP, MHP’den ya da AK Parti’den de gelse bizim için artık o kişi İYİ Partilidir. İlçe başkanlarının görevden alınmasıyla ilgili, çalışmalarda bazı sıkıntılar vardı. Seçilmiş bir insanın görevden alınması onayladığım bir şey değil. Genel seçim çalışmalarında birtakım aksaklıklar oldu. Önümüzde çok önemli bir yerel seçim var. Genel merkez böyle takdir etti. Seçilmediler atandılar ama atanma sebepleri de Odunpazarı’nda çok fazla istifaların yaşanması. Yönetimden de çok istifa ettiler ve yedekler geldi. Onlarla sağlıklı bir seçim de yapılamazdı. Bu nedenle genel merkez böyle bir karar verdi. İYİ Parti’de çok büyük bir demokrasi var. Yerel seçimde size başarı getirecek başkanlarla çalışırsınız. İlçe başkanlıkları çok önemlidir. Bir genel seçim geçirdik. Ben eğer Odunpazarı’nda mahalle temsilcisi bulamıyorsam, oraya gittiğimde mahalle temsilcisi nerede diye ilçe başkanına soruyorsam bunda bir sorun var. Çalışma olmadığı için bunlar değiştirildi. Keyfi bir değişiklik değil. Bunları o dönem içerisinde sorun çıkmasın, seçilmiş ilçe başkanı diye sorunları göz önüne sermedik” şeklinde cevap verdi.

CHP’de aday adaylığı başvuru süresi uzatıldı CHP’de aday adaylığı başvuru süresi uzatıldı

“YEREL SEÇİMLERE BÖYLE GİDEMEZDİK”

Genel seçimde Odunpazarı’nda ilçe başkanıyla verimli çalışamadıklarını kaydeden Emine Edizgil, “Hatipoğlu’nun Büyükerşen’le diyalogunun başlamasından 1 gün sonra Odunpazarı ilçe başkanının Büyükerşen’i ziyarete gitmesini etik bulmadım. O zaman ilçe başkanımız önceden alınan bir randevusu olduğunu söyledi. Tabi ki randevusu olabilir, gidebilirdi ama bunu fotoğrafla paylaşmasından, ‘siz tartışıyorsunuz ama ben destekliyorum’ anlamı çıktı. Özellikle ertesi gün gitmesi hiç hoş değildi. İYİ Parti’nin içinde yaşadıklarını çok konuşmak istemiyorum. Ben kongre döneminde il başkanı olarak Zafer Tuna başkanı istemeseydik karşısına aday çıkarırdık. Genel seçimlerde sorunu kendi aramızda çözmeye çalıştık fakat yerel seçimlere de böyle gidemezdik. Şu ana kadar ayrılan il başkanlarımızın hiçbirini genel merkez görevden almadı. Hepsi kendi isteğiyle ayrıldı. Ayrılan başkanlar da başka partilere gitti. Hiçbir İYİ Partili olamamış, partiyi benimsememiş aslında. Belediye başkan adayı olmasaydım, genel başkan il başkanlığına devam etmemi söyleseydi. İstifa edip başka partiye mi gitmem gerekiyordu? Burada genel merkez demokrasi adına güzel işler yaptı fakat il başkanlarında sorun vardı” diye konuştu.

“OY ARTTIRMAK DEĞİL KAZANMAK İÇİN GİRİYORUZ”

Yerel seçimlere Odunpazarı belediye başkan adayı olarak kazanmak için girdiğini vurgulayan Edizgil, “Odunpazarı’nda teşkilat çok önemli. İlçe başkanın çok önemli, uyumlu çalışabilmen lazım. İlçe başkanı ile belediye başkan adayının uyumlu ve çok çalışması lazım. Odunpazarı’na biz oylarımızı arttırmak için değil kazanmak için giriyoruz. 2014’te sıradan bir diş hekimiyken Eskişehir halkı beni sevdi ve bana oy verdi. Şimdi de beni tanıyorlar ve biz iyi bir ekiple Odunpazarı’na çıkarsak uyumlu çalışırsak başarının geleceğine inanıyorum. Tek başıma çalışarak Odunpazarı’nda başarı sağlayamam. AK Parti, CHP ve MHP’den oy alacağımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“SAMİMİYETİMİ BİLİYORLAR”

Yerel seçimlerde adayın büyük önem taşıdığını aktaran Edizgil, “Genel seçimlerde kendimizi ifade edemedik. Gittiğimiz yerlerde hep ‘siz HDP ile PKK ile birliktesiniz’ şeklinde suçlandık. Biz seçim çalışmasından çok kendimizi anlatmakla uğraştık. Bizim başarılı olamamamızı en çok etkileyen sebebin bu olduğuna inanıyorum. HDP ile masaya oturmadık ama halkta böyle bir algı var. Ben yerel seçimlerin kişiye özel olduğunu, adayla bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Odunpazarı’ndaki hemşehrilerimiz benim ne kadar çalıştığımı ve samimiyetimi biliyorlar. Eğer kendimizi anlatabilirsek bu seçim kazanılmaz diye bir şey yok” ifadelerini kullandı.

