44 gündem maddesinin bulunduğu oturum 17.06’da başladı. Gündemin 11 ve 12’nci maddelerin mecliste görüşülmesi oybirliğiyle kabul edildi. Diğer maddeler ise ilgili komisyonlara gönderildi. 

Gündemde 11’inci sırada yer alan “Ergün Başar Portre Galerisi adıyla oluşturulacak sanat galerisi için Ergün Başar ‘ın Büyükşehir Belediyesi’ne yapacağı şartlı bağışla ilgili Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nın yazısı” maddesi oybirliğiyle kabul edildi.

ESKİŞEHİR’E “FRANKFURT MEYDANI”

Gündemde 12’nci sırada yer alan “Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile Frankfurt Belediyesi arasında imzalanan Kardeş Şehir Protokolü kapsamında, Kentpark içerisinde yer alan 7 Güne 7 Renk Heykeli ve çevresindeki meydanın Frankfurt Meydanı olarak isimlendirilmesi ile ilgili Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı’nın yazısı” maddesi oybirliğiyle kabul edildi.

YENİDEN İMAR TALEBİ

Toplantıda gündem dışı söz alan AK Partili bir meclis üyesi, Muttalip bölgesinde yapılan öğrenci yurdunun altyapı ve ulaşım sorunu, hayvan barınağı yapımı konularında eleştirilerde bulundu. AK Partili meclis üyesi ayrıca bazı mahallerde yeniden imar ihtiyacına ilişkin, “Fevziçakmak, Sütlüce, Gündoğdu, Huzur, Erenköy 7 metre mesafede 2 kata ruhsatlı yerler olursa buralar metruk halden çıkmaz. Buraların ada bazında emsale uygun bir şekilde yeniden imarlaşmasıgerektiğini düşünüyoruz. Gayrimenkul kıymetinin arttığı vatandaşın da talep edebileceği yer haline dönüşsün istiyoruz” dedi.

“SANA SEÇİM ARİFESİNDE EKMEK ÇIKMAZ”

AK Partili meclis üyesinin yeniden imarlaşma ile ilgili eleştirilerine yanıt veren Meclis Başkanı Yılmaz Büyükerşen, “Müteahhit gözüyle, rant gözüyle baktığınız zaman doğru olabilir ama şehir plancılığı açısından baktığınızda sosyal donatıları ve nüfus yoğunluğunu hesaplamak zorundasınız. O bakımdan bu konuda eleştirilerinizi kabul etmek mümkün değil. İmar boyacı küpü gibi sokulup çıkarılan şeyler değil. Zaman alıyor. Bu konuda sana seçim arifesinde ekmek çıkmaz” dedi.

AK PARTİ GRUBU SALONU TERK ETMEK İSTEDİ

Toplantıda AK Partili meclis üyesinin konuşma süresinin sınırlandırılması üzerine AK Parti grubu tepki gösterdi. Konuşma süresinin uzatılması ise oy çokluğuyla reddedildi. Sonrasında CHP Meclis Üyesi Mustafa Önder söz aldı. Önder’in konuşması esnasında AK Parti grubu toplantı salonunu terk etmek istedi. Grup, salonun dışına yöneldiği sırada AK Parti Meclis Üyesi Mustafa Birsen konuşma süresinin sınırlandırılmasına tepki gösterdi. Yaşanan tartışmanın ardından Önder, Birsen’in kendisine hakaret ettiğinin toplantı tutanağına geçirilmesini istedi.

Prof. Dr. Güllüpınar’ın projesi destek almaya hak kazandı Prof. Dr. Güllüpınar’ın projesi destek almaya hak kazandı

Birleşimin ikinci oturumunun 15 Eylül’e bırakılmasına oybirliğiyle karar verildi. Toplantı 17.51’de sona erdi.