“BUNLAR BENİ YIPRATMAZ”

İl Başkanlığı süresince İYİ Partili olan eşinin yönetimde etkisi bulunduğuna dair ifadelere karşılık veren Edizgil, “Benim eşim partinin bir üyesi. Genel başkanımız arkasında il il gezen bir partili. Sadece İYİ Partili. İl başkanı olmak isteseydi o olurdu, ben değil. İnsanlardan laf gelmesin diye parti binasına 1 kere geldi. Ben 1 buçuk yıldır orada il başkanlığı yapıyorum. 1 kere geldi. Geldiği zaman da görülmemek için en ücra köşede durdu. Beni bu yönden yıpratmaya çalışıyorlar ama bilsinler ki bunlar beni yıpratmaz. Ben yolumda yürürüm” dedi.

“SEÇMEN KENDİ İTTİFAKINI YAPIYOR”

Millet ittifakında İYİ Parti olarak üzerlerine düşeni yaptıklarını ve yerel seçimlere bağımsız olarak gireceklerinin altını çizen Edizgil, “Yanılmıyorsam Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ı ziyarete gittiğimizde, İYİ Parti vekil çıkaramıyor diye bir anket yapmışlar bize gösterdiler. Biz oraya adayımız Hatipoğlu ile gidiyoruz. Öyle bir anket yapılsa bile sadece moral bozmak için söylenir. Ben de vekilimiz de o zaman buna çok üzülmüştük. Biz ittifakın gereğini yaptık. O zaman Kılıçdaroğlu için de çok iyi çalıştık. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ittifak ortağı olarak gerekeni yaptık. Ben kazandırma, kaybettirme olayını anlamıyorum. İYİ Parti 2019 seçimlerinde Odunpazarı’na aday çıkarttı. Kimse kimseye bir seçim kaybettirmedi. Seçmen zaten kendi arasında ittifakı yapıyor” diye konuştu.

“BİR KADIN ODUNPAZARI’NI ÇOK GÜZEL YÖNETİR”

Odunpazarı Belediyesi’nde kadın başkan görmenin önemli olduğuna dikkat çeken Edizgil, “Ben mevcut belediye başkanlarına teşekkür ediyorum. Eskişehir için güzel şeyler de yaptılar. Büyükerşen Eskişehir’i dünya gözünde bir marka yaptı ama bazı şeyler de bitmeli. Gençlerin önü açılmalı. Biz şu anda ekip olarak hazırlanıyoruz. Projelerimizi hemşehrilerimizle paylaşacağız. Bir kadın isterse her şeyi yapar, Odunpazarı’nı da çok güzel yönetir” şeklinde konuştu.

“ODUNPAZARI SIKIŞTI KALDI”

Odunpazarı’nın eksikleri ve yapılması gerekenler hakkında konuşan Edizgil, “Yaşlı bakım evleri çok önemli. Ekonomik krizden dolayı herkes çalışıyor ve biz yaşlılarımıza bakamıyoruz. Kazım Başkan bir tane açtı ama yeterli değil, biz bunları artıracağız. Kreşler şu anda çok pahalı. Kreşler yeterli değil. Aileler çocukları güvenli yerlere bırakmak istiyorlar. Odunpazarı’ndaki küçük sanayi bir türlü çözülemedi. Bakanlıkla ilgili sorunları çözüldü mü bilmiyoruz. Oradaki bi faaliyet binlerce insanı etkileyecek. Odunpazarı sıkıştı kaldı. Depreme dayanıklı yerler imara açılsa iyi olur. Şehrin imar planı gözden geçirilmeli. Öğrenciler önceden Eskişehir’e gelmeye can atardı ama artık öyle değil. Yurt yok, kiralar çok pahalı. Otopark büyük bir sorun” ifadelerini kullandı.

“VEKİLİMİZ ASLA YILMAZ HOCAYA SAYGISIZLIK YAPMAZ”

İYİ Parti Milletvekili Hatipoğlu’nun Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in yaşıyla yönelik ifadelerine ilişkin Emine Edizgil, “Vekilimizin söylediği aslında onun yaşıyla ilgili değil. Birtakım şeyler zamanı geldiğinde bırakılsın, gençlerin önü açılsın diye söylüyor. Melih Aydın’dan bahsediyoruz, gencecik 36 yaşında. Gençlerin vizyonu, bakış açıları çok daha farklı. Vekilimiz Yılmaz hocayı gerçekten çok sever, saygıda kusur etmez. Adayım demese belki bir şey olmayacak ama adayım dedikten sonra bu konuşmalar oldu. Vekilimiz asla Yılmaz hocaya saygısızlık yapmaz” diye konuştu.

ABDULLAH GÜÇLÜ